Čerešnička na záver vlakovej sezóny v Banskobystrickom kraji. 3-dňový Expres Za horami, za dolami má za sebou prvú výpravu. 47 dobrodruhov počas prvého septembrového víkendu spoznávalo krásy Banskobystrického kraja nielen spoza okna historického vlaku, ale aj priamo na vlastnej koži. Počas 3 dní a 2 nocí okúsili chuť kraja všetkými zmyslami.

Expres Za horami, za dolami nadviazal na úspech historických zážitkových vlakov v Banskobystrickom kraji. Tentokrát však neponúkol svojim pasažierom jednodňový tematický zážitkový výlet do vybraných turistických destinácii, ale putoval po koľajniciach 3 dni a najazdil viac ako 600 km. Išlo o unikátny pilotný projekt, ktorého cieľom bolo poskytnúť návštevníkom opäť niečo nové a originálne.

Pasažieri vlaku odštartovali svoju výpravu na obed 1. septembra v Banskej Bystrici a po krátkej jazde začali spoznávať kraj na vlastnej koži. Prvou zastávkou bola Slovenská Ľupča s prehliadkou hradu a ochutnávkou lokálnych domácich syrov na farme Hiadlovský. Zo Slovenskej Ľupče sa presunuli priamo pod úbočie Kráľovej hole, do obce Šumiac, kde sa odohral príjemný večer pri Demovej kupieľke, najstaršej saune na Slovensku. Večer spríjemnili hlasy sestier Margetových, ktoré rozospievali nejedného účastníka zájazdu. Štedrí Horehronci si pre hostí pripravili pohostenie v podobe syrov a mliečnych výrobkov z Breznianskej mliekarne, pohostenie príjemne doplnila ochutnávka destilátov z miestnej firmy a regionálnych vín. Po príjemnom večeri pod Kráľovou hoľou sa pasažieri vrátili do vlaku a vyrazili na nočnú cestu, pohodlne uložení v lôžkových vozňoch Expresu Za horami, za dolami.

Po noci a raňajkách vo vlaku návštevníci vykročili za výhľadmi Zádielskej tiesňavy. Spolu so sprievodcami z EduTrek Slovakia zažili ochutnávku Slovenského krasu a zastavili sa aj pri rarite, ktorá sa nachádza v obci Háj. Ide o „zabudnutú“ takmer 10 m vysokú sochu anjela, ktorá tu ostala ako spomienka na natáčanie amerického vojnového filmu „Za nepriateľskou líniou“. Po dobrom výkone čakal pasažierov už len pohodový program. Zrelaxovali v kúpeľoch Číž a povečerali vo vínnej pivnici penziónu Kállai vo Fiľakove. Večera bola doplnená o degustáciu miestnych vín.

Posledný deň Expres Za horami, za dolami smeroval do Kremnice. Cestujúci nahliadli do podzemia tohto mesta a to prostredníctvom prehliadky štôlne Andrej spojenej so zážitkovým obedom pri svetlách sviečok a čeloviek. Záverom poznávania tohto významného banského mesta bola jeho prehliadka spojená s návštevou miestneho kláštora a ochutnávkou tradičnej miestnej sladkosti: Atkáryho kremnického krumpľa.

Tento vlakový špeciál nebol bohatý len na zážitky a technické skvosty tratí, po ktorých vlak išiel (trať SNP, Telgártska slučka, najdlhší tunel na Slovensku – Čremošné), ale aj na nové priateľstvá a skvelú atmosféru, ktorú vytvorili samotní pasažieri.

Pasažier Brian, ktorý pochádza z Írska, sa pred vypravením vlaku vyjadril: „som nadšený, veľmi sa teším na všetky miesta kam pôjdeme, určite to bude zábava. Najviac milujem Banskú Bystricu. Je to neobjavený poklad. Ak by toto mesto bolo v Taliansku, každý by ho túžil navštíviť.“

Podľa slov Ondreja Luntera, podpredsedu Banskobystrického samosprávneho, kraja boli pasažieri Expresu Za horami, za dolami z rôznych kútov Slovenska. Ako uviedol: „potvrdilo sa nám, že vypraviť trojdňový vlak bolo správnou voľbou. Lístky boli vypredané v priebehu pár dní a zároveň tento unikátny produkt pritiahol do Banskobystrického kraja návštevníkov, ktorí k nám pricestovali len kvôli tomuto vlakovému zážitku. Som rád, že cez jazdu vlakom sme im ukázali krásne miesta naprieč ôsmymi čarovnými regiónmi Banskobystrického kraja.“ Banskobystrický samosprávny kraj podporuje historické zážitkové vlaky už štvrtým rokom s cieľom rozvoja cestovného ruchu aj v menej známych regiónoch.

„Expres Za horami, za dolami bol vyvrcholením vlakovej sezóny v Banskobystrickom kraji a som veľmi rád, že sa nám tento náročný, v slovenských podmienkach ojedinelý projekt, podarilo zrealizovať. Prespať, najesť sa a zabaviť sa priamo vo vlaku a popri tom si naplno užiť bohatý program v krásnych miestach po celom kraji bol silný zážitok nielen pre hostí, ale aj pre nás, organizátorov. Už dnes máme námety a nápady na zlepšenia. Verím preto, že Expres Za horami, za dolami sa nám podarí vypraviť aj budúcu sezónu.“ zhodnotil Jíři Pěč, výkonný riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Stredné Slovensko.

Podľa slov Evy Macuľovej, ktorá je manažérkou zážitkových vlakov v Banskobystrickom kraji, previezli tieto obľúbené historické vláčiky za celú sezónu 2120 pasažierov a po koľajniciach najazdili spolu 3257 kilometrov. „Horehronský expres vyrazil na trať trikrát plus raz sme vypravili tzv. Horehronský expres špeciál. Zbojnícky expres a Expres 34 tunelov mali každý po štyri jazdy, Banícky expres spojil jednou jazdou Kremnicu a Banskú Štiavnicu. Novinkou tejto sezóny bola jedna jazda Sklárskeho expresu, jeden Novohradský expres a samozrejme na záver sezóny Expres Za horami, za dolami. Enormný záujem o tento trojdňový vlak nás veľmi potešil,“ zhodnotila sezónu Eva Macuľová.

Pozitívne ohodnotil zážitkové vlaky v regióne aj Martin Varhaňovký, obyvateľ mesta Kremnica a zároveň sprievodca zážitkom Nevšedné putovanie históriou Kremnice. „Som veľmi rád, že vďaka zážitkovým expresom objaví naše mesto každý rok niekoľko stovák návštevníkov. V minulosti nazývaná zlatá Kremnica má stále čo ponúknuť či už z hľadiska histórie, zaujímavých príbehov či prírodného bohatstva.“

Na tvorbe tohto unikátneho projektu sa spoločne podieľala oblastná organizácia cestovného ruchu Stredné Slovensko a krajská organizácia cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus.