Cyklobusy, tour-busy, historické zážitkové vlaky, či letné vlaky, to všetko prispieva k dostupnosti turisticky atraktívnych miest a zážitkov v Banskobystrickom kraji. Ich cieľom je odbremeniť exponované lokality alebo cesty od automobilov a samozrejme zvýšiť komfort návštevníkov, ktorí nemusia cestovať vlastnými autami, prípadne si vedia svoju cestu kombinovať s bicyklom.
„Toto je tretia sezóna, kedy finančne podporujeme nepravidelnú dopravu v Banskobystrickom kraji“ uviedol Ján Lunter, predseda Banskobystrického samosprávneho kraja. „Tri posledné zimné sezóny sme finančne podporovali skibusy, tretí rok podporujeme historické zážitkové vlaky a prvý rok aj letné cyklobusy a tourbusy. Cieľom je samozrejme v prvom rade poskytnúť návštevníkom komfort, zážitok, ale nemenej dôležitým zámerom je zaviesť návštevníkov do odľahlejších miest v kraji, prípadne odľahčiť dopravu v exponovanejších lokalitách. Samozrejme, cyklobusmi chceme podporovať aj cykloturistiku v kraji“ doplnil Ján Lunter.
Toto leto už druhýkrát smerujú aj do regiónov Banskobystrického kraja aj LETNÉ VLAKY ZSSK. Naprieč celým Slovenskom 58 mimoriadnych letných vlakov na 12 linkách pohodlne a ekologicky dopraví klientov na výnimočné miesta v regiónoch. LETNÉ VLAKY ZSSK premávajú od 3. júla do 19. septembra vďaka spolupráci ZSSK, Ministerstva dopravy a výstavby SR, Slovakia Travel a krajských organizácií cestovného ruchu.
V Banskobystrickom kraji LETNÉ VLAKY ZSSK prepájajú Zvolen s Banskou Štiavnicou, ďalej Banskú Bystricu s Mlynkami v Slovenskom raji, a prevezú cestujúcich po unikátnych tratiach Zvolen – Diviaky – Zvolen, kde je lákadlom najmä mesto Kremnica. Letné vlaky smerujú do Banskej Bystrice cez Horehronie aj z Košíc a z Prešova a privezú tiež turistov z Košíc do Muráňa, Dobšinej a Slavošoviec.
REGIÓN BANSKÁ ŠTIAVNICA
Mesto Banská Štiavnica a jeho okolie bude túto sezónu dostupnejšie vďaka LETNÝM VLAKOM ZSSK. Vlaky zabezpečia dopravu zo Zvolena a Hronskej Dúbravy a to približne každé 2 hodiny počas celého dňa. Umožnia tak plynulú prepravu návštevníkov prichádzajúcich z Bratislavy, Lučenca, či Banskej Bystrice, skráti sa aj čas cestovania. K vlakom Banskobystrický samosprávny kraj posilnil prímestské autobusové spojenia, ktoré budú od 3. júla do 19. septembra 2021 premávať na troch linkách v sobotu, nedeľu a vo sviatok. Prvá premáva obojsmerne na trase Banská Štiavnica – Štiavnické Bane a Počúvadlo a to približne každé dve hodiny počas celého dňa. Druhá linka zabezpečí spojenie medzi B. Štiavnicou a Banským Studencom a tretia trasa vedie do Svätého Antona. Návštevníci sa tak dostanú zo stanice do historického centra, do banského skanzenu, k štiavnickým tajchom, aj do kaštieľa vo Svätom Antone, bez potreby cestovania vlastným autom. Spojenie železničnej stanice s centrom a atraktivitami mesta zabezpečuje obľúbený vyhliadkový turistický vláčik Štiavnická Anča. Kolesový vláčik premáva každú hodinu a posledná jazda sa začína o 18.00 hod. Lístok je platný celý deň. Návštevník môže nastúpiť alebo vystúpiť na ktorejkoľvek zastávke. Počas jazdy turistov sprevádza audiosprievodca, od ktorého sa dozvedia informácie z histórie mesta a jeho okolia.
„Nedostatok parkovacích miest a vysoké individuálne dopravné zaťaženie počas hlavnej turistickej sezóny trápi mesto už dlho a preto veľmi vítame pomoc MDV SR, Slovakia Travel a Banskobystrického samosprávneho kraja pri posilnení dopravnej dostupnosti. Turisti tak majú možnosť prísť do Banskej Štiavnice komfortnou verejnou dopravou a veríme, že ju využijú.“, uviedol Igor Kuhn, výkonný riaditeľ oblastnej organizácie cestovného ruchu (ďalej aj OOCR) Región Štiavnica.
Obľúbeným zážitkovým produktom sú aj jazdy historickým Baníckym Expresom, ktorý spája Banskú Štiavnicu s Kremnicou a lístky je možné zakúpiť na webe zahoramizadolami.sk.
REGIÓN NOVOHRAD
Ekonomicky a hlavne ekologicky je možné spoznávať aj región Novohrad. Mesto Lučenec ako prvé mesto v Banskobystrickom kraji disponuje zdieľanými bicyklami. Turisti si vďaka tomuto projektu zjednodušia a zrýchlia presun po meste, čo umožní spoznať oveľa viac zákutí tohto centra Novohradu. „Projekt bikesharing je zatiaľ v mestách nášho kraja novinkou a my sa tešíme, že prvým mestom je práve Lučenec“ uviedol Tomáš Krahulec z OOCR Turistický Novohrad a Podpoľanie. „Vidíme, že stúpa záujem na jednej strane o ekologickejšie formy prepravy, zároveň o aktívne trávenie voľného času a spoznávanie domoviny, alebo blízkych regiónov“ doplnil. Ďalším ekologickým spôsobom prepravy, vďaka ktorému môžu návštevníci Novohradu nechať svoje autá odparkované doma, je cyklobus. Ten premáva na trase Lučenec – Ábelová, odkiaľ si cykloturisti zo sedla bicykla vychutnajú nádherné výhľady na novohradskú prírodu. Ďalšou turistickou atraktivitou, ktorá prepája miesta inak ako autom je splav rieky Ipeľ, ktorý je napojený aj na sieť cyklotrás.
REGIÓN PODPOĽANIE
Cyklobus uľahčí cykloturistom pobyt aj na Podpoľaní, zároveň prepája Podpoľanie s Novohradom. Cyklobus premáva na trase Lučenec – Vidiná – Lovinobaňa – Mýtna – Hriňová (Košútka) – Zerrenpach Látky v letných mesiacoch každú sobotu. Zavezie napríklad k hotelu Zerrenpach, kde si návštevník prevezme pripravené elektrobicykle od požičovne Cyclology, ktorá zastrešuje E-bike región Podpoľanie.
REGIÓN HOREHRONIE
Malebný región Horehronie pod hrebeňom Nízkych Tatier je pretkaný sieťou trás, po ktorých jazdia cyklobusy, tourbusy a zážitkové historické vlaky a LETNÉ VLAKY ZSSK.
Pre odľahčenie dopravy v tomto regióne sa oblastná organizácia cestovného ruchu Región Horehronie rozhodla vypraviť niekoľko tour-busov, ktoré zavezú návštevníkov za originálnymi zážitkami bez toho, aby sa musel každý návštevník presúvať vlastným automobilom. Vďaka tour-busom môžu dovolenkári vyraziť za krásami nízkotatranskej panorámy nad Breznom, po stopách Coburgovskej železnej cesty, cyklobusom sa môžu vyviesť do tichých dolín Horehronia, plných čarovných výhľadov, prekrásnych lesov a tradičnej architektúry. Všetky informácie o bohatej ponuke tour-busov a cyklobusov v regióne nájde návštevník na webe horehronie.sk
„Pre ubytovaných hostí, ktorí sú držiteľmi Horehronie Card, zabezpečuje bezplatnú dopravu tour-bus z ubytovacích zariadení v rekreačnej oblasti Tále i v obciach Bystrá, Mýto pod Ďumbierom a z mesta Brezna priamo na tvar miesta, podľa platného grafikonu. Kapacita autobusu je obmedzená, a preto je nutná jeho rezervácia na webovej stránke www.horehronie.sk, a to minimálne 24 hodín vopred.“ pripomenula Petra Ridzoňová – Hlásniková z oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Horehronie.
Všetci priaznivci vlakovej dopravy sa opätovne môžu tešiť na Horehronský expres, premávajúci z Brezna cez Červenú skalu po Dedinky, a rovnako aj na Zbojnícky expres, ktorý smeruje z Brezna cez sedlo Zbojská do Tisovca. Neopísateľným zážitkom je aj jazda Parnou zubačkou na ceste z Tisovca na Zbojskú. Termíny všetkých historických vlakov na Horehroní ale aj v celom Banskobystrickom kraji sú prehľadne uvedené na destinačnom webe Banskobystrického kraja www.zahoramizadolami.sk. Zároveň sa na tomto webe lístky dajú kúpiť vopred online. „Určite odporúčame kupovať lístky v predstihu, pretože bežne sú jazdy dva týždne dopredu vypredané“ doplnila Eva Macuľová z krajskej organizácie cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus, ktorá zážitkové jazdy v kraji zastrešuje. Ako ďalej dodáva, “Tešíme sa, že aj vďaka ekologickej doprave za zážitkami v Banskobystrickom kraji podporujeme projekt #ObjavUdržateľnéSlovensko, ktorý prezentuje zelené a udržateľné formy trávenia voľného času na Slovensku.”
REGIÓN STREDNÉ SLOVENSKO
V regióne Stredné Slovensko sa môžu návštevníci tešiť na leto plné zážitkov, za ktorými ich privezú vlaky, a cyklobusy.
„Minulý rok našu zlatú Kremnicu prepojil Banícky expres so striebornou Banskou Štiavnicou. Tento rok je novinkou Expres 34 tunelov, ktorý prepojí medenú Banskú Bystricu s Kremnicou dvoma historickými jazdami. Samotná jazda historickým vlakom je veľký zážitok, navyše keď ide vlak po takej atraktívnej trase akou istotne Trať SNP je. Návštevníci, ktorí sa na zážitkový vlak nedostanú, nemusia zúfať a môžu sa do Kremnice dostať po rovnakej trati každú sobotu aj posilnenou verejnou dopravou LETNÝMI VLAKMI ZSSK na trase Zvolen – Banská Bystrica – Diviaky – Kremnica – Hronská Dúbrava – Zvolen“, uviedol Jiří Pěč z OOCR Stredné Slovensko.
Krásy Stredného Slovenska je možné objavovať aj vďaka sieti požičovní bicyklov a elektrobicyklov a dostatočnej sieti nabíjacích bodov. Ebajky sa dajú požičať napríklad aj v turistickej informačnej kancelárii priamo v obchodnom centre Terminál, ktoré spája železničnú aj autobusovú stanicu v meste.
Zo Strieborného námestia v Banskej Bystrici premáva cez víkendy a sviatky aj obľúbený banskobystrický cyklobus, ktorý vyvezie návštevníkov do 5 vybraných lokalít – Donovaly, Malý Šturec, Hrochoť-Kyslinky, Šachtičky a Strelníky. Tento rok oslavuje cyklobus jubilejný 10. ročník. Spoznávanie krás na bicykli patrí medzi ekologické druhy cestovania a spoločne s využitím železničnej dopravy môže ísť aj o skvelú zážitkovú kombináciu prepravy počas výletov. Návštevníci, ktorí pred bicyklom uprednostňujú skôr pešiu turistiku, no stále sa chcú vyviezť za zážitkami pohodlne a ekologicky, by si nemali nechať ujsť cestu Turbusom. Práve ním sa dostanú až do srdca Národného parku Veľká Fatra na Kráľovu studňu. Turbus premáva počas víkendov a sviatkov až do konca októbra.
REGIÓN STREDNÉ POHRONIE
Aj stredné Pohronie sa dá objavovať ekologickejšie, napríklad vodáckym putovaním po Hrone, k lepšej dostupnosti prispeje aj stále sa rozširujúca sieť cyklotrás. Po vode aj na bicykli sú dostupné dominanty regiónu, hrady Revište a Šášov. Región Stredné Pohronie je dobre dostupný pravidelnou vlakovou a autobusovou dopravou, osobné vlaky pohodlne dopravia ku všetkým hlavným východiskovým bodom ponuky stredného Pohronia.
REGIÓN GEMER
Tento región na pomedzí Banskobystrického a Košického kraja tiež zvyšuje svoju dostupnosť, ako prostredníctvom LETNÝCH VLAKOV ZSSK, tak cez historické zážitkové vlaky. Do Tisovca jazdí historická parná Zubačka a Zbojnícky expres. Muráň, Slavošovce a Dobšiná sú dostupné LETNÝM VLAKOM ZSSK z Košíc.
Gemer, ako najmenej objavený kút Banskobystrického kraja, má skvelý potenciál pre rozvoj cykloturistiky. Napomôcť má cyklobus z Hnúšte, ktorý stojí na viacerých zastávkach a smeruje na Muránsku planinu. Na bicykli sa tak dajú objavovať jedinečné unikáty tohto regiónu, ako Coburgovský kaštieľ v Jelšave, gotický kostol v Chyžnom, odkiaľ sa cyklotrasa napája na slávne Gemerské spojky, ktorých súčasťou je najdlhší cyklotunel v Európe – Slavošovský tunel, s dĺžkou takmer 2,5 kilometra.
Informácie o zážitkových historických vlakoch v Banskobystrickom kraji: www.zahoramizadolami.sk
Informácie o LETNÝCH VLAKOCH ZSSK: https://www.zssk.sk/letne-vlaky/
Informácie o cyklobusoch a tour-busoch sú dostupné na stránkach jednotlivých regiónov.