Jeden z najnavštevovanejších minerálnych prameňov, ktorý miestni volajú Starý medokýš, prešiel rekonštrukciou. V katastri obce Klokoč, v okrese Detva, je niekoľko minerálnych prameňov. Starý medokýš dostal novú tvár a stal sa tak atraktívnou zastávkou na náučnom chodníku Paľa Demikáta z Klokoča
Obec Klokoč sa nachádza na hranici Podjavoria a Podpoľania a veľká časť geologického podložia tvorí síra, čo má za následok, že v samotnom katastri obce sa nachádza šesť známych minerálnych prameňov.
Prameň s názvom Starý medokýš bol dlhodobo v zlom stave, prístrešok aj okolité zázemie bolo schátrané, napriek tomu prameň navštevuje množstvo ľudí, pretože je miestom oddychu a najmä zdrojom minerálnej vody. „Bohatý výskyt minerálnych prameňov v Klokoči a okolí spôsobila sopečná činnosť spred miliónov rokov. Viac alebo menej mineralizovanú vodu možno dodnes nájsť v celom klokočskom chotári. Ľudia tam dokonca neraz narazili na minerálku pri kopaní studní. Zázemie okolo Starého prameňa bolo skutočne schátrané, preto sme sa rozhodli pristúpiť k rekonštrukcii doslova od základov. Pôvodný objekt sme strhli a na jeho mieste sme postavili nový prístrešok, spevnili sme okolité plochy a myslím, že sme vybudovali zázemie, ktoré návštevníci prameňa ocenia.“ uviedol starosta obce Klokoč Radoslav Hruška.
Riaditeľ oblastnej organizácie cestovného ruchu Turistický Novohrad a Podpoľanie Tomáš Krahulec uviedol, že v obci Klokoč sa podarilo sprístupniť minerálny prameň, ktorý je súčasťou chodníka zbojníka Paľa Demikáta z Klokoča. Chodník zbojníka Paľa Demikáta bol jednou z najnavštevovanejších lokalít v regióne Podpoľanie túto turistickú sezónu. „Som presvedčený, že obnovu starého minerálneho prameňa ocenia návštevníci, ktorí si sem prídu nabrať vodu a aj tí, ktorí prídu na náučný chodník“ uviedol Tomáš Krahulec. Roman Malatinec, podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja pre kultúru zdôraznil: „v tomto projekte sa skĺbilo viacero atribútov typických pre náš región. Bohaté minerálne pramene, ktorých vznik súvisí s vulkanickou aktivitou v tomto regióne, krásna príroda a tradície a folklór v podobe Paľa Demikáta. Spoločne tak vytvorili jedinečné miesto, ktoré určite priláka množstvo návštevníkov.“
Realizácia projektu obnovy minerálneho prameňa bola finančne podporená Rozvojovou agentúrou Banskobystrického samosprávneho kraja v sume 10 000 eur cez členský príspevok v oblastnej organizácii cestovného ruchu Turistický Novohrad a Podpoľanie. Ján Beljak, podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja pre regionálny rozvoj uviedol: „náš kraj je bohatý na minerálne pramene, žiaľ mnohé z nich majú zanedbané alebo zničené zázemie.
Starý medokýš Polom v Klokoči sa nachádza na turisticky atraktívnom mieste, na náučnom chodníku, ktorého vytvorenie sme podporili v minulom roku. V blízkosti tohto prameňa sa nachádza aj ďalší – s názvom Vera v Kalinke. Tieto dva pramene, aj keď sú geograficky blízko seba, vynikajú svojou rozmanitosťou. Každý z nich má odlišné minerálne zloženie, ktoré ovplyvňuje nielen ich zdravotné účinky, ale aj ich jedinečnú chuť. Táto rozmanitosť prispieva k atraktivite tejto oblasti, kde si návštevníci môžu vychutnať rôzne prírodné zdroje v nádhernom prírodnom prostredí. Oceňujem, že oblastná organizácia cestovného ruchu Turistický Novohrad a Podpoľanie chce systematicky rozvíjať vybrané lokality a volí projekty, ktoré sa vzájomne dopĺňajú alebo na seba nadväzujú. Tento systematický prístup určite prispieva k rozvoju cestovného ruchu v daných lokalitách.“