V Detve, vo Vagačovom dome, sprístupnili priestor, ktorý prezentuje momenty zo života rodiny Vagačovcov, ako aj ich prínos pre mesto a región. Vagačovci stoja za vybudovaním prvej bryndziarne na Slovensku. Cieľom sprístupnenia priestoru je poskytnúť návštevníkom mesta náhľad do histórie a to pútavým spôsobom cez videoprojekciu a historické fotografie.

Návštevníci sa na pár chvíľ prenesú do minulosti, aby zistili, aký mala rodina vplyv na spoločenský a kultúrny život v Detve. „Vagačovská izba, ako ju voláme, objasňuje dôvody príchodu Vagačovcov do Detvy, pôsobenie rodu v lokalite a vybudovanie prvej bryndziarne na Slovensku,“ upresnila Magdaléna Štangová z Vagačovho domu. Súčasťou prezentácie sú aj historické fotografie zachytávajúce momenty zo života Vagačovcov.

„Nejde však o klasickú pamätnú izbu alebo múzeum. Otvárame stálu expozíciu, ktorá predstavuje históriu prostredníctvom vizuálneho vnemu aj hovoreného slova. Je určená pre turistov, ale aj študentov ako doplnok k vzdelávaniu. Chceme, aby návštevníci aj známi pochopili, prečo je tento dom známy ako Vagačov“ priblížil riaditeľ oblastnej organizácie cestovného ruchu Turistický Novohrad a Podpoľanie Tomáš Krahulec s tým, že k dispozícii budú aj jazykové mutácie výkladu.

Vagačov dom bol postavený v roku 1908 ako sídlo rodiny Vagačovcov, zakladateľov prvej manufaktúrnej bryndziarne na Slovensku.  Dnes sa vo Vagačovom dom nachádza remeselný pivovar, „krčma“, kaviareň, penzión, výstavné priestory a v neposlednom rade múzeum venované pamiatke rodiny Vagačovcov.

Realizátor na projekte spolupracoval s viacerými partnermi. O technické prevedenie sa postaral Ústav technológií a inovácií, ktorý navrhuje moderné spôsoby prezentácie prostredníctvom technologických inovácií. Odborné texty o histórií rodiny Vagačovcov vypracovalo Podpolianske múzeum. Fotografie pochádzajú z archívu Podpolianskeho múzea a zo súkromnej zbierky L. Jágerského. 

 

Projekt bol realizovaný s finančnou podporou Rozvojovej agentúry Banskobystrického samosprávneho kraja, n. o. (RA BBSK) cez členský príspevok v Oblastnej organizácii cestovného ruchu Turistický Novohrad a Podpoľanie (OOCR TNP) vo výške takmer 15 tisíc eur. Ján Beljak, podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja uviedol: „Som veľmi rád, že tento projekt a celý Vagačov dom bude pripomínať miestnym aj návštevníkom odvahu, pracovitosť a nasadenie rodiny Vagačovcov, ktorí nielen že rozbehli úspešný podnik, ale spravili toho veľa aj pre miestnych a pre región. Som vďačný aj za to, že sa našli ľudia, ktorí vdýchli nový život tomuto historickému objektu a vzdali takto hold tejto výnimočnej rodine.“