Biatlon patrí medzi najobľúbenejšie športy na Slovensku, možno práve preto, že tu máme skvelé podmienky pre rozvoj tohto zimného športu. Málokto vie, že existuje aj letná verzia kombinácie dvoch, na prvý pohľad odlišných športových aktivít, streľby a behu na kolieskových lyžiach. Zoznámiť sa s touto alternatívou a zároveň nakuknúť za oponu jediného Národného biatlonového centra na Slovensku môžu návštevníci už túto stredu, 15. septembra v Osrblí aj za účasti Nasti Kuzminovej.

Slovenský zväz biatlonu organizuje svoj „Deň otvorených dverí“ pod názvom „Biatlon pre všetkých“. Pre deti je pripravený nesúťažný športový program na šiestich stanovištiach, z ktorých najzaujímavejším bude určite streľba na profesionálnej strelnici. Ide o výnimočnú príležitosť a podľa veku malého alebo veľkého návštevníka sa bude strieľať z laserových, vzduchových alebo malorážkových zbraní. Za netrafené terče sa pokračuje samozrejme na trestné kolo, ktoré je možné absolvovať behom, na odrážadle alebo na kolobežke. Športové disciplíny doplní vedomostná úloha, pri ktorej sa návštevníci dozvedia „tajomstvá a pikošky“ tohto krásneho športu. K biatlonu samozrejme patrí aj fandenie a maskoti, preto si telo po športovom výkone oddýchne pri kreslení obľúbeného biatlonového maskota Vĺčka. Sprievodnými aktivitami budú nielen jazda na štvorkolke a skákací hrad, ale aj biatlonová exhibícia za účasti našich skvelých dorastencov a juniorov.

Tí, ktorých zaujíma technické vybavenie a zázemie areálu môžu o 13.30 hod. absolvovať komentovanú prehliadku s prezidentom Slovenského zväzu biatlonu Petrom Vozárom. Deti určite zaujmú snežné pásové vozidlá (tzv. ratraky) a snežné delá, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou prípravy profesionálnych bežkárskych tratí.

Na podujatie je zabezpečená aj autobusová doprava z Banskej Bystrice s odchodom o 9.00 hod. z Námestia Slobody a 9.30 hod. z Brezna zo železničnej stanice.

„Biatlon je nádherný a všestranný šport, ktorý učí deti samostatnosti, vytrvalosti, cieľavedomosti a rozvahe. Podujatie sme sa rozhodli zorganizovať za účelom popularizácie športu ako takého, aby sa naše deti dostali od počítačov a tabletov a aby zažili krásne pocity a priateľstvá, ktoré šport prináša“ uviedol prezident Slovenského zväzu biatlonu, Peter Vozár.

„Veríme, že možno práve v tento deň si deti šport zamilujú a stanú sa nasledovníkmi Nasti Kuzminovej, Paulíny Fialkovej alebo Paľka Hurajta“ dodal.

„Zároveň chceme všetkým návštevníkom priblížiť areál, kde sa naša reprezentácia pripravuje a kde sa konajú významné medzinárodné podujatia. Národné biatlonové centrum zažilo svoju najväčšiu slávu a rozmach v rokoch 1990 – 1998 kedy sa tu konali Svetové poháre. Našim cieľom je dostať Svetový pohár v biatlone späť na Slovensko aspoň 1x za štyri roky a zároveň otvoriť areál aj pre verejnosť a pomôcť tak rozvoju cestovného ruchu v Banskobystrickom kraji“ doplnil Peter Vozár.

„Jediný biatlonový areál na Slovensku sa nachádza v krásnom prostredí malej dedinky Osrblie v Banskobystrickom kraji, ktorá je okrem biatlonu vyhľadávaná aj pre jej osobité čaro a možnosti aktívnej dovolenky, najmä na bicykli. Táto lokalita dopĺňa turistickú ponuku neďalekej Bystrianskej alebo Čiernohronskej doliny. Nás teší aj to, že tu návštevník nájde okrem krásneho prostredia a športového vyžitia aj veľmi kvalitné služby hotela Zerrenpach a niektorých ďalších ubytovaní na súkromí“ uviedla Petra Šuhajdová, výkonná riaditeľka Krajskej organizácie cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus.