V Banskobystrickom kraji platí, že najkrajší pohľad na svet je zo sedla bicykla. Je to aj vďaka skvelým a nespočetným možnostiam, ktoré kraj Za horami za dolami nadšencom cykloturistiky ponúka. Zoznam krajských aktivít na podporu rozvoja cykloturistiky sa neustále rozširuje a zahŕňa okrem iného aj aktívnu prácu s cyklokomunitou, tvorbu koncepčných materiálov, podporu údržby a značenia cykloturistických trás. So začiatkom cyklo sezóny pripravila krajská organizácia cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus atraktívnu ponuku, ktorú „servíruje“ všetkým cyklonadšencom na jednom mieste, na stránke zahoramizadolami.sk
Obľúbené virtuálne miesto, kde si v zime chodili bežkári po inšpirácie kam sa vybrať za perfektne upravenými bežeckými trasami, sa s príchodom jari zmenilo na zásobáreň cyklovýletov vhodných pre začínajúcich, i tých najnáročnejších cyklistov. Turistický web Banskobystrického kraja zahoramizadolami.sk ponúka už dnes vďaka platforme Outdooractive vyše 77 jedinečných cyklovýletov v kraji, ktorý disponuje aj skutočnými „výzvami“, napríklad v podobe dvoch najvyšších bodov na Slovensku dostupných na bicykli – majestátna Kráľova Hoľa v Nízkych Tatrách a Krížna (alebo K2, ako ju cyklisti radi nazývajú), vo Veľkej Fatre. Menej odvážni či zdatní cyklisti, ale aj rodiny s deťmi určite ocenia pestrú ponuku ľahších cyklovýletov, ktoré spájajú tento zdravý a ekologický pohyb s poznávaním a objavovaním prírodných či kultúrnohistorických pokladov: tajchy v okolí Banskej Štiavnice, jedinečné „Gemerské spojky“, unikátna história baníctva v okolí Kremnice, Španej Doliny či Ľubietovej, stopy hrdinov SNP na Horehroní alebo autentické lazy s tradičnými gazdovstvami na Podpoľaní. To je len zlomok z toho, čo sa dá prebádať na bicykli potulkami Banskobystrickým krajom.
„Pri príprave novej cyklistickej sezóny sme vychádzali z toho, čo cyklisti potrebujú vedieť pred plánovaním svojich najbližších dobrodružstiev. Je to najmä dĺžka trasy, prevýšenie, profil trate a zaujímavosti a atraktivity v okolí. Základné informácie sa určite nájdu aj na iných podobných platformách, ale my sme vybrali Outdooractive najmä kvôli interaktivite a komplexnosti poskytovaných informácií. Zároveň dávame dôraz na kvalitu spracovania a aktuálnosť. Veľkou výhodou je možnosť stiahnuť si GPX trás do mobilu zdarma. Ďalším skvelým prvkom je ponuka tipov na občerstvenie, ubytovanie, cyklobusy alebo požičanie bicyklov, ktorá je súčasťou popisov jednotlivých výletov. To všetko sú výhody, ktoré systém Outdooractive na našom webe ponúka“ uviedol Michal Vráb, špecialista pre cykloturistiku z Rozvojovej agentúry Banskobystrického kraja.
Trasy a body záujmu do systému Outdooractive budú naďalej pribúdať, a to najmä vďaka oblastným organizáciám, cyklokomunite a nadšencom tohto športu, s ktorými krajská organizácia cestovného ruchu aktívne spolupracuje.
„Teší ma, že okrem prebiehajúcich aktivít obnovy cyklotrás priamo v teréne, sme na našom destinačnom webe pripravili aj takúto atraktívnu ponuku cyklovýletov,“ uviedol Ján Lunter, predseda Banskobystrického samosprávneho kraja.
Od začiatku roka sa už kraju prostredníctvom organizácie Banskobystrický kraj Turizmus podarilo vyznačiť vyše 30 kilometrov nových cykloturistických trás a to v regióne Gron /Pokútska dolina/, Stredné Slovensko /Slovenská Ľupča – Podkonice/ a na Gemeri /Ochtinská jaskyňa – Chyžné/. Pripravený je akčný plán obnovy značenia cykloturistických trás, ktorý bude financovaný z rozpočtu Banskobystrického samosprávneho kraja. Aj samotný systém Outdoor Active má okrem “návštevníckej” zóny s cykloturistickými výletmi aj tzv. “facility modul”, vďaka ktorému je nesmierne užitočným a efektívnym pomocníkom pri evidovaní stavu a funkčnosti cykloturistického značenia v kraji, ako aj správcovstva cykloturistických trás.
Banskobystrický kraj plánuje podporiť aj obľúbené cyklobusy na Podpoľaní, Horehroní s Strednom Slovensku.