DORKA BAGS, n.o. je nezisková organizácia siete Nadácie DEDO, ktorej cieľom je pomáhať rodinám v bytovej a komplexnej núdzi, nájsť si svoje miesto v spoločnosti a postaviť sa opäť na vlastné nohy. Prevažne ženy – matky v tomto projekte šijú v dielni Dorka bags praktické tašky z použitej reklamnej banneroviny, ktorá by inak končila na smetisku. Ony vdychujú materiálu druhý život, verejnosť môže kúpou týchto ručne vyrobených produktov podporiť ich štart do novej, lepšej životnej etapy. Ich rukami prešiel aj jeden reklamný banner Banskobystrického kraja. Výsledkom je 55 jedinečných a originálnych tašiek a ruksakov, ktoré skrývajú obľúbený dizajn Za horami, za dolami.

„Pre človeka v zložitej životnej situácii môže byť extrémne náročné nájsť si stabilné zamestnanie. Hľadali sme spôsob ako pomôcť našim klientkám vytvoriť si stabilný príjem. Šitie tašiek sa ukázalo ako skvelý a pomerne jednoduchý nápad,“ hovorí Petra Nagyová z neziskovej organizácie DORKA BAGS. Ako doplnila, „tento projekt vznikol v roku 2007 a od tej doby vznikajú tašky a rôzne fashion doplnky z reklamnej banneroviny mnohých spoločností. Ženy, ktoré u nás tašky vyrábajú, nepotrebujú predchádzajúcu skúsenosť so šitím, celým procesom ich odborne vedieme. Vďaka bývaniu s prístupom Housing first a odbornému sprevádzaniu rodiny získavajú stabilný domov, vďaka práci zasa príležitosť na jeho udržanie.“

Medzi partnerov, ktorí podporili tento projekt, sa zaradila aj Krajská organizácia cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus. „Naše hlavné aktivity smerujú k podpore a rozvoju cestovného ruchu v Banskobystrickom kraji. Je našou prácou podporovať miestnych, lokálne komunity. Vo všetkom, čo robíme, sa snažíme hľadať vyšší zmysel a samozrejme snažíme sa byť aj ekologickí, recyklovať, upcyklovať. Preto nám prišlo celkom prirodzené použiť banner, ktorý visel na bigboarde na R1-tke pred Žiarom nad Hronom takmer 3 roky, práve takýmto spôsobom“ uviedla Daniela Chrančoková z KOCR Banskobystrický kraj Turizmus.

Banner niesol posolstvo : Za horami, za dolami, objav Banskobystrický kraj. Nachádzalo sa na ňom logo Za horami, za dolami, ktoré tvorí 5 farebných objektov inšpirovaných tradičným podpolianskym vzorom.

„Práve tejto hravej grafike a ženám z Dorka bags, n.o, ktoré bannerovinu postrihali tak, aby dosiahli najkrajší dizajn každého jedného výrobku, vďačíme za to, že dnes máme spolu 55 ruksakov a tašiek, ktoré sú každý jeden kus jedinečný originál a ktoré hrajú veselými farbami. Tašky a ruksaky sú praktické, nepremokavé. Kúpiť sa dajú už dnes na našom webe https://merch.zahoramizadolami.sk/ uviedla Zuzana Jóbová z KOCR Banskobystrický kraj Turizmus.

Organizácia Dorka Bags, n.o., ktorá patrí do siete Nadácie DEDO aktuálne pripravuje rozširovanie svojich aktivít do Prešova, kde už v najbližších týždňoch otvorí krajčírsku dielňu.