Sezónu komentovaných prehliadok Zaži hrady INAK! na Pohronskej hradnej ceste v Banskobystrickom kraji minulý piatok obohatil výnimočný úkaz. K tradičnému programu prehliadky nočného hradu Šášov, ktorým je výklad o histórii hradu a pozorovanie nočnej oblohy, sa pridal podsvietený model Mesiaca – Lunalón. Model Mesiaca sa na hrad dostal v rámci aktivít, ktoré pripravila Krajská hvezdáreň a planetárium M. Hella v Žiari nad Hronom pri príležitosti osláv 25. výročia svojho vzniku.

Zážitková cestovná kancelária Banskobystrického kraja ponúka komentované prehliadky objektov takzvanej Pohronskej hradnej cesty už tretiu sezónu. „Tento rok sa uskutočnilo 23 komentovaných prehliadok zo série Zaži hrady INAK!, zúčastnilo sa ich takmer 500 platiacich návštevníkov“ uviedla manažérka krajskej cestovnej kancelárie Eva Macuľová „Z týchto 23 prehliadok boli tri nočné na hrade Šášov. Okrem výkladu o histórii a obnove hradu v podaní Rasťa Uhroviča, predsedu Združenia na záchranu hradu Šášov, je táto prehliadka doplnená o pozorovanie nočnej oblohy cez profesionálny ďalekohľad. Na tomto zážitku spolupracujeme s Krajskou hvezdárňou a planetáriom M. Hella v Žiari nad Hronom“ doplnila Eva Macuľová.

Posledná nočná prehliadka na hrade Šášov bola skutočne výnimočná. Nočný hrad rozžiarili dva mesiace. Jeden na oblohe, druhý v priestoroch dolného hradu. Ten na dolnom hrade sa nazýva Lunalón a je to model mesiaca, ktorý má Krajská hvezdáreň a planetárium M. Hella v Žiari nad Hronom zapožičaný od organizácie Hvezdáreň a Planetárium Brno, pri príležitosti osláv 25. výročia svojho vzniku.

„Lunalón je päť metrový nafukovací model s podrobnou textúrou povrchu Mesiaca. Ak by ste ho chceli pozorovať podobne veľký ako skutočný Mesiac na oblohe, museli by ste od neho stáť vo vzdialenosti 575 metrov. A niekde tu by sa nachádzala aj naša Zem s veľkosťou takmer 20 metrov“ objasňuje Tomáš Dobrovodský, riaditeľ Krajskej hvezdárne a planetária M. Hella v Žiari nad Hronom.

„Keď sme sa dozvedeli, že planetárium plánuje zapožičanie Lunalónu, hneď nám napadlo, že by bolo úžasné mať ho na hrade Šášov v rámci prehliadky Nočný Šášov. Všetky zainteresované strany s naším nápadom súhlasili, čo nás veľmi potešilo. Vďaka tomu sme návštevníkom prehliadky zabezpečili špeciálny úkaz viditeľný jedine na hrade Šášov – dva mesiace – jeden na nebi a jeden na Zemi“, hovorí Gabriela Matlovičová z Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región GRON.

Komentovaná prehliadka sa začala dolu pod hradom návštevou Pamätnej izby o siedmej večer. Návštevníci vyzbrojení čelovkami a baterkami sa následne vydali na pochod lesom ku hradu Šášov. Po prvej zastávke, ktorú vyplnilo rozprávanie hradného pána o povestiach o hrade, sa početná skupina účastníkov dostala na lúku pod hradom – dolný hrad, kde ich čakalo prekvapenie v podobe Lunalónu. Nasvietený model mesiaca Lunalón sa tu krásne vynímal a pri zasvietení na hrad vytvoril nezameniteľnú scenériu. Návštevníci mali možnosť sa pri Lunalóne nielen odfotiť, ale sa o mesiaci aj niečo dozvedieť, nakoľko pri ňom prebehla krátka prednáška v podaní odborníka z Krajskej hvezdárne a planetária M. Hella v Žiari nad Hronom. Vďaka dobrému počasiu a jasnej oblohe bolo možné na hrade Šášov vidieť dva mesiace – jeden na nebi a druhý na Zemi. Po tomto zážitku nasledoval presun do priestorov hradu a pokračovanie výkladu o histórii hradu Šášov. Záverečným bodom programu bolo pozorovanie nočnej oblohy a výklad hvezdára. Prostredníctvom profesionálneho ďalekohľadu s prepojením na notebook videli záujemcovia o astronómiu planéty ako Jupiter či Saturn a iné objekty nočnej oblohy, ktoré voľným okom v takej kvalite nikdy neuvidia.

Lunalón bolo možné vidieť v uplynulých týždňoch v priestoroch za planetáriom, či v Parku Štefana Moysesa v Žiari nad Hronom. Ako uviedol Tomáš Dobrovodský z planetária: „veríme, že sa nám podarí zabezpečiť Lunalón aj pre niektoré naše aktivity v budúcom roku.“

„Ani komentované prehliadky na Pohronskej hradnej ceste nie sú celkom ukončené. Sezónu uzatvorí prehliadka kaštieľa v Žiari nad Hronom 7. novembra a Zvolenského zámku 13. novembra“ doplnila Eva Macuľová.