Na stredovekom hrade Revište pri Žarnovici sa v sobotu uskutočnil štvrtý ročník hrnčiarskej slávnosti GLGÁČ 2024. Tento jedinečný festival spája krásu hrnčiarskeho remesla s atraktívnym programom pre deti aj dospelých. Majstri z rôznych kútov Slovenska predstavili svoje zručnosti a výrobky a návštevníci si mohli vyskúšať prácu s hlinou v tvorivých dielňach.

 Glgáč, tradičný krčah používaný na prenos a pitie vody, bol kedysi typickým hrnčiarskym výrobkom v regióne stredné Pohronie. Podľa neho nesie názov aj podujatie, ktoré sa konalo už štvrtýkrát na hrade Revište.

Cieľom podujatia je prezentovať rôzne techniky a typy keramiky. Hrnčiari z Banskobystrického kraja a západného Slovenska prezentovali svoju tvorbu a umožnili návštevníkom aktívne sa zapojiť do remesla. Ambasádor podujatia, Ján Fiala z obce Brehy, viedol tvorivú dielňu, kde učil deti aj dospelých točiť na hrnčiarskom kruhu. Manželia Špičkovci z Orovnice ponúkli tradičnú belujskú a novobanskú keramiku, ako aj moderné výrobky. Majster Marián Liška z Modry a dielňa modranska.sk predstavili krásu modranskej keramiky. Daniela Hrmová – DB Keramika z Kremnice učila návštevníkov maľovať kremnické vzory a odlievať zvončeky. Albert Loydl, známy ako Majster Ravelin, prezentoval repliky stredovekých nádob, africké bubny UDU a hlinené zvieratká. Súčasný dizajn ukázala Lucia Kováčová so značkou Lula Pottery.

Celodenné podujatie ponúkalo bohatý sprievodný program. Rytieri zo združenia Vir Fortis zo Zvolena predviedli dobrodružstvá spojené s hradným životom a hrnčiarstvom, vrátane lukostreleckého turnaja o Glgáč. Féder Teáter predstavil dobové tance z 15. storočia a skupina Strigôň zakončila deň koncertom stredovekej folkovej a fantasy hudby. Program doplnila komentovaná prehliadka hradu pod vedením hradného pána Ratibora Mazúra, predsedu Združenia na záchranu hradu Revište.

Podujatie Glgáč organizovala oblastná organizácia cestovného ruchu Región GRON, pod ktorú patrí stredné Pohronie, okresné mestá Žarnovica a Žiar nad Hronom, mesto Nová Baňa a okolité obce. Spoluorganizátormi boli Krajská organizácia cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus a Združenie na záchranu hradu Revište, s podporou mesta Žarnovica a Pohronského osvetového strediska v Žiari nad Hronom. Štvrtý ročník podujatia priniesol doposiaľ najvyšší počet návštevníkov, ktorí si odniesli z hradu nielen príjemný zážitok ale aj vlastnoručne vyrobenú pamiatku v hliny.

Podujatie Glgáč bolo realizované s finančnou podporou Ministerstva cestovného ruchu a športu Slovenskej republiky.