V Banskobystrickom kraji odštartovali jesennú cyklovýzvu HYBAJ NA BAJK. Jej cieľom je motivovať k objavovaniu krásnych jesenných zákutí kraja v sedle bicykla. Takmer 170 tipov na cyklovýlety, takmer 4 500 km značených cyklotrás a 9 skvelých výhier sú hlavné vstupy, ktoré budú motivovať k vysadnutiu do sedla bicykla.  Do výzvy a teda aj do boja o hodnotné ceny sa môže zapojiť každý uverejnením fotky na sociálnej sieti.

Banskobystrický kraj je známy bohatou sieťou cyklotrás rôznej náročnosti, ktorými je poprepletaný skrz na skrz. Mnohé z nich prechádzajú z jedného regiónu do druhého, takže naraz sa dajú objaviť krásy prírody, historické klenoty, hrady, jaskyne a ďalšie zaujímavé miesta vo viacerých regiónoch.

Cyklo výzva HYBAJ NA BAJK je vyhlásená už tretí rok a nadväzuje aj na zimnú výzvu Hybaj na bežky, počas ktorej sa zanietení bežkári vydávajú v dvoch stopách krížom krážom Banskobystrickým krajom. Cyklo výzva HYBAJ NA BAJK prináša však omnoho viac príležitostí pre aktívny pobyt v prírode, preskúmanie rôznych častí kraja Za horami, za dolami a tiež príjemných výletov s rodinou a priateľmi na bicykli.

V Banskobystrickom kraji nie je núdza o vždy nové a nepreskúmané tipy na cyklovýlety. Jedinečná platforma Outdoor Active obsahuje viac ako 170 cyklovýletov spolu s podrobným popisom cesty, GPS navigáciou, ktorú si cyklista stiahne do mobilu zadarmo. Informačný „balíček“ dopĺňajú praktické informácie o parkovaní, dopravnej dostupnosti, ale aj tipy na zaujímavé miesta v okolí cyklotrasy.

„Tohtoročná jesenná výzva HYBAJ NA BAJK prebieha od začiatku septembra 2023 do konca októbra 2023. Teda už aj v tomto momente sa možno fotí aktívny cyklista alebo partia bajkerov pri Pokutskom vodopáde na strednom Pohroní, na Šumiaci s výhľadom na Kráľovu hoľu alebo pri niektorom z čarovných gotických kostolov na Gemeri a fotku postuje na svoj instagramový profil. Aby bola fotka zaradená do týždenného žrebovania o balíčky praktických vecičiek z ôsmich regiónov Banskobystrického kraja, musí byť pri fotke označený náš profil @zahoramizadolami a uvedený hashtag #HYBAJNABAJK. Takto jednoducho sa cyklisti zároveň dostanú do záverečného žrebovania o trojdňový pobyt pre dve osoby v Penzióne Guldiner v Kremnických vrchoch,“ vysvetľuje podmienky výzvy HYBAJ NA BAJK Zuzana Jóbová z krajskej organizácie cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus, ktorá cyklo výzvu zastrešuje.

Špecialista pre cykloturistiku v Banskobystrickom kraji Iveta Ceferová približuje priebeh samotnej súťaže: „Každý týždeň, vždy v pondelok, prebehne týždenné žrebovanie, kde jeden cyklista získa balíček praktických vecných cien, ktoré venujú oblastné organizácie cestovného ruchu v Banskobystrickom kraji. Celkovo to bude 8 pondelkov a teda 8 žrebovaní. Do pondelkového žrebovania sú zaradené všetky fotky, ktoré prídu v predchádzajúcom týždni. Počet fotiek, ktorými sa cyklisti zapoja, nie je limitovaný. Do záverečného žrebovania idú všetky fotky, ktoré boli uverejnené od prvého dňa tohtoročnej výzvy HYBAJ NA BAJK. Myslím si, že celý proces zapojenia sa je skutočne jednoduchý, veď žijeme v dobe, keď sa fotografujeme na každom kroku a pri akejkoľvek príležitosti.“

„Čo sa týka motívu fotografie, s ktorou sa zapojíte do výzvy HYBAJ NA BAJK,  je na vás, či na nej budete vy, váš bicykel s krásnou prírodnou scenériou alebo celá vaša partia. Jedinou podmienkou je, že fotka vznikne na niektorej z cyklotrás naprieč Banskobystrickým krajom,“ dodáva na záver Iveta Ceferová.

Jesenná výzva Hybaj na bajk určite nakopne mnohých víkendových cyklistov aj pokročilých bajkerov, aby strávili voľné chvíle v sedle bicykla a vybrali si práve regióny Banskobystrického kraja. Skvelou pomôckou pre udanie smeru a trasy je platforma Outdoor Active: https://bit.ly/3CKJwWn alebo pravidelné tipy na cyklovýlety na facebookovom a instagramovom profile Za horami, za dolami.