V kraji Za horami, za dolami každý nájde svoju srdcovku. Týmto sloganom sa prihováral Banskobystrický kraj počas celého leta. Do jesene kraj vstupuje opäť s motiváciou hľadať svoju srdcovku, tentokrát na bicykli. 1. septembra odštartoval druhý ročník výzvy HYBAJ NA BAJK v Banskobystrickom kraji. Jej cieľom je motivovať k objavovaniu miest v kraji v sedle bicykla. Každý, kto na svojom instagramovom profile uverejní fotku z cyklovýletu v Banskobystrickom kraji a označí ju hashtagmi #HYBAJNABAJK a #ZAHORAMIZADOLAMI, bude zaradený do žrebovania buď o balíček praktických vecičiek alebo o záverečnú cenu, ktorou je víkendový pobyt pre dve osoby v čarovných apartmánoch na Gemeri.

Banskobystrický kraj ponúka viac ako 4 500 kilometrov značených cyklotrás, ktoré cykloturistov zavedú do piatich národných parkov, za vodopádmi, históriou, jedinečnými technickými pamiatkami, k pamätným izbám alebo na miesta s nádhernými výhľadmi.

Cieľom výzvy HYBAJ NA BAJK je motivovať práve k objavovaniu kraja v sedle bicykla. V septembri 2022 kraj spustil druhý ročník tejto výzvy, ktorá nadväzuje na úspešné projekty HYBAJ NA BAJK 2021 a HYBAJ NA BEŽKY 2021.

„Kampaň, alebo cyklovýzva HYBAJ NA BAJK prebieha v mesiacoch september a október. Výzvu sme si zámerne nechali na jesenné obdobie, pretože počas leta sme žili neštandardnými zážitkami , ktoré si návštevníci kraja mohli zabezpečiť cez náš web www.zahoramizadolami.sk. Cez tieto zážitky návštevníci spoznávali históriu, tradície, užili si historické zážitkové vlaky, či hrady alebo naše kaštiele. Jeseň je pre nás čas, v ktorom chceme osloviť tých, ktorí ešte plánujú využiť pekné počasie na cykloturistiku“ uviedla Daniela Chrančoková z Krajskej organizácie cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus, ktorá výzvu HYBAJ NA BAJK organizuje.

Podľa Michala Vrába, krajského špecialistu na cykloturistiku, „zapojiť sa je veľmi jednoduché. Stačí uverejniť na svojom instagramovom profile fotku z cyklovýletu v Banskobystrickom kraji a označiť ju hashtagmi #HYBAJNABAJK a #ZAHORAMIZADOLAMI. Ak by bola označená aj lokalita, veľmi by nás to potešilo, ale nie je to podmienka na to, aby bola fotka zaradená buď do týždňového žrebovania o praktické veci, ktoré venovali krajská a oblastné organizácie cestovného ruchu na území Banskobystrického kraja, alebo do záverečného žrebovania o víkendový pobyt v apartmánoch Planina na Gemeri.“

Žrebovanie prebieha podľa slov Michala Vrába nasledovne: „každý týždeň v čase od 1. septembra do 24. októbra vždy v pondelok vyžrebujeme jednu fotku z tých, ktoré boli uverejnené v predchádzajúcom týždni. Prvé týždňové žrebovanie prebehlo 5. septembra. Výherca žrebovania získava praktické vecičky z kraja Za horami, za dolami a jeho ôsmich regiónov. Balíček praktických vecičiek tvoria napríklad dizajnové ponožky, turistické fľašky, funkčné čelenky, ale aj regionálne produkty od miestnych výrobcov z Banskobystrického kraja. Záverečné žrebovanie výzvy je naplánované na 31. októbra. Všetky fotky, ktoré boli uverejnené na instagramových profiloch v čase od 1. septembra do 31. októbra a boli označené hashtagmi #HYBAJ NA BAJK a #ZAHORAMIZADOLAMI idú do žrebovania o záverečnú cenu. Tou je víkendový pobyt pre dve osoby v apartmánoch PLANINA na Gemeri.“

Inšpirácie na cykloturistické výlety nájdu záujemcovia na destinačnom webe Banskobystrického kraja https://bit.ly/3CKJwWn. Vďaka platforme Outdoor Active, ktorá je implementovaná v tomto webe, si môžu záujemcovia pozrieť takmer 170 cykloturistických trás v Banskobystrickom kraji. Nájdu tu popis, fotky, technické parametre a zdarma si môžu stiahnuť GPS súradnice jednotlivých trás.

Cieľ je teda jasný. Získať jednu z ôsmich cien s praktickými vecičkami alebo hlavnú cenu – víkendový pobyt v apartmánoch Planina na Gemeri. Čo pre to treba spraviť? Nič náročné. Vybrať si na destinačnom webe kraja https://www.zahoramizadolami.sk/hybaj-na-bajk/ z bohatej ponuky cyklovýlet, vybrať sa naň, spraviť fotku, uverejniť ju na svojom instagramovom profile s označením #HYBAJNABAJK a #ZAHORAMIZADOLAMI a potom už len čakať, či to bude výhra z týždňového žrebovania alebo z toho záverečného.