Vypočujte volanie vášho srdca a príďte zažiť Banskobystrický kraj na bežkách. Výzva Hybaj na bežky je po roku späť a jej tretia séria opäť pozýva nadšencov behu na lyžiach do raja pre bežkárov – do kraja Za horami, za dolami. Každý bežkár – začiatočník aj pokročilý sa môže zapojiť do lákavej súťaže a vybežkovať si super ceny. Či bude bežkovať pod známym Chmarošským viaduktom, na trasách Bielej stopy alebo na Malom líščom okruhu na Čertovici, nech si radšej rezervuje 3 dni (nielen) na bežkopotulky po Banskobystrickom kraji.

Na jeseň spoznávajú návštevníci 8 regiónov Banskobystrického kraja s výzvou Hybaj na bajk. V zime ju strieda zasnežená verzia Hybaj na bežky. Ide o unikátnu príležitosť, ako vytiahnuť ľudí von, podporiť aktívny oddych, či si dať poriadne do tela behom na lyžiach v tichu a v obklopení krásnou prírodou.

Aktuálna, v poradí už tretia, výzva Hybaj na bežky dostatočne navnadí, aby bežkári dobre navoskovali bežky a vydali sa po bielych trasách naprieč Banskobystrickým krajom. Aktuálne otvorené bežecké lokality a skvele upravené bežecké trasy prináša bežkárske spravodajstvo na sociálnych sieťach kraja Za horami, za dolami – v pravidelných piatkových správach.

Kde bežkovať v Banskobystrickom kraji? Týždenné tipy aj unikátna mapa bežkotratí

Pravidlá výzvy Hybaj na bežky, ktorá trvá až do 31.marca 2024, sú veľmi jednoduché. Hlavné krédo výzvy znie: Bežkujte, foťtesa a zdieľajte fotky na vašom Instagram profile. Najprv si však bežkári musia vybrať bežecký trasu. Na výber majú buď týždenný tip na sociálnych sieťach Za horami, za dolami, alebo unikátnu platformu OutdoorActive na stránke zahoramizadolami.sk” uviedla Daniela Volenská z krajskej organizácie cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus, ktorá koordinuje výzvu a bežkovanie v kraji marketingovo podporuje. Práve v platforme Outdoor Active  je na výber viac ako 65 tratí pre bežecké lyžovanie. Pri každej trase sú uvedené  informácie o dĺžke, náročnosti, možnosti parkovania, popis cesty, ako aj mapa, ktorá sa dá zdarma stiahnuť do telefónu.

Základnou podmienkou na zaradenie do výzvy Hybaj na bežky je urobenie jednej alebo viacerých fotografií a ich následné umiestnenie na Instragram profil bežkára spolu s dvomi povinnými hashtagmi: #hybajnabezky2024 a #zahoramizadolami.

Fotografie, ktoré prídu v rámci jedného týždňa, budú zaradené do týždenného žrebovania o balíček praktických vecí. Tie do súťaže venovali jednotlivé oblastné organizácie cestovného ruchu a krajská organizácia cestovného ruchu v Banskobystrickom kraji.

Všetky fotografie sa stanú súčasťou záverečného žrebovania, kde víťaz získa darčekovú poukážku na nákup športového oblečenia alebo výstroja v hodnote 300 Eur.

Hybaj na bežky je aj o údržbároch bežeckých tratí

Za dobrou úpravou bežeckých tratí sa ukrýva kopec driny. Aby si priaznivci bežeckého lyžovania, ako aj široká verejnosť urobila lepší prehľad, súčasťou kampane Hybaj na bežky je aj predstavenie tých, ktorí sa pravidelne a vytrvalo starajú o jednotlivé bežecké lokality a sú vždy pripravení nachystať biele stopy, či fúka vietor, či výdatne sneží.

„Banskobystrický kraj podporuje údržbu bežkárskych tratí už šiesty rok, pretože v bežkovaní vidíme veľký potenciál pre rast návštevnosti kraja, pre rozvoj cestovného ruchu a pre podporu ekonomiky v regiónoch. S podporou neváhajú ani mestá, v ktorých okolí sa bežkuje. Táto podpora však nepokryje všetky náklady spojené s údržbou trás,“ vysvetľuje Daniela Volenská a ďalej vyzýva: „Preto netreba zabúdať na dobrovoľné finančné príspevky pre organizácie – zväčša občianske združenia, ktoré sa o trate starajú. V bežkárskych lokalitách Banskobystrického kraja je možnosť platiť rôznym spôsobom. Niekde nájdete na začiatku alebo na konci okruhu pokladničku, niekde je to možné cez SMS a niekde cez QR kód. Sú tu aj lokality, pre ktoré je zdroj príjmu na udržiavanie tratí napríklad výber parkovného. Nech narazíte na akýkoľvek spôsob výberu dobrovoľného finančného príspevku, určite ho neobíďte, veď predsa nič nie je zadarmo.

Hybaj na bežky aj pre začiatočníkov

Ak sa chcú nadšenci zimných športov naučiť základy bežeckého lyžovania, majú možnosť využiť ponuku destinačného portálu Za horami, za dolami a vybrať si niektorý z bežkárskych kurzov.  Aj fotografie z týchto kurzov a zážitkov sa môžu použiť na zapojenie do súťaže Hybaj na bežky.

Na bežky do Banskobystrického kraja aspoň na 3 dni

Za bežkovaním do Banskobystrického kraja sa oplatí prísť aj na predĺžený víkend alebo na krátku dovolenku. Práve prebieha jedna z podporných marketingových kampaní na sociálnej sieti Facebook a Instagram Za horami, za dolami.

Regióny Banskobystrického kraja sa postupne predstavia s tipmi na 3-dňový pobyt (s parádnymi možnosťami ubytovania, stravovania, športových a kultúrnych podujatí či výletmi do prírody). Jednoducho krátky a výstižný itinerár, ako zaujímavo stráviť 3 dni akčnej zimy v Banskobystrickom kraji.