Druhá svetová liga v biatlone tzv. IBU Cup sa uskutoční v Osrblí za rovnako prísnych opatrení ako svetový pohár v biatlone. Celosvetová pandemická situácia nepraje športovým podujatiam a konajú sa v podstate len najvýznamnejšie svetové súťaže, pri ktorých sa dajú zvládnuť obmedzenia a prísne bezpečnostné opatrenia. Jedným z takýchto podujatí je aj 3. a 4. kolo Európskeho pohára v biatlone IBU Cup BREZNO – OSRBLIE. Slovenský zväz biatlonu ako organizátor musel splniť prísne požiadavky medzinárodnej biatlonovej únie a zároveň aktuálnej Vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva.

„Celé podujatie sa bude konať v tzv. bubline, v ktorej je významne okresaný počet usporiadateľov a tímy musia prísť na Slovensko s negatívnym výsledkom PCR testu. Počas takmer 2 týždňov od 10.2. do 21.2.2021, v ktorých sa podujatie koná, podstupujú všetci opätovné PCR testovania,“ približuje systém Peter Vozár, prezident Slovenského zväzu biatlonu. „Ubytovacie zariadenia musia zabezpečiť úplnú izoláciu tímov a rovnako musia mať pretestovaný personál. Rozhodcovia a usporiadatelia zostávajú rovnako izolovaní,“ dopĺňa Peter Vozár.

„Vážim si, že sme dospeli k tomu, že aj Slovensko môže tak ako väčšina európskych krajín ukázať, že vie zorganizovať podujatie aj za súčasných ťažkých podmienok. Je to pre nás dôležité najmä v období, keď sa Slovenský zväz biatlonu s Národným biatlonovým centrom v Osrblí uchádza o pridelenie ďalších svetových súťaží v rokoch 2022 – 2026. Brezno – Osrblie sa za minulé roky priblížilo v hierarchii 28 biatlonových centier sveta s A-licenciou niekde k stredu, čo sa týka kvality areálu, infraštruktúry a organizačného zabezpečenia,“ uvádza Ivor Lehoťan, člen exekutívy IBU (Medzinárodnej biatlonovej únie). „Covid raz skončí a potom bude dôležité naštartovať ekonomiku aj cestovný ruch a svetové podujatia tomu tiež pomáhajú,“ doplnil Lehoťan.

Tohtoročný IBU Cup BREZNO – OSRBLIE pomôže sčasti aj niektorým ubytovacím zariadeniam v regióne, ktoré sú momentálne vo veľmi ťažkej situácii, keďže musia byť zatvorené rovnako ako lyžiarske strediská. Takto získajú stálych a bezpečných hostí aspoň na 2 týždne.

Podujatie je možné bezpečne zorganizovať aj vďaka novým partnerom: Nadácie SPP, spoločnosti MultiplexDX s.r.o., ktorá sponzorsky poskytla potrebné množstvo PCR testov a spoločnosti AGEL SK a.s. s pobočkou vo Zvolene, ktorá zabezpečí laboratórne vyšetrenie vzoriek. Aj keď nás situácia a samotná prítomnosť Covid neteší, sme nesmierne vďační, že sa nám podarilo získať naozaj najvyššiu kvalitu v oblasti PCR testovania.

MultiplexDX a Agel doplnili už tradičných dlhoročných podporovateľov biatlonu a stálych partnerov, ktorými sú Železiarne Podbrezová, Mesto Brezno a Banskobystrický samosprávny kraj prostredníctvom Krajskej organizácie cestovného ruchu, ktorým patrí rovnako vďaka, za to, že aj napriek chýbajúcej diváckej kulise zostali podujatiu a biatlonu verní.

Rovnako veríme, že aj biatlonoví fanúšikovia pochopia situáciu a zostanú v teple a bezpečí doma, ale budú sledovať dianie a výkony našej reprezentácie na webovej stránke www.slovenskybiatlon.sk, a FB profile: Slovenský biatlon.

Čo sa týka našej reprezentácie, príležitosť v Osrblí dostanú naši mládežníci, pre ktorých je to „generálka“ pred blížiacimi Majstrovstvami sveta juniorov a kadetov. Ostatní naši pretekári budú mať možnosť „ochutnať ako chutí svetový biatlon“. Naša reprezentácia sa predstaví v nasledovnom zložení:

Muži: Damián Cesnek, Peter Golian, Samuel Hubač, Viliam Kostelník, Lukáš Ottinger, Tomáš Sklenárik

Ženy: Alena Kešeľáková, Júlia Machyniaková, Lucia Michaličková, Mária Remeňová, Zuzana Remeňová, Aneta Smerčiaková

Realizačný tím:
· vedúci výpravy a tréner: Lukáš Daubner
· tréner: Peter Kazár
· servis lyží: Adam Berčík, Matúš Ondrejka, Martin Otčenáš, Roman Regúly

Foto: © Igor Stančík / Slovenský biatlon