Krajská GRUNTOVAČKA v Banskobystrickom kraji bude už siedmykrát v pondelok 20. septembra. Pripája sa k Svetovému čistiacemu dňu /18. septembra/ a inšpiráciou je aj práve prebiehajúci Týždeň dobrovoľníctva /16. – 22. september/. Kontinuita tohto prospešného, ale aj osvetového projektu, je zachovávaná aj napriek tomu, že od jari minulého roku sa podmienky pre organizáciu hromadných podujatí neustále menia a prispôsobujú aktuálnym protipandemickým opatreniam.

„Sme nesmierni hrdí na všetkých, ktorí sa podieľajú na tom, že naša GRUNTOVAČKA je dvakrát do roka živá, napriek tomu, že naše životy a možnosť stretávať sa a organizovať hromadné podujatia stále ovplyvňuje pandémia“ uviedla Zuzana Jóbová z Krajskej organizácie cestovného ruchu /KOCR/ Banskobystrický kraj Turizmus, ktorá spolu s oblastnými organizáciami cestovného ruchu /OOCR/ na území Banskobystrického kraja GRUNTOVAČKU organizuje. „GRUNTOVAČKA mala vždy dva jasné ciele: upratať obľúbené turistické lokality a robiť osvetu v radoch detí a mladých o tom, prečo je dôležité chrániť životné prostredie“ doplnila Zuzana Jóbová.

Krajská GRUNTOVAČKA sa koná dvakrát do roka. Na jar pri príležitosti Dňa Zeme a na jeseň pri príležitosti Svetového čistiaceho dňa /World Clean Up Day/. Oblastné organizácie cestovného ruchu vybrali vo svojich regiónoch lokality, ktoré bolo treba poupratovať a oslovili školy a širokú verejnosť. Takto to fungovalo od septembra 2018 až do jesene 2019. V tomto období sa každej krajskej GRUNTOVAČKY zúčastnilo približne 500 dobrovoľníkov a študentov či žiakov. V marci 2020 prišlo prvé obmedzenie, nebolo možné sa verejne stretávať, preto sa organizátor zameral na kampaň GRUNTOVAČKA individuálne. „V tejto kampani sme motivovali k tomu, aby ľudia išli do prírody a odniesli z nej to, čo do nej nepatrí. V online priestore nám posielali fotky zo svojich individuálnych GRUNTOVAČIEK“ hovorí Jiří Pěč z OOCR Stredné Slovensko.

„V septembri 2020 sa nám podarilo zorganizovať GRUNTOVAČKU opäť so školami, ale v marci 2021 už bolo jasné, že opatrenia neumožnia stretnúť sa. Preto sme hľadali spôsob, ako zachovať kontinuitu tejto aktivite“ hovorí Gabriela Matlovičová z OOCR Región Gron. Terézia Sopková z OOCR Región Štiavnica doplnila: „V prvom kvartáli roku 2021 sme fungovali výlučne v online priestore, preto sme hľadali spôsob, ako zachovať GRUNTOVAČKU v povedomí a živú, ale v online svete. Preto sme si vymysleli spolu s ostatnými kolegami v regiónoch, že natočíme amatérske videá na rôzne témy, ktoré mali jedno spoločné: osvetu v prístupe k životnému prostrediu“.

Online prostredím tak preleteli napríklad videá o znečisťovaní ovzdušia, recyklácii a upcyklácii, o znečistení rieky Hron, o „živote“ odpadu v procese jeho spracovania, tému doplnili aj videá na pozitívnu tému, napríklad ako môžeme čerpať zdravie z prírody vďaka bylinkám.

V septembri 2021 je situácia zase iná. „Môžeme sa stretávať, čo je skvelé. Predpokladáme však, že pre školy je momentálne každý deň, kedy sa môžu prezenčne venovať vzdelávaniu, vzácny. Preto sme si povedali, že „načrieme“ do vlastných radov a sami sa vyberieme do regiónov“ hovorí Zuzana Jóbová z KOCR Banskobystrický kraj Turizmus. Ako dopĺňa “oslovili sme členov našej organizácie, čo sú oblastné organizácie cestovného ruchu na území Banskobystrického kraja a Banskobystrický samosprávny kraj. Oblastné organizácie cestovného ruchu vytipovali miesta, ktoré treba upratať. A tak, ako každý rok, ruku k dielu priložia všetci ich zamestnanci.“

Rovnako proaktívne ku GRUNTOVAČKE pristupuje Banskobystrický samosprávny kraj. „GRUNTOVAČKU podporujeme už 4. rokom, pravidelne sa jej zúčastňujú naše stredné školy a pridávajú sa k nim i zamestnanci Úradu BBSK. Verím, že siedmy ročník bude rovnako úspešný, ako tie minulé a spoločnými silami sa nám podarí upratať výnimočné lokality, o ktoré v našom kraji nie je núdza.“

Oblastné organizácie cestovného ruchu v kraji vytipovali 7 lokalít, ktoré chcú v rámci krajskej GRUNTOVAČKY upratať. Všetky lokality sa budú upratovať v pondelok 20. septembra a pripojiť sa môže ktokoľvek, stačí prísť v stanovenom čase na vybrané miesto. Pracovné nástroje ani rukavice a vrecia si nosiť netreba, všetko bude zabezpečené priamo v regiónoch.

V 7. „vydaní“ krajskej GRUNTOVAČKY upraceme:

  • Región Stredné Slovensko: turistický chodník na Urpín a Kalváriu
  • Región Gemer: okolie obce Rákoš, v ktorej je malá banícka expozícia, gotický kostol so stredovekými výmaľbami, ktorý je súčasťou nominácie na titul Európske dedičstvo a náučný chodník Malých netopierov
  • Regióny Novohrad a Podpoľanie: okolie obce Polichno, ktorá je rodiskom slávnej slovenskej spisovateľky Boženy Slančíkovej Timravy. V týchto dňoch si pripomíname 70. výročie jej úmrtia.
  • Región Gron: upraceme cyklotrasu medzi obcami Píla a Malá Lehota
  • Región Horehronie: upraceme obľúbenú turistickú trasu na Dedečkovu chatu
  • Región Banská Štiavnica: turistická lokalita Červená studňa smerom k Tirtsovmu prameňu