Krajská Gruntovačka sa v Banskobystrickom kraji konala už 8. krát. Zapojili sa do nej žiaci, študenti a pedagógovia z 10 škôl, zástupcovia miest a občianske združenia. Spoločne vyzbierali 165 veľkých vriec odpadu a vyčistili turistické chodníky aj rekreačné zóny miest.

„Krajská Gruntovačka je aktivita, ktorú realizujeme už od roku 2018“ uviedla Daniela Chrančoková z Krajskej organizácie cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus. Práve táto organizácia zastrešuje Gruntovačku spolu s oblastnými organizáciami cestovného ruchu /OOCR/ na území Banskobystrického kraja. Ako doplnila: „sme veľmi radi, že sa nám darí zachovať kontinuitu tejto aktivity a to aj napriek tomu, že sme v časoch ovplyvnených protipandemickými opatreniami museli improvizovať.“

Gruntovačka sa v Banskobystrickom kraji koná dvakrát ročne – v apríli pri príležitosti Dňa Zeme a v septembri pri príležitosti svetového čistiaceho dňa /World Cleanup Day/.

Počas protipandemických opatrení, kedy nebolo možné sa stretávať, organizácie v kraji zvolili online formát. Natočili amatérske videá, ktoré niesli edukatívny odkaz v téme životného prostredia. Tie šírili v online svete.

„Sme veľmi radi, že tejto jarnej Gruntovačky sa zúčastnili už aj školy. Pretože cieľom nie je len upratať vybrané lokality, ale pôsobiť na deti a mládež aj osvetovo“ uviedol Tomáš Krahulec z OOCR Turistický Novohrad a Podpoľanie. Práve táto organizácia sa napojila na aktivitu mesta Lučenec EKO-DEŇ a v mestskom parku sa na tému „Čo si do prírody donesieš, to si z nej aj odnes“ rozprávali s takmer 500 deťmi zo škôl v Lučenci.

Na Horehroní sa k tímu z OOCR Región Horehronie pridali aj študenti a pedagógovia z Hotelovej a Obchodnej akadémie v Brezne a spoločne vygruntovali náučný chodník k Vyhliadkovej veži Horné Lazy. Ani OOCR Stredné Slovensko nezaháľala a spoločne so študentmi z SOŠ Drevárska, SPŠ Dopravná a SOŠ Technická vo Zvolene upratali lokalitu pod Pustým hradom, konkrétne okolie Červeného Medokýša a chodník k zaniknutému hradu Peťuša. Ku Gruntovačke vo Zvolene sa pridali aj zamestnanci odboru životného prostredia mesta Zvolen a zástupcovia občianskeho združenia Priaznivci Pustého hradu. Materiálno technické zabezpečenie bolo realizované v spolupráci s mestom Zvolen.

Gruntovalo sa aj na Gemeri. Tím OOCR Gemer posilnili študenti zo základnej školy v Tisovci. Spoločne upratali lokalitu v horskom sedle Dielik. Náučný chodník Glanzenberg a okolie cesty k Hájovni na Červenej studni si zase zobrali na mušku žiaci SPŠ Samuela Mikovíniho z odboru Životné prostredie a tím OOCR Región Štiavnica. Táto lokalita je pre návštevníkov kľúčová, nakoľko z nej vychádza niekoľko peších, či cyklistických trás. Tento rok sa podarilo počas 4 hodín usilovnej práce vyzbierať rekordných 16 vriec odpadu, 2 veľké sudy a menšiu chladničku.

Gruntovalo sa aj na strednom Pohroní a to v meste Žarnovica. Vďaka účasti všetkých žarnovických škôl sa do jarnej Gruntovačky zapojilo takmer 300 žiakov, čo predstavuje zatiaľ najvyššiu účasť spomedzi všetkých ročníkov. Žiaci zo škôl ZŠ Fraňa Kráľa, ZŠ Andreja Kmeťa, ŠZŠ a SOŠ Žarnovica vyčistili nielen okolité plochy škôl, ale aj lokality okolo Kalvárie, štadiónu Plochej dráhy, bývalý židovský cintorín a korčuliarsku cestu smerom na Voznicu. Pracovníci oddelenia kultúry mestského úradu sa postarali o upratanie parku pri Mestskom úrade. Tím Regiónu GRON spolu so zástupcami a klientmi neziskovej organizácie Stefani sa postarali o cestu k Muchovmu vŕšku. Spolu sa vyzbieralo 80 vriec odpadu, medzi nálezmi bola aj zbierka obuvi, pneumatiky či sedačka.

„Veľmi sa tešíme, že krajská Gruntovačka bola a že sa do nej zapojilo takmer 500 dobrovoľníkov naprieč celým krajom. Veríme, že tradícia gruntovania bude pokračovať a stretneme sa v hojnom počte na Gruntovačke, ktorá bude pri príležitosti Svetového čistiaceho dňa“ uviedla na záver Daniela Chrančoková z KOCR Banskobystrický kraj Turizmus.