Konštancia, dcéra kráľa Bela IV., si na Pustom hrade vo Zvolene zobrala Leva, syna haličského kniežaťa Danila. Udialo sa tak v roku 1247. Reprodukcia tejto veľkolepej udalosti spolu so skvelým sprievodným programom oživila poslednú augustovú sobotu na stredovekom hrade nad Zvolenom. Takmer 100 účinkujúcich a viac ako 700 návštevníkov si spoločne užilo toto jedinečné historické podujatie. Niektorí návštevníci dokonca prežili na hrade noc.

„Kráľovská svadba, ktorá bola v minulosti veľmi významnou udalosťou najmä z politického hľadiska, sa na Pustom hrade vo Zvolene naozaj udiala v roku 1247. Už minulý rok sme usúdili, že táto téma by mohla byť skvelým námetom na podujatie“ hovorí Jiří Pěč z oblastnej organizácie cestovného ruchu /OOCR/Stredné Slovensko, ktorá spolu s krajskou organizáciou cestovného ruchu /KOCR/ Banskobystrický kraj Turizmus podujatie organizuje. Ako doplnil: „po takmer 800 rokoch sme kráľovskú svadbu vrátili na Pustý hrad minulý rok. Cieľom nebola presná reprodukcia tejto udalosti, ale samozrejme naším zámerom bolo čo najviac priblížiť publiku historické súvislosti, ako aj podobu významnej udalosti a súčasne aj bežného života na stredovekom hrade.“

Minuloročná kráľovská svadba sa napriek protipandemickým opatreniam zrealizovala a mala veľký úspech. Ako zhodnotila Barbora Rekšáková z OOCR Stredné Slovensko: „V roku 2020 sme položili kvalitný základ pre, verím že stabilné podujatie na Pustom hrade. Svadbu Konštancie, dcéry kráľa Bela IV. sme tento rok posunuli o výrazný krok ďalej. Okrem toho, že areál dolného Pustého hradu obsadilo oveľa viac dobových stanov, na programe sa podieľala takmer stovka účinkujúcich zo Slovenska a z Česka a podujatie navštívilo viac ako 700 návštevníkov z rôznych kútov Slovenska“.

Na príprave programu sa podieľala takmer stovka priaznivcov stredoveku, združených v rôznych rytierskych, šermiarskych a historických spolkoch, naprieč celým Slovenskom. Pod vedením rytierov Vir Fortis zo Zvolena pripravili pre návštevníkov množstvo vystúpení počas celého dňa. Samotnému aktu kráľovskej svadby predchádzal sprievod svadobnej družiny, prezentácia sokoliarov, šermiarske súboje, detský kútik s hrami, kaukliarom a divadelným predstavením v podaní Bábkového divadla Na rázcestí z Banskej Bystrice, či lukostrelecký turnaj. Ako sa na správnu svadobnú veselicu patrí, nechýbali ani dobové tance a stredoveká hudba v podaní skupín Vrbovské vŕby či Gjoll. Atraktívny program doplnili remeselníci, ktorí okrem prezentácie vlastnej tvorby umožnili návštevníkom na vlastné ruky si vyskúšať remeslo. Čerešničkou na torte bol okrem samotnej kráľovskej svadby aj rytiersky súboj na koňoch v podaní Spoločnosti veselých šermiarov Cassanova z Banskej Bystrice.

Okrem zatraktívnenia programu podujatia prišli organizátori aj s unikátnou novinkou. Pár dobrodruhov mohlo na hrade pred podujatím prespať. „Zážitok strávenia noci na hrade pred kráľovskou svadbou sa dal kúpiť cez krajskú cestovnú kanceláriu. K jeho vytvoreniu nás inšpirovala naša vlastná skúsenosť. Minulý rok sme ako organizátori pred podujatím na hrade spali a bol to neopísateľný zážitok. Večer ten tvorivý ruch, potom tajomno noci na hrade a ráno sme sa zobudili do stredoveku na Pustom hrade vo Zvolene. Povedali sme si, že tento zážitok určite ocenia aj iní, nie len my“ hovorí Eva Macuľová z KOCR Banskobystrický kraj Turizmus. Ako doplnila, „Chceme, aby si tento zážitok zachoval punc jedinečnosti. Preto sme ponúkli len 4 dvojmiestne historické stany. Vytvorila sa tak malá skupinka, ktorá prežila krásnu noc aj deň na Pustom hrade.“ Ubytovaní hostia v historických stanoch mali v cene stravu, ktorá pozostávala z vlastnoručného opekania na ohni, ďalej pozorovanie nočnej oblohy cez profesionálny ďalekohľad spolu s výkladom odborníka, šermiarky výcvik a na druhý deň množstvo aktivít v rámci podujatia Kráľovská svadba.

Podujatie Kráľovská svadba na Pustom hrade z verejných zdrojov podporilo Ministerstvo výstavby a dopravy Slovenskej republiky ako aj Fond na podporu umenia, ktorý bol generálnym partnerom podujatia.