Na známosť sa všetkým dáva, kráľ Belo IV. svoju dcéru Konštanciu vydáva! Prídu hostia z ďalekých krajov, ale všetci dobrých mravov! Rytieri, dámy, zbrojnoši, veselý šašo či udatní panoši. Jedla, pitia bude hojne, hodovať sa bude svorne. Nad hlavy sa čaše zdvihnú, nech mladomanželom sa sváry vyhnú. A kdeže táto slávnosť bude? Tam na kopci, na slávnom Zvolenskom hrade!

Tak sa nazýval v minulosti známy PUSTÝ HRAD vo Zvolene, ktorý bol významným sídlom uhorských kráľov. Ten otvorí svoje brány poslednú augustovú sobotu nie len pre vzácnych hostí, ale pre každého, kto bude chcieť byť súčasťou veľkolepej udalosti – kráľovskej svadby. Návštevníci si užijú stredovekú atmosféru od rána až do večera. Vďaka jedinečnému zážitku dokonca niektorí aj v noci. Kráľovská svadba sa udeje 27. augusta na dolnom Pustom hrade vo Zvolene. Lístky sú už v predpredaji na zahoramizadolami.sk

Konštancia, dcéra kráľa Bela IV. si na Pustom hrade pri Zvolene zobrala Leva, syna haličského kniežaťa Danila. Udialo sa tak v roku 1247 a udeje sa tak opäť aj toto leto, konkrétne poslednú prázdninovú sobotu, 27. augusta.

Reprodukcia kráľovskej svadby na Pustom hrade sa uskutočnila po viac ako 750 rokoch prvýkrát v roku 2020. Prilákala vtedy takmer tisícku divákov, hoci prípravu podujatia ovplyvňovali protipandemické opatrenia. Úspech podujatia primäl organizátorov k rozhodnutiu spraviť z Kráľovskej svadby tradičné podujatie na strednom Slovensku, v Banskobystrickom kraji. V tomto roku to bude už tretí ročník podujatia.

Cieľom podujatia je prostredníctvom reálnej udalosti z minulosti priblížiť verejnosti významnú históriu regiónu. Súčasťou podujatia bude samotný slávnostný akt kráľovskej svadby, ale aj aktivity, ktoré predstavia bežný život na stredovekom hrade. Bezpochyby atraktívnym bodom programu bude dobýjanie stredovekého hradu.

Na príprave programu sa bude aj tento rok podieľať takmer stovka priaznivcov stredoveku, združených v rôznych rytierskych, šermiarskych a historických spolkoch, naprieč celým Slovenskom a v Česku. Pod vedením rytierov Vir Fortis zo Zvolena pripravia pre návštevníkov množstvo vystúpení počas celého dňa. Návštevníci si tak budú môcť užiť na hrade pravú stredovekú atmosféru. Samotnému aktu kráľovskej svadby bude predchádzať sprievod svadobnej družiny, sokoliari, šermiarske súboje o ruku princeznej, detský kútik s hrami, kaukliarom, tvorivé dielne či lukostrelecký turnaj. Ako sa na správnu svadobnú veselicu patrí, nebudú chýbať ani dobové tance a stredoveká hudba. Bohatý bude aj sprievodný program v areáli. Najmenší si môžu pozrieť bábkové predstavenie Šašo a kráľ , či vyskúšať prácu šikovných remeselníkov na hrade.

Podujatie Kráľovská svadba organizuje oblastná organizácia cestovného ruchu Stredné Slovensko spolu s Krajskou organizáciou cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus.

Vstupenky na podujatie Kráľovská svadba na Pustom hrade je možné zakúpiť aj vopred online na destinačnom portáli Banskobystrického kraja.

Ceny vstupného:
8€ pre dospelú osobu
6€ držitelia karty ISIC
4€ pre deti od 3 rokov do 15 rokov vrátane, pre dôchodcov nad 65 rokov a pre ZŤP
Zadarmo deti do 3 rokov

Aktivita je realizovaná s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.