Funkčná aj štýlová. Taká je čelenka, ktorú si môžete kúpiť v e-shope zahoramizadolami.sk a ktorou dáte najavo, že podporujete bežkovanie v Banskobystrickom kraji. Výťažok z jej predaja putuje na podporu konkrétneho projektu spojeného s údržbou bežkárskych trás v Banskobystrickom kraji. Počas zimnej sezóny 2020/21 si túto čelenku kúpilo 90 ľudí, výťažok z predaja v hodnote 810 EUR podporí aktivity OZ Kordícky Hrebenák – združenia, ktoré upravuje bežkárske trate nad obcou Kordíky v okrese Banská Bystrica.

„Od minulej zimnej sezóny, ktorá bola výrazne ovplyvnená pandémiou, podporujeme bežkovanie a to z viacerých dôvodov“ uviedla Petra Šuhajdová z Krajskej organizácie cestovného ruchu /KOCR/ Banskobystrický kraj Turizmus. „V prvom rade, v Banskobystrickom kraji máme skvelé geomorfologické a klimatické podmienky pre rozvoj tohto zimného športu. Prírodný potenciál dopĺňa skvelá komunita ľudí, ktorí sa tratiam venujú vo svojom voľnom čase. V druhom rade je to šport, ktorý práve v období poznačenom protipandemickými opatreniami bol pre mnohých šancou, ako si dopriať fyzickú aktivitu a pobyt v prírode. Bežkovanie sa stalo ďalším motívom k stráveniu dovolenky v regiónoch nášho kraja a preto chceme túto ponuku naďalej skvalitňovať“ doplnila.

V Banskobystrickom kraji sa bežkovaniu darí, mnohé významné mená tohto športu pochádzajú práve z tohto kraja. Za možnosťou bežkovať stojí však aj mnoho ľudí, ktorých mená sú verejnosti neznáme. Sú to ľudia, zväčša združení v občianskych združeniach alebo zamestnanci samospráv, ktorí venujú úpravám bežkárskych trás aj svoj voľný čas. Často po večeroch, nezriedka v noci alebo v skorých ranných hodinách a väčšinou nie v celkom v príjemných podmienkach.

Kampaň Banskobystrického kraja „Podporujem bežkovanie v kraji“ bola počas minulej sezóny novinkou. Jej cieľom bol predaj funkčnej športovej čelenky so siluetou bežkára a v dizajne kraja Za horami, za dolami. Výťažok z predaja bol určený na podporu jedného konkrétneho projektu v kraji. „Tento rok to bola podpora občianskeho združenia Kordícky Hrebenák, ktoré upravuje bežkárske trate v okolí obce Kordíky v napojení na Skalku. Boli odkázaní na úpravu ratrakom Záhradníckych a rekreačných služieb mesta Banská Bystrica, trate udržiavali skútrom, ktorý nazývali familiárne „Smraďoch“. Ten bol žiaľ už viac v oprave ako v teréne“ uviedla Zuzana Jóbová z Krajskej organizácie cestovného ruchu /KOCR/ Banskobystrický kraj Turizmus.

„KOCR Banskobystrický kraj Turizmus nám pomohli vytvoriť video pre verejnú zbierku cez platformu Startlab, ktorá bola úspešná. Vďaka nej sme vyzbierali peniaze na akontáciu na kúpu štvorkolky v hodnote 21 000 eur. Cela kúpa stroja je náklad vo výške 35 000 eur, na zvyšok sumy sme si zobrali leasing. Boli sme úspešní aj s projektom vo výzve Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie. Vďaka tomuto grantu v blízkom čase nadobudneme frézu v hodnote 22 000 eur. Ďalší náklad bude radlica a v neposlednom rade plánujeme panoramatické tabule a značenie pre bežkárov. Aj na tento projekt budeme musieť hľadať financie vo výške 11 000 eur, či už z dobrovoľných príspevkov alebo poukázaním 2 % pre naše občianske združenie, nakoľko keď sa robil projekt, boli ceny nižšie ako po schválení projektu.“ uviedol Peter Rusko z občianskeho združenia Kordícky Hrebenák. „Samozrejme, toto zďaleka nie sú jediné náklady súvisiace s údržbou trás. Ďalšou položkou sú pohonné hmoty, či už do mechanizmu na údržbu tratí alebo do píl, ktoré používame pri čistení tratí od popadaných stromov. Preto apelujeme na bežkárov, aby nezabúdali na podporu formou dobrovoľného príspevku a zároveň si veľmi vážime, že KOCR Banskobystrický kraj Turizmus výťažok z predaja čeleniek darovala práve nášmu združeniu.“

Prispievať na konkrétny projekt z témy bežkovania v Banskobysrickom kraji môžu záujemcovia aj tento rok a to rovnakým spôsobom. „Treba si len kúpiť peknú a funkčnú čelenku v e-shope kraja Za horami, za dolami“ uviedla Petra Šuhajdová. Kam výťažok poputuje, bude rozhodnuté až na konci sezóny. „S občianskymi združeniami a samosprávami, ktoré sa starajú o naše bežkárske lokality, sme vo veľmi úzkom kontakte. Výťažok z predaja tematickej čelenky poputuje tam, kde to budú najviac potrebovať. S podporou projektu OZ Kordícky Hrebenák súhlasili aj ostatní partneri, ktorí sa starajú o bežkárske lokality v kraji. To je pre nás veľmi dôležité a dokazuje to značnú mieru spolupatričnosti medzi skupinami, ktoré sa o „bežkolokality“ v Banskobystrickom kraji starajú“ uviedla Petra Šuhajdová.

Bežkovanie v Banskobystrickom kraji podporuje aj Banskobystrický samosprávny kraj. Už druhým rokom alokuje peniaze na údržbu tratí počas zimnej sezóny ako aj do prípravy a údržby tratí pred zimou.

Motív Za horami, za dolami sa medzi bežkármi začína zjavovať stále častejšie, či už na čelenke, buffke, alebo čiapke. „Veľmi nás teší, že ľudia vnímajú, že podporujeme bežkovanie v kraji“ uviedla Zuzana Jóbová z KOCR BBKT. „Naša podpora je však len doplnok k tomu, ako by mali bežkovanie podporovať samotní bežkári“ doplnila. „Pre naše fungovanie sú kľúčové dobrovoľné príspevky bežkárov. Ľudia by si mali uvedomiť, že úprava bežkárskych tratí nie je zadarmo, napriek tomu, že sa za bežkovanie neplatí ako za celodenný skipas. Veríme, však, že čas strávený na bežkách na dobre upravených tratiach bežkári ocenia a na úpravu tratí budú prispievať“ uviedol Peter Rusko z OZ Kordícky Hrebenák.

Čelenku, ktorou podporíte tých, ktorí zabezpečujú údržbu bežkárskych tratí

v Banskobystrickom kraji kúpite v našom e-shope