3 dni, 2 noci, 608 kilometrov, viac ako 40 tunelov a nekonečný kopec zážitkov v srdci Slovenska. To je Expres Za horami, za dolami. Vlak, ktorý spája zážitkové cestovanie v historickom vlaku a spoznávanie krás Banskobystrického kraja. Na svoju prvú a jedinú cestu v tomto roku vyrazí 1. septembra. Lístky sú už v predaji.

V Banskobystrickom kraji prišli s nezvyčajným projektom, ktorý nadväzuje na úspech historických zážitkových vlakov. Tie prepájajú počas letnej turistickej sezóny viaceré regióny v kraji a tešia sa veľkej obľube. Podľa Evy Macuľovej, koordinátorky zážitkových vlakov v kraji, „vlak, ktorý voláme pracovne „náš Orient expres“ vznikol vďaka spolupráci mnohých partnerov a má ambíciu poskytnúť niečo naozaj nezvyčajné. Počas troch dní ponúkne nielen zážitok z cesty historickým vlakom, spanie a stravovanie vo vlaku, ale na jednotlivých zastávkach čaká pasažierov bohatý program, ktorý ponúkne to najlepšie z rozprávkového kraja Za horami, za dolami, z Banskobystrického kraja.“

Expres Za horami, za dolami vyrazí 1. septembra z Banskej Bystrice a pokračuje cez Slovenskú Ľupču a následne Červenú Skalu do Turne nad Bodvou v Košickom kraji. Ďalšie zastávky sú Číž, Fiľakovo, Kremnica a cieľová stanica okružnej jazdy je opäť Banská Bystrica.
Jedinečná zážitková jazda historickým vlakom je na viacerých zastávkach doplnená atraktívnym programom so sprievodcom. Pasažieri vlaku nazrú do histórie mesta Kremnica vrátane útrob tajomného Františkánskeho kláštora, zrelaxujú v kúpeľoch Číž, pozrú si hrad Slovenská Ľupča, pobesedujú pri dobrom jedle na netradičnom mieste – v štôlni Andrej v Kremnici, či objavia krásu Zádielskej tiesňavy na Gemeri. Čaká ich aj ochutnávka regionálnych vín vo Fiľakove a dychberúci západ slnka pod ikonickou Kráľovou hoľou. Relax pasažieri nájdu určite aj počas návštevy kúpeľov Číž.
O pohodlie a súkromie sa netreba báť. Expres Za horami, za dolami ponúka 18 dvoj alebo štvorlôžkových kupé na spanie. Súčasťou súpravy je jedálenský vozeň, ktorý poskytne pasažierom raňajky, obedy a večere a možnosť zakúpenia si nápojov a drobných pochutín mimo hlavného stravovania.
Expres Za horami, za dolami, ponúkne pasažierom naozaj široké spektrum zážitkov. Počas jazdy spoznajú jedinečné a historicky zaujímavé železničné trate, ako napríklad Trať SNP. Prevezú sa cez unikátnu Telgártsku slučku, ktorá je skvostom v železničnej architektúre, zažijú Chmarošský viadukt, ktorý je jedným z najfotogenickejších miest regiónu Horehronie alebo Čremošniansky tunel, ktorý je najdlhším tunelom na Slovensku.

Expres Za horami, za dolami pripravujú spoločne oblastná organizácia cestovného ruchu /OOCR/ Stredné Slovensko a krajská organizácia cestovného ruchu /KOCR/ Banskobystrický kraj Turizmus. Podľa slov Jiřího Pěča z OOCR Stredné Slovensko „Expres Za horami, za dolami sme vytvorili s cieľom ponúknuť naozaj originálny a jedinečný zážitok. Tento vlak je určený tak trochu pre dobrodruhov, ktorí sa neboja výzvy, ktorých baví cestovanie, ale najmä spoznávanie nových miest a nových ľudí. Som si istý, že tento vlak spojí tých správnych ľudí a vytvorí na tri dni veľkú veselú partiu. Ja za realizátorov môžem povedať, že už sa na to veľmi tešíme.“

Lístky na Expres Za horami, za dolami sa dajú kúpiť len online na www.zahoramizadolami.sk, priamo tu: https://bit.ly/3vHKC0Q Cena na osobu sa pohybuje od 250 eur v závislosti od počtu osôb v kupé. V cene je zahrnutá plná penzia buď vo vlaku alebo v jednotlivých mestách ako aj vstupy a výlety so sprievodcom.