Región Hont vidí svoj potenciál v rozvoji cykloturistiky. Bicykel umožní návštevníkom spoznať unikátne a tajomné miesta regiónu. Na bicykli sa návštevník pohodlne prevezie ku krásnymi viniciam, slnkom zaliatym lúkam, či objaví čarovné dedinky, v ktorých sú stále živé tradície. K spoznávaniu regiónu na bicykli určite prispeje aj nová požičovňa elektrobicyklov priamo v centre Hontu, v Krupine. Na začiatok disponuje ôsmymi elektrobicyklami a doplnkovým vybavením pre rodiny s malými deťmi.

Bajkuj v Honte je názov občianskeho združenia, ktoré sa rozhodlo ponúkať návštevníkom región zo sedla bicykla, konkrétne elektrobicykla. „Naším cieľom bolo priblížiť krásy nášho regiónu čo najširšiemu okruhu ľudí. Veríme, že práve projekt požičovne je tým správnym začiatkom, pretože prírodné a geomorfologické podmienky regiónu poskytujú pre rozvoj cykloturistiky skvelý základ. Krupina sa nachádza na predhorí Štiavnických vrchov a pokračuje do Krupinskej planiny. Otvorenie cyklopožičovne je pre nás akýmsi štartovacím výstrelom, alebo signálom, že naskakujeme na trend využívania e-bajkov v cykloturistike. K rozbehu požičovne prispel aj poslanec Maroš Skopal, ktorý nás nasmeroval/naviedol správnym smerom“ uviedol Jozef Sekerka z OZ Bajkuj v Honte.

Požičovňa tzv. e-bikov vznikla ako projekt úspešnej spolupráce medzi oblastnou organizáciou cestovného ruchu (OOCR) Stredné Slovensko a občianskym združením. OOCR sa postarala o nákup kvalitných bicyklov, združenie Bajkuj v Honte sa bude starať o kvalitné zážitky pre cyklistov a stopercentný klientsky servis. Požičovňa sa nachádza v centre mesta Krupina, na Obchodnej ulici, číslo 1. Otvorená bola práve dnes, 1. apríla. Popri nej prechádza Hontianska cyklomagistrála, ktorá má 53 km, začína v Detve a končí na hrade Bzovík.

E-bajky sú skvelým nástrojom na objavovanie krás regiónu aj tými, ktorí nie sú vyslovene cykloturisti, alebo vôbec nezvyknú bicyklovať. Dokážu osloviť oveľa väčšiu cieľovú skupinu ako štandardné bicykle. Sú vhodné pre pasívnych cyklistov, oslovujú ľudí, pre ktorých aktívny relax neznamená automaticky nadpriemernú fyzickú námahu. Sú mimoriadne vhodné pre seniorov, ktorí tvoria značnú časť návštevníkov okresu Krupina vďaka kúpeľom v neďalekých Dudinciach.

Priemerná cena požičiavaného e-biku v prípade kúpy je 2 300 €, preto požičovňa elektrobicyklov je ideálne riešenie na jeho zabezpečenie. Požičať si e-bajk je možné na 4 hodiny, deň, ale aj na dlhšie obdobie. Záujemcom je k dispozícii web www.bajkujvhonte.sk, kde je možné si e-bajky rezervovať online. V súčasnej situácii požičovňa funguje na telefonických a online objednávkach. Ponuku cyklovýletov v regióne i širšom okolí nájde záujemca o atraktívne tipy na výlety aj na web stránkach www.centralslovakia.eu a www.zahoramizadolami.sk. V blížiacej sa letnej sezóne bude ponuka pre cykloturistov jedným z hlavných ťahákov do Banskobystrického kraja aj vďaka jedinečnej platforme Outdoor Active na destinačnom webe kraja, poskytujúcej komplexné informácie o itinerároch jednotlivých trás.

Peter Ruman z OZ Bajkuj v Honte uvádza: „Pri výbere elektrobicyklov sme kládli dôraz na ich kvalitu, preto sme v spolupráci s OOCR a vďaka financiám z Banskobystrického samosprávneho kraja vybrali nemeckú značku a nakúpili sme 8 e-bikov. Takisto sme mysleli aj na rodiny s deťmi, preto naša požičovňa bude požičiavať aj detské sedačky a prívesný cyklovozík, ktorý sa môže pripojiť za bicykel.“ Matej Trtol z OZ Bajkuj v Honte doplnil, že: „Na jedno nabitie je možné na našich elektrobicykloch prejsť až 80 km. Týmto si zákazníci môžu pozrieť nie len krásy regiónu Hont, ale aj blízku Banskú Štiavnicu, alebo Podpoľanie“. Ako doplnil, „Sieť nabíjacích bodov v regióne sa len začína budovať, cyklisti si zatiaľ môžu nabiť e-bajky rôznych značiek v našej požičovni.“

Región Hont ponúka cyklotrasy pre širokú škálu fanúšikov cykloturistiky, nájdu sa tu aj cyklotrasy, ktoré sú náročné a vhodné primárne pre horské bicykle. Takouto trasou je napríklad Cyklotrasa GREENWAY, čo je 29 kilometrový úsek, ktorý sa dá prejsť za 4 hodiny, je značený modrou značkou. V regióne sa nachádzajú aj cyklotrasy, ktoré sú hodnotené ako stredne náročné ako napríklad, Hontianska cyklomagistrála (53km), Hrušovský okruh (75km), Cez tri kopce a stovky viníc Drážovce – Bukovina (34km) a iné. V regióne sa nájdu aj nenáročné cyklotrasy, ako napríklad Súdovská trasa (32km), Lišovská trasa (19km).

Jiří Pěč z OOCR Stredné Slovensko, pod ktorú Krupinsko spadá, uviedol, že „Rozvoj cykloturistiky a špeciálne E-bike regiónu Stredné Slovensko je naším dlhodobým zámerom. Rozvoj cestovného ruchu vnímame cez udržateľnosť a ohľaduplnosť k životnému prostrediu. Som veľmi rád, že týmto projektom pridáme do fungujúceho celku aj oblasť Krupiny, ktorá je pre návštevníkov ešte stále málo objaveným klenotom.“

Vybudovanie cyklopožičovne bolo realizované vďaka finančnej podpore Rozvojovej agentúry Banskobystrického samosprávneho kraja cez členský príspevok v OOCR Stredné Slovensko v hodnote 18 144 €. „Cykloturistika patrí medzi kľúčové aktivity v rozvoji udržateľného cestovného ruchu v kraji. Som rád, že v tomto krásnom regióne sa rozhodli zamerať na objavovanie prírodných krás, tradícií a samozrejme bohatstva vo forme termálnej minerálnej vody na e-bajkoch. Individuálna cykloturistika bude počas nadchádzajúcej sezóny poznačenej pandémiou mimoriadne obľúbenou aktivitou, tento projekt uspokojí mnohých návštevníkov regiónu,“ doplnil Ján Lunter, predseda Banskobystrického samosprávneho kraja.

Rozvoj cykloturistickej infraštruktúry je v roku 2021 jednou z priorít v Banskobystrickom kraji. Ako uviedol krajský cyklokoordinátor Peter Halaj, „Pracujeme na viacerých projektoch vrátane značenia alebo obnovy značenia cyklotrás. V regióne Hont budeme v zmysle akčného plánu 2021 značiť konkrétne tieto trasy: Podzámčok – Šuplátka – Michalková, Ostrá Lúka – Breziny časť II., Hotel Tenis – Dobrá Niva. Tieto trasy sú nové v celkovej dĺžke 23,9 kilometra. Nadväzujú na Môťovské traily, otvorené v roku 2020 a plynule nadväzujú na Pohronskú hradnú cestu – novú cykloturistickú trasu, ktorá začína vo Zvolene a končí v Žarnovici“.