Horské sedlo Zbojská je známe výletné miesto. Je jedným zo vstupných bodov do čarovného Národného parku Muránska planina. Ako už naznačuje samotný názov Zbojská, pomenovanie ukrýva príbehy a osudy zbojníkov pôsobiacich v tunajších horách. Najznámejší je príbeh zbojníckeho kapitána Jakuba Surovca, po ktorého stopách vedie náučný chodník Čertovou dolinou. Jeho ťažko prechodné úseky boli vybavené doplnkovými bezpečnostnými prvkami, aby sa zvýšila bezpečnosť aj komfort turistov a prechod roklinou sa tak stáva novým turistickým lákadlom.

Lokalita Zbojská je jedno z najnavštevovanejších kútov na rozmedzí regiónov Gemer-Malohont a Horehronie, pričom slúži ako jeden zo vstupných bodov do Muránskej planiny. Nedotknutá príroda národného parku ponúka nádherné prechádzky v okolí, do lokalít ako sedlo Burda, Diel či Kučelach. Mnohé z trás je možné absolvovať na bicykli alebo elektrobicykli z miestnej požičovne. Rozvíja sa tu aj turistika na koňoch. Bohaté spektrum zážitkov dopĺňa v letných mesiacoch jazda parnou zubačkou na trase Tisovec – Zbojská, ktorá vedie horskou krajinou po vyše 100 rokov starej železničnej trati. Špeciálnym zážitkom je letný Zbojnícky expres, odkazujúci na pôsobenie zbojníkov v okolitých horách.

Na zbojnícku históriu v tejto lokalite odkazuje aj samotný názov sedla Zbojská. Pomenovanie ukrýva príbehy a osudy zbojníkov pôsobiacich v tunajších horách. Najznámejší je zbojnícky kapitán Jakub Surovec, ktorý pôsobil okolo roku 1740 v chotároch Horehronia, Gemera, ale aj Liptova a dokonca aj v Poľsku. Jeho meno nesie aj náučný chodník, ktorý vedie Čertovou dolinou. Zaujímavým miestom na tomto chodníku je tiesňava Čertova dolina, ktorá bola vďaka rozvojovému zámeru doplnená o doplnkové bezpečnostné prvky. Tie prispievajú k vyššej bezpečnosti a komfortu turistov pri prechode lokalitou. Chodník vedúci riečiskom potoka Furmanec je vybavený istiacimi fixnými lanami a železnými stúpačkami. Podobne ako v Slovenskom raji i tu možno obdivovať zaujímavý krasový reliéf, mohutné skalné bralá i malé vodopády. Najužšie miesto tiesňavy, ktoré je považované za najkrajšiu časť rezervácie, sa nazýva Surovcov stisk, práve podľa Jakuba Surovca. Ten sa údajne preháňal roklinou, utekajúc pred drábmi, ktorých nemotorné nohy nezvyknuté na náročný, ťažko priechodný terén nemohli tým jeho nijako konkurovať. Aj Jakuba Surovca nakoniec čakal zbojnícky koniec – bol dolapený a odsúdený na smrť.

Preto bolo veľkým prekvapením, keď sa Jakub Surovec spolu so svojím kumpánom Tomášom Gregušom zjavil na slávnostnom otvorení zaistenej časti chodníka, ktorý nesie jeho meno. Svojím ozaj pevným stiskom ruky poprial všetkým prítomným krásny zážitok pri prechádzaní tejto turistickej novinky v lokalite Zbojská.

Primátorka mesta Tisovec Irena Milecová k realizácii chodníka uviedla: „Som veľmi rada, že sme si v takom hojnom počte mohli chodník vyskúšať, vrátane najatraktívnejšej 400 metrovej technickej časti. Veľmi rada by som poďakovala všetkým partnerom, ktorí sa na realizácii chodníka akokoľvek podieľali. Okrem podpory z kraja projekt podporil aj Mikroregión obcí Muránska planina, Partnerstvo Muránska planina – Čierny Hron, ako aj mesto Tisovec, obec Pohronská Polhora a samozrejme oblastná organizácia cestovného ruchu región Gemer. S vytvorením a umiestnením informačných tabúľ na náučnom chodníku pomohli mestské lesy. Tento chodník dopĺňa ponuku náučných chodníkov v okolí Tisovca, okrem chodníka Jakuba Surovca tu máme ďalšie štyri.“

Ako doplnila: „Tisovec a sedlo Zbojská sú významné vstupné body do nášho krásneho Národného parku Muránska planina. Verím, že sa nám spoločne bude dariť toto miesto propagovať s cieľom zvyšovania počtu turistov, ktorí hľadajú aktívny oddych v lone čistej prírody“.

V minulosti bola dolina priechodná len pre zdatnejších návštevníkov, keďže nánosy naplaveného dreva častokrát znemožňovali jej prechod. V roku 2020 sa za finančnej podpory Banskobystrického samosprávneho kraja, Združenia obcí mikroregiónu Muránska planina, Partnerstva Muránska planina – Čierny Hron a oblastnej organizácie cestovného ruchu Gemer, zrealizovala rekonštrukcia chodníka cez Čertovu dolinu. Dnes týmto chodníkom prejdú aj menej zdatní turisti práve vďaka istiacim prvkom. Neodporúča sa len pre deti do 5 rokov, staršie deti sprevádzané dospelou osobou môžu chodník absolvovať na vlastné riziko.

Slávnostného otvorenia zaisteného chodníka Čertovou dolinou sa zúčastnil aj predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Lunter. Ako uviedol: „Za posledné tri roky sme v regióne Gemer – Malohont podporili cez Rozvojovú agentúru BBSK, n.o. 15 zmysluplných projektov v celkovej hodnote okolo 130 tisíc eur. V prípade zaisteného chodníka sme financovali technickú štúdiu realizovateľnosti, podpora bola v porovnaní s inými projektmi nízka, len 450 eur. Realizácia chodníka bola podporená cez VZN 38/2019 Banskobystrického kraja, pričom podpora dosiahla výšku 9500 EUR. To je pre mňa jasný signál, že ak si partneri dokážu spoločne nastaviť cieľ a priority, tak aj zdroje sa potom ľahšie hľadajú.“ Ako doplnil, „Mňa toto miesto očarilo a verím, že chodníkom zbojníka Jakuba Surovca bezpečne prejde čo najviac turistov.“