Vyhľadávaná rekreačná lokalita Lučenčanov – mestský ovocný sad, má od augusta novú atrakciu. Pribudol tu apidomček s ôsmimi včelstvami a dvomi posteľami. Bude slúžiť ako miesto pre apiterapiu.
Záujemcovia budú mať možnosť vyskúšať si krátkodobý relaxačný pobyt v apidomčeku, ktorý v ovocnom sade v Lučenci vznikol vďaka spolupráci mesta Lučenec, Rozvojovej agentúry Banskobystrického samosprávneho kraja /RA BBSK/a oblastnej organizácie cestovného ruchu /OOCR/ Turistický Novohrad a Podpoľanie. Realizácia apidomčeka stála viac ako 8 000 eur, z toho 6 000 eur bolo financované cez členský príspevok RA BBSK v OOCR Turistický Novohrad a Podpoľanie.
Mestský ovocný sad ponúka veľa možností na oddych v prírode. Obyvatelia a návštevníci v rámci prechádzky sadom môžu ochutnať zdravé ovocie a prísť si oddýchnuť. Po novom tu nájdu uvoľnenie prostredníctvom apiterapie a môžu sa dozvedieť nové informácie o živote včiel, opeľovačoch, medonosných rastlinách a ovocinárstve.
Drevený apidomček s priehľadným oplotením poskytuje návštevníkom priestor na terapiu v rozlohe 3x2m. Návštevník leží na úľoch, ktoré sú vyskladané ako posteľ a počas terapie dýcha príjemné teplo, ktoré produkujú včely. „Ide o najjednoduchšiu formu dýchania včelieho vzduchu, ktorá sa odporúča pre rodiny s deťmi, ale aj ochorenia súvisiace s hornými dýchacími cestami a pri ochoreniach spôsobených stresom,“ vysvetlil včelár Ondrej Gajdoš. Počas celej terapie nedochádza v apidomčeku k priamemu kontaktu návštevníka so včelami. Podľa Gajdoša je vhodná doba pobytu v apidomčeku aspoň 20 – 30 minút. „Prvý pobyt návštevníkov v apidomčeku musí byť vždy o niečo kratší, pokojne stačí 15 minút,“ upresnil Gajdoš. Hodina pobytu v domčeku vyjde záujemcu na 10 eur.
V spolupráci so včelárom bude apidomček slúžiť pre deti materských a základných škôl na realizáciu voľnočasových aktivít spojených s náučným prínosom v rámci hodín prírodovedy. „Deti sa naučia, že mestá môžu byť druhovo bohatým a kvalitným domovom pre opeľujúci hmyz,“ objasnila z KOCR Banskobystrický kraj Turizmus Petra Šuhajdová. V súčinnosti so Strednou odbornou školou dopravy a hotelových služieb, so študentmi, ktorí študujú študijné odbory zamerané na agropodnikanie plánuje mesto Lučenec vytvoriť v apidomčeku priestor pre témy včelárenia, ochrany opeľovačov a popularizovanie mestského včelárstva. Pri organizovaní zážitkových aktivít v rámci apiterapie mesto Lučenec spolupracuje s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Turistický Novohrad a Podpoľanie.
„Som veľmi rád, že sme mohli podporiť tento projekt“ uviedol Ondrej Lunter, podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja. „Apidomček výborne dopĺňa aktivity, na ktorých spolupracujeme s mnohými včelármi z nášho kraja. Verím, že sa mu bude dariť rovnako ako napríklad včelárskym zážitkom, ktoré ponúka krajská cestovná kancelária, alebo včelím produktom, ktoré sa vynikajúco predávajú cez náš eshop zameraný na podporu lokálnych výrobcov regionalnepulty.sk“ doplnil Ondrej Lunter.
„V spolupráci s oblastnou organizáciou cestovného ruchu a mestom Lučenec robíme všetko pre to, aby sme rozvíjali prírode blízky a udržateľný cestovný ruch, ktorý má v danom regióne svoje korene. Zriadenie apidomčeka je dobrým príkladom prepojenia enviromentálnej výchovy so zážitkovým cestovným ruchom, ktorý má potenciál vytvárať v regióne aj pracovné miesta a tak vyrovnávať medziregionálne rozdiely,“ uviedla primátorka mesta Lučenec, Alexandra Pivková.
Priaznivé účinky apiterapie si budú môcť návštevníci užiť od marca 2022. Prihlasovanie bude prebiehať cez aplikáciu mesta Lučenec alebo telefonicky. Do tohto obdobia je možné apidomček navštíviť, len jeho obyvatelia – včely, potrebujú určitý čas na prispôsobenie sa novému prostrediu.