Banskobystrický samosprávny kraj spojil rázovité obce Šumiac a Telgárt zrekonštruovanou viacúčelovou cestou určenou najmä pre cyklistov. „Zelená stuha Horehronia“ je najdlhšou značenou cyklotrasou v regióne Horehronie. Tiahne sa od obce Telgárt údolím Hrona až po Bystrú a meria spolu takmer 90km. Trasa je vhodná najmä pre horské bicykle. Rekonštrukcia úseku Telgárt a Šumiac výrazne prispela k bezpečnosti a zatraktívneniu tejto cyklotrasy aj regiónu.
Pôvodným zámerom spolupráce Banskobystrického samosprávneho kraja s obcami bolo daný úsek Zelenej stuhy Horehronia zrekonštruovať len do spevneného povrchu. Náročnosť ďalšej údržby a efektivita vynaložených prostriedkov podporila rozhodnutie o položení aj asfaltovej vrstvy. Vznikla tak bezpečná a komfortná cyklotrasa spájajúce dve rázovité obce pod Kráľovou hoľou – Šumiac a Telgárt.
„V rámci stavebných prác sa zrekonštruovala časť pôvodnej komunikácie s dĺžkou približne 2,4 km a vybudoval sa aj úplne nový úsek cyklocesty v dĺžke približne 1,2 km. Celková dĺžka zrekonštruovanej trasy je 3,6 km. Šírka jazdného pruhu je v priamom úseku 3 m a v smerovom oblúku je pruh rozšírený. Na zrekonštruovanej ceste sú osadené 4 cestné závory s prechodom pre cyklistov, ktoré majú za úlohu zabrániť vstupu motorových vozidiel. Celková investícia predstavuje 663 tisíc eur, “ spresnil Robert Machala, riaditeľ odboru cestnej infraštruktúry a územného plánovania Banskobystrického samosprávneho kraja.
„Základnú správu a údržbu zrekonštruovanej komunikácie prevezmú na seba obce Šumiac a Telgárt, ktoré sú majiteľmi cesty. Ide o viacúčelovú cestu, a preto povolenie na vstup budú mať lesné a poľnohospodárske mechanizmy, ktoré obhospodarujú príslušné parcely a samozrejme ochranné zložky napr. hasiči. Pohyb cyklistov a mechanizmov bude usmerňovať prevádzkový poriadok a doplnkové cyklistické označenie tak, aby boli všetci užívatelia informovaní o možnostiach stretu a podľa toho prispôsobili svoju jazdu,“ vysvetlil Peter Halaj, krajský cyklokoordinátor BBSK.
Cesta sa teší aj záujmu peších návštevníkov. Po rekonštrukcii ponúka peknú prechádzku možnú napríklad aj s kočíkom alebo cyklovozíkom. Vďaka asfaltovému povrchu a šírke 3 metre si na svoje prídu aj cestní cyklisti, ktorí sa tak môžu vyhnúť hlavnej ceste s premávkou. Značená trasa vychádza priamo z centier obcí a vedie krásnym lesným prostredím s výhľadmi na Kráľovu hoľu, Kráľovu skalu, Tresník a obec Telgárt. Zrekonštruovaný úsek vedie podhorským terénom, a preto má aj svoju náročnosť, s ktorou treba pri návšteve počítať. Celkové prevýšenie zo smeru od Šumiaca je takmer 150 výškových metrov. V zime bude tento úsek možné upravovať aj pre bežecké lyžovanie. Presný profil a informácie, ako aj odporúčané cyklovýlety, body záujmu a možnosti občerstvenia nájdu návštevníci na online Outdooractive platforme „Za horami, za dolami“: https://bit.ly/3QnILqa.
„Naše obce sú k sebe opäť o niečo bližšie a môžeme sa tak vzájomne dopĺňať v ponuke pre návštevníkov. Z novej cyklotrasy máme veľkú radosť a verím, že sa jej rovnako potešia aj návštevníci, ktorí do našich obcí prichádzajú za rekreáciou,“ uviedla Jarmila Gordanová, starostka obce Šumiac.
„V obci Telgárt máme v záujme túto cyklotrasu dobudovať aj ponad obec okolo cintorína, kde vzniká možnosť cyklotrasu napojiť na plánované parkovisko pri kostole,“ dodal Peter Novysedlák, starosta obce Telgárt.
„Obce pod Kráľovou hoľou sa tešia stále väčšiemu záujmu turistov, najmä tých, ktorí hľadajú autentické prírodné prostredie a tradície. Pre ďalší rozvoj je potrebné postupne dobudovať chýbajúcu turistickú infraštruktúru. Lokality na hranici Banskobystrického a Košického kraja boli napriek svojmu úžasnému potenciálu v minulosti značne zanedbávané, preto ma nesmierne teší zvýšená návštevnosť regiónu, ale najmä aktivita mladých ľudí, ktorí sa v regióne rozhodli zostať, využili svoje schopnosti a kreativitu a vytvorili naozaj jedinečné atraktivity a služby (požičovne e-bajkov, kaviarne, horskú chatu atď.). Verím, že budovaním turistickej infraštruktúry podporujeme rozvoj týchto aktivít a vytvárame podmienky pre ďalších, aby využili ekonomické príležitosti cestovného ruchu,“ uviedol Ján Lunter, predseda Banskobystrického samosprávneho kraja.
„Kľúčová v rozvoji regiónov je spolupráca, a preto ďakujem obciam Šumiac a Telgárt za aktivitu a za udržiavanie zrekonštruovanej cesty, aby slúžila turistom čo najlepšie, Národnému parku Nízkych Tatier a Lesom SR za súčinnosť, diskusiu a hľadanie riešení. Verím, že naše ďalšie spoločné zámery posunieme čo najskôr bližšie k realite,” doplnil Ondrej Lunter, podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja.
„Zrekonštruovaný úsek cyklistickej trasy je aj súčasťou alternatívneho trasovania Kostrovej siete cyklotrás v Banskobystrickom samosprávnom kraji, ktorý má za cieľ postupné budovanie siete bezpečných cyklistických koridorov a cyklochodníkov. Tento proces je komplikovaný a zdĺhavý najmä z dôvodu majetkového vysporiadania pozemkov, ale verím, že postupne sa prejaví tzv. „neviditeľná“ projektová príprava a bude sa nám dariť otvárať stále viac bezpečných kilometrov pre cyklistov, či už k turistickým cieľom, alebo ako dochádzanie za prácou,“ uviedol Peter Halaj, krajský cyklokoordinátor BBSK.