Prírodné podmienky a pohoria v Banskobystrickom kraji sú ideálne pre zimné radovánky s rodinou, športové vyžitie s priateľmi a tiež organizovanie pretekov svetovej úrovne. V raji bežkárov v Kremnických vrchoch a v raji lyžiarov pod Chopkom sa tento rok uskutočnia dve jedinečné podujatia svetového formátu. Na Skalke pri Kremnici sa jubilejný 50. ročník Bielej stopy spojí s Majstrovstvami Európy v diaľkových behoch na lyžiach – Euroloppet. Nízke Tatry a Chopok juh privítajú účastníkov Majstrovstiev sveta v skialpinizme veteránov.

50. ročník Bielej stopy a Majstrovstvá Európy v lyžiarskom maratóne 2023 – EUROLOPPET (4.3. – 5.3.2023)

Jubilejný 50. ročník Bielej stopy a Majstrovstvá Európy v skimaratóne 2023 – EUROLOPPET sa uskutočnia 4.3. – 5.3.2023 na štadióne Rudolfa Čillíka na Skalke pri Kremnici. Biela stopa vychádza a pokračuje v tradícii najväčšieho zimného športového podujatia na Slovensku. Prvý ročník pretekov Bielej stopy, ešte pod názvom Biela stopa SNP, sa konal už v roku 17.2. 1974. Počet účastníkov od založenia pretekov každoročne stúpal až na 7583 (v roku 1985).V súčasnosti sa podujatie etablovalo do medzinárodných štruktúr Euroloppet a je priamo prepojené s 15-timi masovými podujatiami totožného typu z 11 krajín (FRA, AUT, LAT, SWE, ITA, CZE, SUI, FIN, GER, ISL, SVK).

Biela stopa ako najmasovejšie zimné podujatie pre širokú verejnosť na Slovensku vytvára zázemie, vzory a podmienky pre aktívny životný štýl s pohybom i pobytom v prírode a to ako pre dospelých, tak  pre mládež a seniorov.

Tento rok očakávajú organizátori približne  950 štartujúcich pretekárov z 11 krajín. Každý účastník Bielej stopy je zároveň účastníkom Majstrovstiev Európy v nasledujúcich kategóriách:

  • beh na lyžiach na 50km voľnou technikou s hromadným štartom.
  • behu na lyžiach na 25km voľnou technikou s hromadným štartom.
  • beh na lyžiach v štafete dvojíc na 50km voľnou technikou s hromadným štartom.
  • beh na lyžiach v tímovej súťaži na 50km voľnou technikou s hromadným štartom.
  • beh na lyžiach na 30km klasickou technikou s hromadným štartom.

Bežcov na lyžiach v nadmorskej výške 1 231 m n. m. čakajú teda tradičné preteky voľným štýlom v dĺžke 50 km a 25 km, 30 km klasickou technikou ale aj špeciálne trate pre kategóriu junior. (mini pre škôlkarov sa už uskutočnila na námestí v Kremnici) Novinkou tohto roku je štafetová disciplína dvojíc (30 + 20 km) voľnou technikou.

Ambasádormi jubilejného 50. ročníka Bielej stopy na Skalke sa stali významné osobnosti slovenského športu a bežeckého lyžovania Pavol Hurajt,  Martin Bajčičák, Alena Procházková a Ján Hazucha.

Účasť na jubilejnom ročníku Bielej stopy pretekárom bude pripomínať pamätná minca, ktorú získa každý účastník. Minca je vyrazená priamo v Mincovni Kremnica, ktorá funguje nepretržite od roku 1328. Taktiež jubilejnú 50tku i Majstrovstvá Európy bude každému účastníkovi pripomínať pamätná multifunkčná šatka.

Organizátori očakávajú priaznivé snehové podmienky a jedinečné športové výkony európskej elity pretekárov. Tým, ktorí si nebudú môcť pozrieť preteky priamo na štadióne či na trati, zabezpečili organizátori prenosy a online stream, k dispozícii budú priamo na www.bielastopa.sk

„Biela stopa na Skalke pri Kremnici má skutočne nezameniteľnú atmosféru a jednoducho sem patrí. Je významným podujatím behu na lyžiach, ktoré sa organizuje už polovicu storočia v blízkosti stredu Európy a zároveň prepája niekoľko generácii bežkárov. Sme veľmi radi, že sa dočkala okrúhleho jubilea 50. rokov a dnes sa prezentuje ako uznávané podujatie bežeckého lyžovania európskeho charakteru“ uviedol Slavomír Hrúza, organizátor podujatia a predseda TJ Biela stopa. Zároveň dodáva: „verím, že aj tento rok sa na ňom stretne veľké množstvo kvalitných bežcov na lyžiach a nadšených priaznivcov tohto zimného športu a krás Kremnických vrchov.“

Fakty:

Z histórie Bielej stopy:

  • Bežecké lyžovanie v Kremnici má viac ako 100-ročnú históriu. Prvé bežecké preteky sa tu konali ešte v časoch Uhorska v roku 1914.
  • Prípravy na prvý ročník Bielej Stopy SNP sa začali v roku 1973 a v roku 1974 sa uskutočnili prvé preteky (bola založená aj organizácia Euroloppet).
  • Výstrel štartéra odštartoval 17.2.1974 na Krahuliach preteky v behu na lyžiach a na 51 km dlhú trať vybehlo 421 mužov. Medzi nimi aj zaslúžilý majster športu Rudolf Čillík so štartovným číslom 1.
  • Počet účastníkov pretekov Biela stopa SNP sa rozrastal z roku na rok, pričom najvyšší počet pretekárov – 7583 štartoval zo Skalky v roku 1985.
  • Výrazným medzníkom v histórii Bielej stopy SNP je rok 1989, kedy bolo podujatie zaradené do kalendára FIS pretekov.
  • V roku 1994 bola Biela stopy prijatá do Euroloppetu. Preteky v roku 1995 boli prvýkrát usporiadané ako preteky Euroloppetu.
  • V roku 2023 sa oslavuje 50. ročník Bielej stopy ako súčasť Euroloppet Majstrovstvá Európy v maratónskom behu na lyžiach. Ide o prestížnu účasť medzi viac ako 11 podujatiami v rámci celej Európy, kde sú také ikonické podujatia skimaratónov ako Šumavský skimaratón v Českej republike, Marathon de Bessans vo Francúzsku, Jyväskylä Ski Marathon vo Fínsku či ďalšie podujatia v Rakúsku či Taliansku.

Euroloppet:

Euroloppet spája množstvo špičkových závodov na základnej úrovni po celej Európe, propaguje a koordinuje jednu z 3 najväčších sérií lyžiarskych maratónov na svete.

Zastrešujúcou organizáciou značky Euroloppet je EUC, Európska únia pre skimaratóny.

Bližšie informácie:

https://www.zahoramizadolami.sk/svetove-podujatia/#euroloppet

https://www.bielastopa.sk

https://www.euroloppet.com

https://my.euroloppet.com

Majstrovstvá sveta v skialpinizme veteránov 31.3. – 2.4.2023

Zasnežené svahy druhého najvyššieho vrcholu Nízkych Tatier, Chopka, sa 31.3. – 2.4.2023 stanú dejiskom Majstrovstiev sveta v skialpinizme veteránov (Chopok ISMF Masters World Championships). Slovenské kopce a priaznivci skialpinizmu sa tak po 17 rokoch môžu tešiť na svetovú elitu skialpinistov nad 35 rokov, ktorí si zmerajú sily v disciplínach vertikálny a individuálny pretek.

Podujatie očakáva 200 pretekárov z 15 krajín, vrátane USA. Pre Slovákov bude lákadlom úradujúca Majsterka Európy a rodáčka z Horehronia – Marianna Jagerčíková, ktorá už svoju účasť na podujatí pod Chopkom prisľúbila.

Na rovnakej trati si zmerajú sily aj najlepší slovenskí skialpinisti. Horehronie bude reprezentovať aj Peter Fraňo, multitalentovaný športovec v skialpinizme a horských behoch, ktorý bude dýchať na chrbát Jakubovi Šiarnikovi,  slovenskej jednotke v skialpinizme.

Návštevníci sa okrem účasti svetových špičiek môžu tešiť na RaceVillage. V zóne „Vitajte na Horehroní“ sa predstavia lokálni remeselníci a výrobcovia miestnych špecialít ako aj  jedinečný horehronský folklór. V športovej fanzóne sa medzi svetovými značkami bude vynímať slovenský výrobca ultraľahkých viazaní Grizlly, nositeľ niekoľkých cien inovácií z prestížnej výstavy ISPO 2022.

„Pred desaťročiami bol skialpinizmus doménou niekoľkých nadšencov, ktorí sa odvážne vydávali zdolávať zasnežené slovenské kopce a spoznávať ich čaro i nástrahy. Teraz sa v Nízkych Tatrách organizujú preteky v skialpinistickom športe, na ktoré sa príde predviesť svetová špička. To je neuveriteľný pokrok, “ uviedla Katarína Belicová, výkonná riaditeľka organizačného výboru pretekov.

Nízke Tatry a oblasť Ďumbiera a Chopku patria k prvým lokalitám, kde sa súťažný skialpinizmus predstavil. Prvé preteky sa tu konali v marci 1977 a ich organizátorom bol Horolezecký oddiel TJ Lokomotíva Banská Bystrica.  Bratia Stano a Vlado Melekovci teda patria k priekopníkom v organizovaní skialpinistických pretekov na svete. Túto tradíciu si organizátor pripomenie projektom „Slovenské legendy skialpinizmu“. Účasť prisľúbili Táňa Mošková, Janka Madajová, Mirka Paliderová a Anka Pažitná ako aj  bratia Filipskí, Dušam Trizna, Milan Madaj a Peter Lichý, ktorí úspešne reprezentovali Slovensko na medzinárodných pretekoch, vrátane slávnej Pierra Menty.

Autorom tratí je výnimočný slovenský reprezentant a stále aktívny pretekár Miro Leitner.

Organizáciu týchto podujatí podporil finančne aj Banskobystrický samosprávny kraj. Ako uviedol Ondrej Lunter, predseda BBSK„ vidíme veľký zmysel v organizácii medzinárodných podujatí aj z hľadiska ich vplyvu na ekonomiku v regiónoch. Každé svetové podujatie pritiahne do športovísk a ich okolia nielen pretekárov a členov ich tímov, ale aj rodinných príslušníkov a fanúšikov, čo má v konečnom dôsledku vplyv na počet prenocovaní a spotrebu v prevádzkach a v neposlednom rade aj na zviditeľnenie nášho kraja za hranicami Slovenska.“ „Z dlhodobého hľadiska podporujeme takéto lokality nielen počas organizácie svetových podujatí. Ide o strediská Skalka pri Kremnici, Bystrianska dolina v nadväznosti na potenciál strediska Chopok juh, areál Látky – Prašivá a prioritne aj Národné biatlonové centrum v Osrblí, ktoré hostí každú zimu pretek zo série IBU Cup a teraz v lete tu budú dokonca Majstrovstvá sveta v letnom biatlone“ doplnil Ondrej Lunter.

Použité fotografie:
Archív Marianny Jagerčíkovej (Skialpinizmus)
Ivan Čillík (Biela stopa)