Historické zážitkové vlaky v Banskobystrickom kraji vyrážajú na koľajnice už piatu sezónu. Za predchádzajúce sezóny previezli tieto zážitkové vlaky spolu takmer 11 000 pasažierov. O zážitok sa postarali Horehronský, Banícky, Zbojnícky Expres, Expres 34 tunelov, Sklársky Expres a Banícky Expres a pár špeciálne vypravených vlakov. Tieto vlaky vyrazia na koľajnice aj v sezóne 2023. Chýbať nebude ani trojdňový Expres Za horami, za dolami. Predaj lístkov na zážitkové historické vlaky je už spustený na destinačnom webe Banskobystrického kraja www.zahoramizadolami.sk

„Leto bez historických zážitkových vlakov v Banskobystrickom kraji si už ani nevieme predstaviť“ konštatuje Eva Macuľová z Krajskej organizácie cestovného ruchu /KOCR/ Banskobystrický kraj Turizmus, ktorá spolu s oblastnými organizáciami cestovného ruchu v kraji tento obľúbený turistický produkt pre vás pripravuje. Ako doplnila: „veľmi nás teší, že je o jazdy historických vláčikov taký záujem a  aj to, že sa nám darí každý rok prísť s novinkou.“

„Od momentu, keď sme v roku 2019 vypravili prvý Horehronský expres, vedeli sme, že toto je turistický produkt, ktorý má zmysel finančne podporiť a rozvíjať a to hneď z niekoľkých dôvodov“ hovorí Ondrej Lunter, predseda Banskobystrického samosprávneho kraja. „Historické zážitkové vlaky zavezú pasažierov do takých kútov nášho kraja, ktoré by možno sami od seba nenavštívili. Okrem toho, naše vlaky sú vždy spojené s konkrétnou témou, čiže cesta v nich slúži na oboznámenie sa s históriou regiónov Banskobystrického kraja. A v neposlednom rade, snažíme sa ponúknuť pasažierom aj ďalšie zážitky v regióne, keď už ich tam vlak privezie. Teší nás, že zážitkové vlaky sa ako produkt cestovného ruchu stali medzi ľuďmi mimoriadne populárnymi, prinášajú nám do kraja turistov z celého Slovenska a som nesmierne rád, že takéto projekty podporujeme“ doplnil Ondrej Lunter.

Zážitkové historické vlaky v Banskobystrickom kraji prichádzali na svet postupne. Prvý bol v roku 2019 Horehronský expres, o rok neskôr pribudol Banícky a Zbojnícky expres, tretím rokom na koľajnice vyrazil Expres 34 tunelov a Novohradský expres, štvrtú sezónu obohatil Sklársky expres a unikátny, až trojdňový Expres Za horami, za dolami.

V letnej sezóne 2023 sa pasažieri môžu tešiť na Horehronský expres, ktorý vyráža z Brezna do obce Dedinky v Slovenskom Raji. Keďže väčšinu trasy ide vlak regiónom Horehronie, pasažieri sa dozvedia počas jazdy čo-to o hámorníctve, ktoré je typické pre tento región.
Na koľajnice vyrazí aj Zbojnícky expres, ktorý pôjde po trase Rimavská Sobota, Hnúšťa, Tisovec, Zbojská a o stretnutia so zbojníkmi v tomto vlaku určite nebude núdza.

Zvolen s Novohradom prepojí Sklársky expres, ktorý vyráža zo Zvolena a smeruje cez Detvu, Lučenec do Kokavy nad Rimavicou. Táto jazda je naplánovaná na 5. augusta, kedy pasažierov po vystúpení v Kokave nad Rimavicou pohltí atmosféra tradičného podujatia Koliesko. Sklársky expres, ako už jeho názov hovorí, je prepojený so sklárskou tradíciou regiónu Novohrad. O sklárskom remesle porozpráva vo vlaku gróf Anton Forgáč,  ktorý stál za rozmachom sklárstva v regióne.

O podstate Expresu 34 tunelov hovorí jeho názov sám. Na trati medzi Banskou Bystricou a Kremnicou – tam cez Harmanec a Diviaky a späť cez Starú Kremničku, je presne toľko tunelov. Okrem toho táto trať má veľmi významnú a zaujímavú históriu spojenú so Slovenským národným povstaním a je jedinečná aj vďaka železničným architektonickým unikátom.
Ani Banícky expres v kraji spojenom s baníctvom, nebude chýbať. Novinkou tejto sezóny je, že zmenil trasu. Pôvodne jazdil medzi Banskou Štiavnicou a Kremnicou. Tento rok prepojí iné mestá, ktoré však majú rovnako slávnu banícku históriu. Už 1. júla vyrazí Banícky expres zo Zvolena cez Žarnovicu do Novej Bane. Pasažierom bude na trase robiť spoločnosť „Isaac Potter“. Tento Angličan odštartoval obdobie pary v kontinentálnej Európe a v našom regióne tým, že zostrojil parný stroj, ktorý slúžil na odčerpávanie vody z baní. Na svete existuje len jedno miesto, ktoré sa môže pýšiť kvalitne zachovanými základmi tohto stroja. Nachádza sa práve v Novej Bani a pasažieri Baníckeho expresu ho budú môcť vidieť počas komentovanej prehliadky po baníckych chodníkoch.
Historické zážitkové vlaky v Banskobystrickom kraji môžu vyrážať na koľajnice vďaka spolupráci so Železničnou spoločnosťou Slovensko a s dobrovoľníkmi združenými vo vlakových kluboch, ktorí sa o historické skvosty príkladne starajú a udržiavajú ich v takej kondícii, aby mohli aj dnes jazdiť, hoci niektoré z nich už majú blízko k „stovke“.

Treba brať zreteľ aj na to, že nejde o veľké súpravy, čiže ako uvádza Eva Macuľová: „lístky je určite potrebné si kúpiť vopred online. Na webe www.zahoramizadolami.sk nájdu pasažieri okrem možnosti zakúpenia si lístka aj všetky informácie o termínoch, grafikonoch aj sprievodnom programe vo vlaku, či v cieľovej destinácii.“

Jazdy historických zážitkových vlakov v Banskobystrickom kraji

– Horehronský expres bude vypravený v piatky 14.7. | 11.8.25.8.2023
– Horehronský expres špeciál bude vypravený v piatok 28.7.2023
– Banícky expres bude vypravený v sobotu 1.7.2023
Zbojnícky expres bude vypravený v soboty 3.6. | 15.7. | 19.8.2023
– Expres 34 tunelov bude vypravený: v soboty 8.7. | 22.7. | 12.8. | 26.8.2023
– Sklársky expres bude vypravený v sobotu 5.8.2023