Slovenské múzeum máp v Kynceľovej svojim návštevníkom predstavuje tradičné aj moderné technológie, ktorými sa v minulosti alebo súčasnosti vytvárajú mapy. Je jediným múzeom na Slovensku s pieskovým modelom krajiny s rozšírenou realitou. Aktuálne do zbierky múzea pribudla ďalšia atraktívna novinka: letecký simulátor, vďaka ktorému sa budete môcť preletieť a spoznávať celý Banskobystrický kraj a Slovensko s nohami na zemi.

Slovenské múzeum máp, ktoré je členom OOCR Stredné Slovensko, sa už dlhé roky aktívne spolupodieľa na prezentovaní regiónu Stredné Slovensko. Múzeum predstavuje bohatú minulosť a výnimočnú súčasnosť kartografie na slovenskom území. Jeho jedinečnosť nespočíva iba v obsahu jeho expozície, ale aj v jej forme. Bolo založené na princípoch svetového trendu obohacovania zážitkov pre návštevníkov cez interaktivitu, výdobytky špičkových technológií a moderné princípy vzdelávania. Už spomínaný pieskový model krajiny je zážitkovou vzdelávacou pomôckou, využívajúcou najmodernejšie digitálne technológie.

Múzeum aktuálne prichádza s novinkou v podobe leteckého simulátora. „Dnes je badateľný trend ústupu od masového turizmu. Návštevníci sa zameriavajú na autentické zážitky, ale popri tom ich čoraz viac zaujíma samotný región, jeho udržateľný rozvoj a život miestnych ľudí. Som preto veľmi rád, že sa nám podarilo zrealizovať ďalší projekt, ktorý prepája vzdelávanie so zážitkami v cestovnom ruchu. Verím, že netradičné pohľady z neba odhalia rôzne tajomstvá nielen návštevníkom, ale aj domácim,“ povedal Jiří Pěč, výkonný riaditeľ oblastnej organizácie cestovného ruchu Stredné Slovensko.

Program Microsoft Flight Simulator vo verzii Premium Deluxe ponúka návštevníkom možnosť virtuálne pilotovať rôzne typy lietadiel od malých jednomotorových, cez bojové stíhacie až po veľké dopravné lietadlá. Má možnosti nastavenia rôznych úrovní pilotných schopností, takže pri zapnutí “pomocníka” si zážitok užijú aj ľudia, ktorí o pilotovaní lietadla vôbec nič nevedia. Na druhej strane, skúsení piloti si vedia manuálne aktivovať rovnaké ovládacie prvky, aké sú v skutočnom lietadle a natrénovať si postupy na cudzích letiskách alebo s novými lietadlami. Program vďaka výkonnej grafickej karte počítača veľmi reálne zobrazuje krajinu, nad ktorou letíte. Zážitok okrem programu umocňuje kvalitná technika, a to počítač s výkonným procesorom a grafickou kartou, veľký 48” palcový monitor, okuliare pre virtuálnu realitu, ovládacie prvky z lietadla Cessna a pilotná sedačka. „Flight simulátor obsahuje všetky známe letiská vrátane tých malých na strednom Slovensku,“ objasňuje Milan Paprčka, riaditeľ múzea a dodáva: „môžete si teda vyskúšať vzlietnuť z Dobrej Nivy, alebo z Očovej a urobiť si vyhliadkový let nad Pustý hrad, Banskú Bystricu, Kremnicu, či Veľkú Fatru a virtuálne spoznávať Stredné Slovensko z neba.“

Banskobystrický samosprávny kraj zámer podporil sumou 2 000 eur cez členský príspevok Rozvojovej agentúry BBSK v oblastnej organizácii cestovného ruchu /OOCR/ Stredné Slovensko.

Podľa slov Ondreja Luntera, podpredsedu Banskobystrického samosprávneho kraja, tento projekt nielen že priláka nových návštevníkov do múzea máp, ale zároveň im práve cez letecký simulátor predstaví mnohé krásy Banskobystrického kraja. „Verím, že to bude návštevníkov múzea motivovať k objavovaniu týchto krás aj priamo v našich regiónoch“ doplnil Ondrej Lunter.