V Mestských ovocných sadoch v Lučenci pribudol vyhliadkový ďalekohľad, ktorý návštevníkom poslúži na pozorovanie mesta i okolitej prírody. Nová atrakcia tak obohatí ponuku voľnočasových aktivít v mestských sadoch, kde len nedávno pribudol aj apidomček s ôsmimi včelstvami.

„Do mestských ovocných sadov chceme prilákať obyvateľov i návštevníkov mesta, aby sem prišli relaxovať a prežiť zážitky, ktoré sady ponúkajú prostredníctvom apiterapie, genofondového sadu a vyhliadky na mesto,“ priblížila zámer zatraktívnenia priestoru primátorka mesta Lučenec Alexandra Pivková. V sadoch je inštalovaná informačná tabuľa, ktorá ponúkne návštevníkom informácie o zraku a videní včiel. Pozorovanie okolia si môžu návštevníci odskúšať prostredníctvom vyhliadkového ďalekohľadu a informačnej tabuľky o videní včiel. „Vyhliadkový ďalekohľad vďaka monokulárnemu prevedeniu a kvalitnej optike ponúkne návštevníkom sadu pre pozorovanie mesta a okolitej prírody,“ vysvetlila referentka regionálneho rozvoja mesta Lučenec Henrieta Čemanová.

Mesto Lučenec zrealizovalo rozvojový zámer s názvom Lučenec včelími očami s finančnou podporou Rozvojovej agentúry Banskobystrického samosprávneho kraja cez členský príspevok v Oblastnej organizácii cestovného ruchu Turistický Novohrad a Podpoľanie vo výške 2 400 Eur. Ondrej Lunter, podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja uviedol, že téma včelárstva je v regióne veľmi silná a ako doplnil: „som rád, že túto tému podporujú aj rozvojové zámery, ktorých cieľom je nielen popularizovať včelárstvo ako tradičné odvetvie, ale zároveň ho zahrnúť aj do tvorby turistických produktov v regióne. Apidomček spolu s novým vyhliadkových ďalekohľadom vhodne túto tému dopĺňajú a zároveň sú určite zaujímavou atrakciou, ktorá bude motivovať miestnych aj návštevníkov k výletom do Mestských sadov mesta Lučenec.“

Tomáš Krahulec z OOCR Turistický Novohrad a Podpoľanie doplnil, že: „Mestským sadom v Lučenci od augusta minulého roku dominuje apidomček s ôsmimi včelstvami a dvomi posteľami pre návštevníkov nielen z Lučenca. Ide o unikátnu stavbu, ktorá slúži na relax a apiterapiu, teda druh liečebnej terapie, ktorá využíva účinky včelích produktov, vzduchu a žiarenia včiel. Rozšírenie aktivít v Mestským ovocných sadoch je príkladom prepojenia environmentálnej výchovy so zážitkovým cestovným ruchom.“

Atrakcia bola verejnosti sprístupnená 1. septembra 2022, počas Dňa otvorených dverí v Mestských ovocných sadoch. Pre všetkých návštevníkov je priestor v čase prevádzky prístupný zadarmo. „Na zimu, teda mesiace december až marec chceme ďalekohľad zazimovať“ upresnila Čemanová.

Mestské sady sú pre verejnosť sprístupnené v nasledovných časoch:
Pondelok 8.30 – 11.00 hod.
Utorok 8.30 – 11.00 hod.
Streda 15.00 – 18.00 hod.
Štvrtok 8.30 – 11.00 hod.