Repliku stupy v priestoroch Banskej a geologickej expozície pri bani Starovšechsvätých v obci Hodruša-Hámre sa podarilo obnoviť a dnes je opäť plne funkčná a dostupná širokej verejnosti.

Drahé kovy – zlato a striebro, ktoré boli predmetom ťažby, sa nachádzajú v rude vo veľmi malých čiastočkách, zrnkách. Rudu preto bolo potrebné drviť na jemný piesok, a na to presne slúžili stupy. Po takejto úprave bola ruda dopravovaná na gravitačné splavy, kde vo vodnom prostredí boli odplavované ľahké častice a ťažké zrniečka kovov a minerálov zostávali na dne splavov. Až takto vyrobený koncentrát išiel na ďalšie hutnícke spracovanie” vysvetľuje Richard Kaňa st., kurátor zbierkového fondu bane Starovšechsvätých dôležitosť stupy v hutníckom spracovaní. 

Prvú repliku stupy v merítku 1:1 na Slovensku vybudovala pred šiestimi rokmi spoločnosť Slovenská banská, spol. s r.o. Hodruša-Hámre v rámci svojej Banskej a geologickej expozície na historickej, dnes už neaktívnej, bani Starovšechsvätých. Činnosť stupy, situovanej pri ústí expozičnej štôlne Prostredná, bola návštevníkom predstavovaná po prehliadke podzemnej expozície. Spočívala zo spustenia prítoku vody na hnacie koleso a tým uvedenia stupy do prevádzky, čím začal proces drvenia rudy, ktorý sprevádzal  odborný výklad sprievodcu.

Ako uvádza Richard Kaňa ml., turistický sprievodca v podzemí expozície bane Starovšechsvätých: “Počas niekoľkoročnej prevádzky stupy sme zistili viaceré technické nedostatky, jej používaním na  vzdelávacie ukážky pre návštevníkov expozície sa poškodilo hnacie vodné koleso i hriadeľ, až sa napokon stupa stala nefunkčnou. Keďže táto replika jednej z banských činností  bola návštevníkmi mimoriadne obľúbená, požiadali sme o pomoc oblastnú organizáciu cestovného ruchu Región Banská Štiavnica.” Stupu na základe poučení z predchádzajúcej repliky zrekonštruovali za použitia trvácnejších materiálov a doplnili niektoré funkčné zariadenia, napríklad zhotovenie náhonového dreveného vodného žľabu a splavu na následné spracovanie podrvenej rudy. K stupe bol vyhotovený aj informačný poster v mieste expozície s QR kódom a prepojením na webovú stránku expozície, kde sa návštevníci môžu dozvedieť podrobnejšie informácie.

Záštitu nad týmto zariadením prevzalo a o starostlivosť oň  sa zaviazalo OZ Kerling Hodruša-Hámre. Predseda OZ Kerling, Karsten Ivan uviedol: “Občianske Združenie Kerling vzniklo pred dvadsiatimi rokmi so zámerom propagovať a zachraňovať banícke technické pamiatky a pamätihodnosti v  Hodrušskej doline. Za toto obdobie sa nám podarilo zachrániť a zrekonštruovať viacero portálov významných štôlní – napríklad Hornú Schopfer štôlňu, Trojkráľovú štôlňu alebo Dolný a Horný prekop k šachte Lill v areáli Starovšechsvätých.“ Občianske združenie Kerling spolu pôsobilo aj pri zrode mimoriadne úspešného projektu siete cyklotrás Bajkom k Tajchom, ktoré sa z Hodrušskej doliny postupne rozšírilo aj do Banskej Štiavnice, Vyhní, Banskej Belej. Rekonštrukcia stupy preto bola logickým pokračovaním snáh o budovanie atrakcií v tejto prastarej baníckej doline. 

Výkonná riaditeľka OOCR Región Banská Štiavnica, Aurélia Bachoríková, vníma význam tejto lokality z hľadiska rozvoja cestovného ruchu v regióne v okolí Banskej Štiavnice. Podľa jej slov: “Expozície bane Starovšechsvätých patria k top atraktivitám cestovného ruchu nášho regiónu. Ročne sem zavíta až 3,5 tisíc návštevníkov. Prichádzajú sem nielen jednotlivci, ale aj školské zájazdy v rámci vzdelávania mladšej generácie, ktorá prácu v bani pozná už len z rozprávania. Tiež sem často prichádzajú firmy v rámci zážitkových tímových stretnutí. Prichádzajú sem aj mnohí návštevníci zo zahraničia, okrem okolitých krajín evidujeme turistov aj z Austrálie, Cypru, Južnej Ameriky a mnohých ďalších. Téma baníctva je  úzko spätá s naším regiónom, preto podpora tohto projektu cez členský príspevok Rozvojovej agentúry BBSK v našej oblastnej organizácii cestovného ruchu bola pre nás prirodzená.“

Náš región dýcha baníckou históriou. Je našou úlohou, aby sme túto históriu prezentovali súčasnej generácii. Teším sa, že Rozvojová agentúra BBSK schválila príspevok na rekonštrukciu stupy v bani Starovšechsvätých. Táto baňa je aj vďaka aktivitám súkromnej spoločnosti, ktorá ju prevádzkuje, dôkazom toho, že baníctvom v minulosti žila nielen Banská Štiavnica, ale aj jej široké okolie. Pozývam návštevníkov, aby prišli túto históriu objavovať, pretože aj vďaka takýmto projektom je  prezentovaná zážitkovou formou, ktorú ocenia deti aj dospelí“ uviedol Mikuláš Pál, podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja.  Projektová koordinátorka Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Banská Štiavnica, Zuzana Parajová informuje: „realizácia tohto projektu bola financovaná z členského príspevku Rozvojovej agentúry BBSK v OOCR vo výške 10 360 Eur, desiatimi percentami z celkovej sumy prispel náš člen a realizátor zámeru, OZ Kerling Hodruša-Hámre.“

V bani Starovšechsvätých dnes okrem stupy, môžete vidieť aj nádhernú zbierku minerálov z celého sveta, či tradičnú banícku izbietku. So sprievodcom a lampášom v ruke môžete sfárať do útrob štôlne Prostredná, alebo zažiť ryžovanie zlata na vlastnej koži (objednávky vopred). V obci sa nachádza aj montánny náučný chodník “Cestujeme v čase” (navrhlo a zrealizovalo ako vôbec prvý náučný chodník s QR kódmi na Slovensku združenie OZ Kerling), banícka Klopačka zo 16 st. (1521) s funkčnými historickými hodinami z roku 1611, tajchy, kostolíky a množstvo iných zaujímavostí.