Skibusy v Banskobystrickom kraji zavezú aj túto sezónu fanúšikov zimných športov do obľúbených stredísk v kraji. Na Horehroní odľahčia dopravu v Bystrianskej doline, v okolí Banskej Bystrice smerujú do stredísk Šachtičky a Donovaly. Nechýba ani tradičný skibus spájajúci Kremnicu so Skalkou. Regióny Podpoľanie a Novohrad tiež prepájajú skibusy.

Banskobystrický samosprávny kraj finančne podporuje skibusy už šiestu sezónu. „Naším cieľom je umožniť fanúšikom zimných športov dostať sa do  obľúbených zimných stredísk ekologicky a ekonomicky, a to bez nutnosti vycestovania vlastnými autami. Pri výbere lokalít sme spolupracovali s partnermi v regiónoch a sústredili sme sa na strediská, ktoré sú dlhodobo obľúbené a navštevované alebo lokality, v ktorých je nutné znižovať  individuálnu automobilovú dopravu,“ uviedol Ondrej Lunter, predseda Banskobystrického samosprávneho kraja.  Túto sezónu kraj podporil prevádzku skibusov sumou takmer 15 000 eur.

Na Horehroní premáva skibus na trase Brezno – Jasná Chopok Juh, Krupová a späť. Pre držiteľov Horehronie Card sú skibusy zadarmo. Premávajú podľa platného grafikonu, priamo z ubytovacích zariadení v Bystrianskej doline a v rekreačnej oblasti Tále, za zasneženými zjazdovkami v lyžiarskych strediskách Mýto Ski & Bike, Ski Tále a Jasná Nízke Tatry. Skibus môžu využívať aj skialpinisti a bežkári. Skibus premáva v období od 13. januára do 11. februára  a od 16. marca do 24. marca len počas víkendov a v závislosti od priaznivých snehových podmienok. Skibus bude premávať denne počas jarných prázdnin, to je v čase od  17. februára do  10. marca a veľkonočných prázdnin /28. 3. – 2. 4. 2024/.

Oblastná organizácia cestovného ruchu Stredné Slovensko ponúka niekoľko možností odviesť sa do obľúbených stredísk skibusom. Prvý zavezie návštevníkov do prímestského strediska Šachtičky.  Tento skibus bude jazdiť do 17. marca 2024 a to počas víkendov, sviatkov a prázdnin.  Denne bude vyrážať počas stredoslovenských jarných prázdnin od 19. februára do 23. februára 2024. Jednosmerná jazda stojí 1,50 € a obojsmerná 2,00 €.

Skibus na trase Banská Bystrica – Staré Hory – Donovaly a späť premáva každý piatok na večerné lyžovanie do 15. marca 2024. Od 10. februára do 9.marca bude skibus jazdiť aj v soboty na ski-párty. Cena jednosmerného lístka je 1,50 €, obojsmerného 2,00 €. V piatky vyráža o 15:40 hod. z Banskej Bystrice zo železničnej stanice s odchodom z Donovál o 20:28 hod. a v soboty o 17:10 hod. s odchodom o 21:58 hod.

Tak ako každú zimnú sezónu, nemôže chýbať tradičný žltý autobus, ktorý vozí trikrát denne fanúšikov zimných športov z mesta Kremnica do raja zimných športov – na Skalku. Skibus bude chodiť do 2. apríla cez víkendy, sviatky, denne cez stredoslovenské jarné prázdniny (19. februára – 23. februára) a veľkonočné prázdniny (28. marca – 2. apríla). Cena jednosmerného lístka je 2,00 €, obojsmerného 3,00 €.

Riaditeľ oblastnej organizácie cestovného ruchu Stredné Slovensko, Jiří Pěč, uviedol: „Skibusy na Šachtičky, Donovaly a na Skalku premávajú aj túto sezónu vďaka finančnej podpore Banskobystrického samosprávneho kraja a zapojených lyžiarskych stredísk. Sme veľmi radi, že môžeme každoročne túto možnosť verejnosti ponúknuť a veľmi sa tešíme, že rovnako ako letné cyklobusy, sa táto služba teší veľkej obľube.

Skibus Novohrad-Podpoľanie vyráža na cesty za zimným dobrodružstvom z Lučenca naprieč celým Novohradom do štyroch lyžiarskych stredísk nachádzajúcich sa v Biosférickej rezervácii Poľana. Ide o lyžiarske strediská  Košútka, Kočanda, Zerrenpach – Látky a Kokava-Línia. Pre priaznivcov bežeckého lyžovania je v ponuke aj špičkovo upravený bežecký areál Látky – Mláky s novým viac ako 7 kilometrovým okruhom. Skibus Novohrad-Podpoľanie tento rok bude premávať v dňoch 3. februára, s podtitulkom „Prázdninový“, „Valentínsky“ vyrazí 17. februára a sezónu ukončí skibus 2. marca s dodatkom „Lyžovica a ukončenie zimnej sezóny“.

Aj tento rok je cestovanie skibusom Novohrad a Podpoľanie zdarma a to vďaka finančnej podpore Banskobystrického samosprávneho kraja a OOCR Turistický Novohrad a Podpoľanie.

Súhrnné informácie o skibusoch v Banskobystrickom kraji sú k dispozícii na destinačnom webe kraja https://www.zahoramizadolami.sk/skibusy/

Okrem podpory skibusov Banskobystrický samosprávny kraj podporuje finančne už niekoľko rokov aj údržbu bežkárskych trás v kraji. „Osobitnú pozornosť venujeme bežkárskym lokalitám preto, lebo vnímame tento náš jedinečný potenciál ako určitú konkurenčnú výhodu. Vieme, že do našich lokalít prichádzajú bežkovať fanúšikovia tohto zimného športu z rôznych kútov Slovenska. Bežkovanie však nie je komerčná činnosť, na druhej strane je motívom príchodu do kraja a generuje príjmy zo spotreby ďalších služieb v regiónoch,  preto vnímame potrebu finančne podporiť údržbu bežkárskych trás“ uviedla Daniela Volenská z krajskej organizácie cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus. Ako doplnila: „Sme radi, že s tými, ktorí sa starajú o bežkárske lokality, máme vynikajúce vzťahy a že sme našli systém, ktorý jasne nastavuje pravidlá podpory a ktorý funguje. Túto sezónu je na podporu údržby bežkárskych lokalít alokovaných 26 000 eur. Verím, že v našom kraji nájde opäť priestor pre športové vyžitie množstvo fanúšikov zimných športov.“