Intenzívne sneženie začiatkom týždňa potešilo všetkých, ktorí holdujú zimným športom. Snehové vločky ukončili jesennú prípravnú fázu tých, ktorí sa o bežkárske trate starajú a posnuli ich do niekoľko mesačnej zimnej údržbovej fázy. Vďaka ich rýchlemu nasadeniu môžete v Banskobystrickom kraji bežkovať na upravených trasách už tento víkend a to hneď v niekoľkých lokalitách.

V okolí Banskej Bystrice je upravených niekoľko trás. „Tešíme sa, že už tento víkend budú môcť bežkári bežkovať napríklad na okruhu okolo Jelenskej skaly“ uviedla Petra Šuhajdová z Krajskej organizácie cestovného ruchu /KOCR/ Banskobystrický kraj Turizmus. „Záhradnícke a rekreačné služby mesta Banská Bystrica v tejto lokalite medzi Šachtičkami a Donovalmi vytvorili dokonca aj stopu, čo ocenia priaznivci klasického štýlu bežkovania“ doplnila.

Úprave bežkárskych tratí sa venovali už aj v Park Snow Donovaly. Ich ratrak upravil zatiaľ bez stopy trasu na Krám, okruhy Močiare a Polianka a malé okruhy priamo v obci Donovaly, pri hoteli Smrekovec a nad osadou Bully.

Upravené trasy sú už tento víkend k dispozícii aj na Skalke. Upravený je štadión, In-line okruh a trasa do Bystrického sedla, zatiaľ bez stopy.

Nezaháľajú ani na Horehroní, konkrétne v sedle Čertovica. Upravený je Malý líščí okruh a Čertovická v celkovej dĺžke 6 kilometrov. Na víkend už aj so stopou.

Bežkárske lokality v Banskobystrickom kraji počas jesene intenzívne pracovali na tom, aby skvalitnili či už trasy, alebo obslužnú infraštruktúru, prípadne aby rozšírili počet upravovaných trás. Novinkou tejto sezóny je, že Záhradnícke a rekreačné služby mesta Banská Bystrica budú upravovať trate až v troch pohoriach. Ku Kremnickým a Starohorským vrchom pribudla aj trasa vo Veľkej Fatre, zo sedla Malý Šturec smerom na Kráľovu studňu, v celkovej dĺžke 6 kilometrov. Upravovať budú aj okruh na kúpalisku v Banskej Bystrici. Novinku môžu bežkári vyskúšať už tento víkend, trasa zo sedla Malý Šturec už je upravená aj so stopou.

OZ Kordícky Hrebenák, ktoré sa stará o obľúbenú Kordícku zvážnicu, spevnilo parkovacie plochy, prístup k bežkárskym tratiam skvalitnili aj v lokalite Látky – Mláky na Podpoľaní. Kordícka zvážnica je v týchto dňoch už upravovaná novou štvorkolkou, ktorú združenie mohlo zakúpiť vďaka peniazom získaným cez verejnú zbierku na platforme Startlab. V lokalite Pohanské na Horehroní sa pred sezónou venovali skvalitneniu značenia bežkárskych tratí a ak to snehové podmienky dovolia, tak aj rozšíreniu počtu bežkárskych trás.

Bežecké lyžovanie má v Banskobystrickom kraji silnú tradíciu a veľa priaznivcov. Geomorfologické a prírodné podmienky dávajú vynikajúci predpoklad pre rozvoj tohto športu. Veľmi dôležitý článok v rozvoji bežkovania v kraji je aktivita miestnych občianskych združení a niektorých samospráv.

„Na Kordíckej zvážnici sa zvyčajne bežkuje od decembra do apríla“ uviedol Peter Rusko z občianskeho združenia Kordícky hrebenák. „My na Čertovici máme vynikajúce podmienky na bežkovanie, sme v dostatočnej nadmorskej výške, sneh sa na našich tratiach drží dlho, bežkárov neodradia žiadne veľké stúpania a klesania, pretože trasy vedú po vrstevniciach“ dopĺňa Marek Šurina z občianskeho združenia Horské spoločenstvo na Čertovici.

„Za bežkovanie sa síce neplatí povinne, ale dnes už je komunita bežkárov zvyknutá podporiť údržbu tratí dobrovoľným finančným príspevkom. Uvedomujú si, že za upravenými trasami je veľa ľudskej práce, ako aj financií alokovaných v strojoch, pohonných hmotách a inom potrebnom vybavení“, uviedla Daniela Chrančoková z KOCR Banskobystrický kraj Turizmus. „My sa aktívne podieľame na podpore bežkovania rôznymi formami, jednou z nich je napríklad predaj funkčnej outdoorovej čelenky. Výťažok z predaja po sezóne putuje na podporu konkrétneho projektu v tejto téme“ doplnila Daniela Chrančoková.

Ján Lunter, predseda Banskobystrického samosprávneho kraja hovorí: „je naším cieľom rozvíjať bežecké lyžovanie ako jeden z kľúčových turistických produktov Banskobystrického kraja. Veríme, že naše hory a bežkárske trate môžu byť v blízkej budúcnosti aj dôvodom na viacdňový pobyt, ktorý zahŕňa ubytovanie a využitie ostatných služieb v regiónoch.“ Ako doplnil „z toho dôvodu prispievame aj finančne na údržbu bežkárskych tratí, pre prichádzajúcu zimnú sezónu sme na túto aktivitu vyčlenili takmer 30 000 eur.“

Od minulého roka majú užívatelia možnosť nájsť informácie o bežkárskych trasách v platforme Outdoor Active, ktorá je implementovaná do destinačného webu Banskobystrického kraja www.zahoramizadolami.sk. Štatistiky z minulej sezóny hovoria, že až 717 krát si užívatelia stiahli zdarma do mobilov niektorú z trás, viac ako 35 tisíc krát si pozerali rôzne tipy na výlety. Top tri trasy boli Malý líščí okruh okolo Beňušky na Čertovici, Jarabská trasa na Čertovici a okruh Polianka na Donovaloch. „Veríme, že aj tento rok bude platforma Outdoor Active oceňovaným zdrojom informácií pre bežkárov“ uzavrela Petra Šuhajdová z KOCR Banskobystrický kraj Turizmus.

Novinkou tejto sezóny je aj výzva Hybaj na bežky. Tá nadväzuje na úspešnú jesennú cyklo výzvu Hybaj na bajk. Jej cieľom je propagovať bežkárske lokality v Banskobystrickom kraji, motivovať ľudí k tomu, aby išli na bežky. „Zároveň je pre nás aj nástrojom určitej formy interakcie s bežkárskou komunitou. Všetky informácie o výzve Hybaj na bežky sú dostupné na webe zahoramizadolami.sk. Podstata je veľmi jednoduchá, stačí zdieľať na svojom instagramovom profile fotku z našich bežkárskych lokalít, označiť ju hashtagmi #HYBAJNABEZKY a #ZAHORAMIZADOLAMI. A potom už len čakať na žrebovanie, ktoré prebehne každý pondelok počas zimnej sezóny“ uviedla Zuzana Jóbová z KOCR Banskobystrický kraj Turizmus.