Už štvrtý krát prepojí hrady popri Hrone svetelný signál. Toto podujatie sa teší veľkej obľube návštevníkov. V minulom roku prišlo na 9 oficiálne zapojených lokalít približne 500 ľudí. Svetelný signál prepojí hrady v piatok 15. marca o 18:00 hod.

Myšlienka overiť, či sú hrady vo vizuálnom spojení aj dnes, tak ako tomu bolo v minulosti, vznikla v roku 2021 v kruhu pracovnej skupiny, ktorá sa venuje rozvoju Pohronskej hradnej cesty ako turistickému produktu.  V minulosti tieto hrady, či menšie hlásky mali ochrannú a signalizačnú funkciu. Postupom času, keď sú z hradov zrúcaniny, niektoré dokonca zanikli, kopce na ktorých stáli, sú zalesnené… bolo otázne, či sú ešte stále vo vzájomnom vizuálnom spojení.

„Preto sme sa rozhodli toto spojenie aspoň medzi niektorými lokalitami overiť. Vytipovali sme lokality, pri ktorých bol predpoklad, že budú „na seba vidieť“ a vybrali sme sa na ne so svetlami. Veľmi nás potešil záujem, ktorý tento náš počin vyvolal“ uviedla Zuzana Jóbová z krajskej organizácie cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus. Ako doplnil Jiří Pěč z oblastnej organizácie cestovného ruchu Stredné Slovensko: „Hneď po prvom ročníku bez verejnosti sme sa rozhodli, že tento unikátny zážitok chceme umožniť všetkým fanúšikom našich hradov.“

Svetelný signál od minulého roku nespája len vybrané lokality Pohronskej hradnej cesty, ale pridávajú sa aj ďalšie lokality, ktoré buď boli tiež súčasťou tejto „stredovekej informačnej siete“, alebo sa chcú do podujatia zapojiť, pretože to vnímajú ako príležitosť sieťovať sa a spolupracovať. „Práve spolupráca je to, čo je v našom kraji základnou esenciou tvorby atraktívnych turistických produktov a som rád, že aj v tomto roku budeme môcť takto symbolicky prejaviť vôľu spolupracovať“ uviedol Ján Beljak, podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja pre regionálny rozvoj .

Svetelný signál spojí v piatok 15. marca o 18.00 hod. tieto lokality:

Lokalita

Miesto stretnutia

Čas stretnutia

Zvolenský zámok

Bez prítomnosti verejnosti

 

Pustý hrad

Parkovisko Haputka pod Pustým hradom

17:00 hod.

Vartovka Banská Bystrica

Stará Radnica na Nám. SNP v B. Bystrici, pešo sa ide spoločne na Urpín

16:00 hod.

Vartovka Krupina

Pri vartovke

17:45 hod.

Hrad Peťuša

Hore na Peťuši

18:00 hod.

Vrch Sitno

Parkovisko pri tajchu Počúvadlo

16:30 hod.

Hrad Žakýl

Obecný úrad v obci Podhorie (parkovisko)

16:30 hod.

Teplica

Kultúrny park, Sklené Teplice, alebo obec Repište pri obecnom úrade

17:00 hod.

Šášov

Šášovské Podhradie, pri pamätnej izbe pod hradom, ide sa na lokalitu Vežička

17:15 hod.

Revište

Nádvorie hradu

17:15 hod.