V historickej drevenej stodole v areáli Starej školy v Kokave nad Rimavicou otvorili nové turistické informačné centrum. To bude slúžiť na združovanie a propagáciu informácií o bohatých prírodných a kultúrnych atrakciách regiónu. Prví turisti aj miestni tak môžu v zrekonštruovaných a prerobených priestoroch centra získavať informácie o regiónoch Novohrad, Gemer a Malohont v hlavnej turistickej sezóne od júla do septembra.

Osobný vzťah ku Kokave priviedol rodinu Hroncovcov k rozhodnutiu zachrániť schátranú historickú budovu Starej školy. „Turistické informačné centrum vzniká vo výnimočnom areáli, ktorý zároveň poskytuje návštevníkom možnosť navštíviť Starú školu, kde sa každé leto organizujú výstavy so sprievodnými podujatiami a ktorá sa do budúcnosti bude napĺňať stále väčším množstvom kultúrnych aktivít,“ povedala iniciátorka projektu Silvia Hroncová. Navštíviť Starú školu by rozhodne mali aj turisti, ktorí sa zaujímajú o miestnu sklársku históriu.

Film Europe s.r.o. v spolupráci s OZ Stará škola Kokava za finančnej podpory Banskobystrického samosprávneho kraja prostredníctvom Oblastnej organizácie cestovného ruchu Turistický Novohrad a Podpoľanie zrealizovali projekt informačného centra za 18 tisíc eur. „V rámci prvej fázy bolo nevyhnutné kompletne vyčistiť stodolu, ktorá dlhé desaťročia slúžila ako priestor pre domáce zvieratá a neskôr skladisko,“ priblížila Silvia Hroncová. Súčasťou rekonštrukcie následne boli stavebné práce, zariadenie priestoru a spustenie zariadenia do prevádzky. Ako doplnila: „do priestoru sme kupovali informačný pult a sedenie pre návštevníkov, kde si môžu ľudia posedieť a ochutnať lokálne občerstvenie. Plánujeme tu vytvoriť aj knižnicu.“

Umenie aj kultúra. Areál Starej školy v Kokave ožíva

O potenciáli informačného centra pre územie susediacich regiónov Gemer, Malohont a Novohrad azda nemožno pochybovať. „Takýto typ komunikačného bodu pre turistov v tomto regióne chýba. Areál Starej školy je skvelou lokalitou pre informačné centrum, keďže sa stáva dôležitou zastávkou kultúry a oddychu v regióne,“ vysvetlil riaditeľ oblastnej organizácie cestovného ruchu Turistický Novohrad a Podpoľanie Tomáš Krahulec, ktorý rovnako podporuje myšlienku dobudovať v areáli Starej školy muzeálne zariadenie s výskumným centrom zameraným na bohatú históriu sklárstva regiónu.

Vybudovanie turistického informačného centra je tak súčasťou širšieho projektu revitalizácie celého areálu. V areáli Starej školy sa nachádza niekoľko budov. Kultúrne akcie sa majitelia rozhodli organizovať priamo v miestnej pamätihodnosti v Starej škole z roku 1913. Na pozemku je tiež budova s garážami, ktorá bude v budúcnosti slúžiť na umelecké rezidencie s ateliérmi. „Obytný dom v tvare kocky z 80tych rokov 20.storočia aktuálne budujeme na ubytovacie zariadenie pre turistov s osemnástimi lôžkami,“ upresnila Silvia Hroncová.

 

Pre turistov aj miestnych bude v hlavnej turistickej sezóne od júla do septembra TIK otvorený od 10tej do 17nástej hodiny. Mimo letnej sezóny sa informácie pre turistov presunú do ubytovne vedľa hospodárskej budovy, kde sa im bude venovať správkyňa areálu.

Turistické informačné centrum bolo vybudované aj vďaka podpore vo výške 10 000 eur prostredníctvom Rozvojovej agentúry BBSK a jej členského príspevku v OOCR Turistický Novohrad a Podpoľanie. Ondrej Lunter, predseda Banskobystrického samosprávneho kraja uviedol: „ako povedal Dominik Hronec, dnes sa všetky školy zatvárajú, len tá Stará v Kokave sa otvára. Je tomu naozaj tak a spolu s ňou sa otvára aj celý región Gemera a Malohontu. Špeciálne ma to teší preto, že tieto ostrovy kultúry tu vznikajú aj s podporou Banskobystrického samosprávneho kraja. Tu, v Kokave, sme prispeli na vybudovanie nového Informačného turistického centra, ktoré bude vstupnou bránou pre návštevníkov, ktorí krásy tohto doposiaľ zabudnutého regiónu postupne objavujú. Snažíme sa podporovať takéto aktivity aj marketingovými nástrojmi, alebo zapojením do produktov, ktoré vytvárame spolu s regiónmi. V prípade Starej školy napríklad napojením na Sklársky expres, ktorý privezie pasažierov do regiónu už 5. augusta.“