Koliby, ako ich miestni nazývajú, roztrúsené na horských pasienkoch, sú symbolom pastierskej tradície Podpoľania. Dnes už neplnia svoj pôvodný účel a mnohé chátrajú. Nemusí tomu byť tak. Skvelým príkladom je premena rozpadnutej koliby na Javorinke, z ktorej je dnes turistická útulňa Poľana. Dostať sa k nej môžete aj elektrobicyklom požičaným v rozrastajúcej sa sieti cyklo – požičovní na Podpoľaní.

Poľana je vďaka svojim prírodným hodnotám turistami vyhľadávanou oblasťou. Malebnosť krajiny pod Poľanou dotvárajú objekty ľudovej architektúry, ktoré v minulosti slúžili pastierom hovädzieho dobytka a oviec. Dnes neslúžia pastierom, ale vhodne doplnia turistickú infraštruktúru regiónu. Mesto Hriňová sa v spolupráci s Oblastnou organizáciou Turistický Novohrad a Podpoľanie rozhodlo jednu z týchto kolibiek obnoviť a premeniť ju na turistickú útulňu. Nesie hrdé meno Poľana.

Ako uvádza Michal Machava z mesta Hriňová „Táto útulňa nesie meno Poľana a to aj vďaka nádherným výhľadom na typické husté lesy a nádherné horské lúky, ale aj preto že tento názov dokonale vystihuje náš región, tak ako aj tradičné pastierske obydlia našich predkov.“ Ako doplnil, „Útulňa na Javorinke bude slúžiť turistom na prenocovanie vo vlastných spacákoch a na načerpanie nových síl pri potulkách Poľanou.“

„Salaše sú dosiaľ neoceneným aspektom pastierskej ľudovej kultúry na Podpoľaní. Niektoré z nich sa úzko spájajú s domácim folklórom. Boli domovom známych podpolianskych zbojníkov, o ktorých vzniklo množstvo zaujímavých príbehov a piesní. Aj vďaka rekonštrukcii tradičných pastierskych kolíb opradených povesťami o zbojníkoch a nádherným výhľadom je práve Javorinka ideálnym miestom, ktoré by mal turista na potulkách Podpoľaním navštíviť. Ak navštívite našu útulňu, budeme radi ak si pozriete aj našu informačnú knižku a zapíšete sa do návštevnej knihy.“ uviedol primátor mesta Hriňová Stanislav Horník. Už oddávna boli najznámejšími zbojníkmi práve valasi, ktorí najlepšie poznali svoje okolie, lesy, lúky, tajné chodníky a okolité salaše.

Ako sa hovorí „dobrých ľudí sa všade veľa zmestí“, no pre lepší komfort sú priestory koliby určené na prenocovanie pre 15 osôb. V útulni sú lavice, stôl, ale aj piecka, na ktorej si turisti môžu niečo rýchle pripraviť. Studnička s pitnou vodou sa nachádza neďaleko koliby pod kopcom. Obnovu a rekonštrukciu iniciovalo mesto Hriňová v spolupráci s OOCR Turistický Novohrad a Podpoľanie a dobrovoľníkmi. Útulňu si bude možné zarezervovať prostredníctvom rezervačného systému na stránke mesta Hriňová.

Turistická útulňa Poľana bola slávnostne otvorená prestrihnutím pásky a pokrstením rožovkou. Pásku prestrihla pani Murínová, majiteľka koliby, ktorá ju poskytla mestu Hriňová a najmä turistom do užívania, za čo jej patrí veľká vďaka.

Útulňa na Javorinke nie je jedinou turistickou novinkou v regióne. „Pre turistov, návštevníkov regiónu a samozrejme pre domácich prichádzame s rozšírením siete bicyklových a elektrobicyklových SMART požičovní“ uviedol Tomáš Krahulec, riaditeľ OOCR Turistický Novohrad a Podpoľanie. „Projekt nadväzuje na už vytvorenú cyklistickú infraštruktúru na Podpoľaní a má ambíciu stať sa výraznou pridanou hodnotou v rámci cestovného ruchu v regióne“ doplnil.

Územie v okolí Podpoľania je vhodné najmä pre pešiu turistiku a cykloturistiku. Návštevnosť regiónu každoročne rastie, čomu domáci venujú patričnú pozornosť a pracujú na zdokonaľovaní turistickej ponuky regiónu.

Sieť bicyklových požičovní bude umiestnená v novootvorenom obchode a cyklopožičovní Cyklology v Detve. Avšak vďaka spolupráci so spoločnosťou Cyklology Detva si záujemcovia budú môcť zabezpečiť prostredníctvom rezervačného systému dopravu bicyklov a celého vybavenia kamkoľvek v rámci celého Podpoľania. „Na zapožičanie máme k dispozícii 18 bicyklov, takže s takýmto počtom bicyklov môže vyraziť na výlet aj viacero rodín naraz.“ uviedol Tomáš Králik, spolumajiteľ spoločnosti Cyklology Detva.

Projekt premeny koliby na Javorinke na turistickú útulňu, ako aj nadobudnutie elektrobicyklov, podporil cez členský príspevok Rozvojovej agentúry Banskobystrického samosprávneho kraja v OOCR Turistický Novohrad a Podpoľanie Banskobystrický samosprávny kraj. Do rekonštrukcie útulne Poľana smerovalo 8 000 €, kúpa 18 bicyklov s GPS a kompletným doplnkovým príslušenstvom bola podporená sumou 35 000 € a Oblastná organizácia cestovného ruchu Turistický Novohrad a Podpoľanie prispela sumou 3 500 €.

Slávnostné predstavenie oboch projektov sa uskutočnilo vo štvrtok 24. júna a zúčastnil sa ho aj predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Lunter. Ako uviedol: „Podpoľanie je malebný región, ktorý sa jednoznačné spája s tradíciami a s krásnou prírodou. Podpora cykloturistiky v kraji patrí medzi naše priority, preto sa teším, že sme mohli spoločne zrealizovať tento projekt. A rovnako je v našej pozornosti rozvoj udržateľného cestovného ruchu. Tu, na Podpoľaní je veľký potenciál ako pre rozvoj cykloturistiky, tak udržateľného turizmu a verím, že budeme môcť aj naďalej podporovať takéto zmysluplné projekty.“

Petra Šuhajdová z Krajskej organizácie cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus doplnila slová Jána Luntera: „Okrem finančnej podpory projektov priamo v teréne by som rada upriamila ešte na ďalší projekt Banskobystrického kraja a tým je platforma Outdoor Active, ktorá je implementovaná do destinačného webu kraja www.zahoramizadolami.sk. Tam nájdu cykloturisti všetky informácie o cykltrasách v kraji. Samozrejme aj o tých tu, na Podpoľaní.“