Krajská GRUNTOVAČKA v Banskobystrickom kraji sa konala už siedmykrát. Gruntovalo sa v siedmych lokalitách kraja a Gruntovačkou sa Banskobystrický kraj už tradične pripojil k celosvetovej iniciatívne World Clean Up Day. Inšpiráciou bol aj práve prebiehajúci Týždeň dobrovoľníctva /16. – 22. september/.

Krajská Gruntovačka v Banskobystrickom kraji je projekt, ktorý odštartoval na jeseň v roku 2018. Od tej doby sa realizuje dvakrát do roka, na jar pri príležitosti Dňa Zeme a na jeseň pri príležitosti svetového čistiacieho dňa.

Cieľom Gruntovačky je okrem upratania vybraných, väčšinou turistických lokalít, aj šíriť povedomie o potrebe zodpovedného prístupu k životnému prostrediu.

„Posledné dva roky naše Gruntovačky ovplyvňovali protipandemické opatrenia. Gruntovačky boli vždy založené na participácii škôl, ale samozrejme pripájali sa aj dobrovoľníci. V pandemickom období aj školy bojujú s mnohými prekážkami a okolnosťami, preto sme nevyvíjali aktivity smerujúce k zapojeniu škôl. Napriek tomu nás potešila účasť niektorých škôl, ktoré s nami gruntovali už v minulosti“ uviedla Zuzana Jóbová z Krajskej organizácie cestovného ruchu /KOCR/ Banskobystrický kraj Turizmus, ktorá spolu s oblastnými organizáciami cestovného ruchu /OOCR/ v Banskobystrickom kraji Gruntovačku organizovala.

Oblastné organizácie vytipovali 7 lokalít, ktoré sa rozhodli s dobrovoľníkmi upratať od odpadkov.

V regióne stredné Pohronie, ktoré zastrešuje OOCR Región Gron upratali cyklo trasu medzi štálmi pri osade Píla. Štále sú tradičné hospodárske usadlosti roztrúsené v podhorí pohoria Vtáčnik. „Pre túto lokalitu sme sa rozhodli preto, lebo sme tu realizovali počas letnej sezóny sprevádzaný výlet so sprievodkyňou pod názvom Od štálu k štálu“ hovorí Mária Pátková z OOCR Región Gron.

OOCR Región Štiavnica vygruntovala okolie Červenej studne smerom k Tirtsovmu prameňu. Gruntovačky sa zúčastnili aj študenti odboru životného prostredia Strednej priemyselnej školy S. Mikovíniho v Banskej Štiavnici. Na turisticky vyhľadávanom úseku v dĺžke približne 7 km spolu vyzbierali až 13 vriec odpadu.
Aj v regióne Stredné Slovensko a rovnako tak na Horehroní sa zapojili školy. V Banskej Bystrici dobrovoľníci a študenti z Evanjelického gymnázia gruntovali obľúbenú Banskobystrickú lokalitu – chodník na Urpín, Vartovku a Kalváriu spolu s okolím malej železničnej stanice. Doplnili ich aj dobrovoľníci z Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja.

Ďalší dobrovoľníci z Úradu BBSK sa zapojili do Gruntovačky, ktorú zorganizovala OOCR Región Horehronie. Spolu so žiakmi Gymnázia Jána Chalupku v Brezne upratali obľúbenú turistickú trasu Laznou dolinou, ktorá vedie popri vyhliadkovej veži až k Dedečkovej chate.

OOCR Turistický Novohrad a Podpoľanie /TNP/ sa rozhodla gruntovať na pomedzí hranice medzi regiónmi Novohrad a Podpoľanie, v obci Polichno. „Túto destináciu sme si vybrali najmä kvôli významnej spisovateľke Božene Slančíkovej Timrave, rodáčke z Polichna, pri ktorej si tento rok pripomíname 70. výročie jej úmrtia.“ priblížil Tomáš Krahulec z OOCR TNP. „Vybrali sme sa gruntovať Timravin náučný chodník v doprovode starostu obce Polichno, Pavla Kyseľa, ktorý nám bol zároveň vynikajúcim sprievodcom po stopách B. S. Timravy. Okrem prechádzky po náučnom chodníku, ktorým sme sa dostali až k legendárnej studničke, po ktorej si spisovateľka zvolila pseudonym Timrava, sme mali možnosť nahliadnuť aj do múzea B. S. Timravy. Musíme konštatovať, že aj keď sme pochodili náučný chodník krížom-krážom, smetí sme tu veľa nenašli, čo hodnotíme ako veľké pozitívum z hľadiska uvedomelosti turistov a zároveň toho, že občania Polichna dbajú na čistotu svojho okolia“ doplnil Tomáš Krahulec.

Posledná upratovaná lokalita sa nachádzala v obci Rákoš, v okrese Revúca. Táto obec má skvelý potenciál pre rozvoj cestovného ruchu. Nachádza sa tu jeden z 12tich kostolov, ktoré sú vďaka jedinečným stredovekým freskám nominované na značku Európske dedičstvo. Ku Gruntovačke priložili ruku k dielu aj starostka obce Rákoš s kolegami a predseda OZ Rákošská Cächa, ktoré nedávno slávnostne otvorilo v okolí obce náučný chodník Malých netopierov. Občianske združenie prevádzkuje aj malú banícku expozíciu, ktorá sa nachádza v časti Rákošská Bana. Jaroslav Hric z OOCR Gemer uviedol: „Obec Rákoš sa aj vďaka týmto ľuďom výrazne aktivizuje v rozvoji turizmu. Ten však záleží aj od toho, či návštevníkov očarí nie len turistická ponuka, ale aj okolie, prostredie v obciach… Preto sme sa v rámci krajskej Gruntovačky vrhli na miesta za obcou, kde žiaľ dochádza k nelegálnemu vyhadzovaniu odpadu. Na pár metroch štvorcových sme vyzbierali 30 veľkých vriec odpadu. Verím, že tieto upratané lokality ostanú čisté aj naďalej“.

„Krajská Gruntovačka je projekt, v ktorom vidím veľký význam“ uviedol Ján Lunter, predseda Banskobystrického samosprávneho kraja, ktorý Gruntovačku podporuje už štvrtým rokom. „Okrem toho, že upriamime pozornosť na turistické lokality v kraji, poukážeme aj na to, že pekné okolie nie je žiaľ samozrejmosť, že treba priložiť ruku k dielu a najmä, že k prírode treba pristupovať zodpovedne“ dodal Ján Lunter.

Ďalšia krajská Gruntovačka sa uskutoční na jar 2022 pri príležitosti Dňa Zeme. KOCR Banskobystrický kraj Turizmus spolu s oblastnými organizáciami cestovného ruchu opäť nájdu lokality, ktoré bude potrebné pred turistickou sezónou upratať.