V sobotu, 10. júla, bol v rámci pretekov PumpCup, ktoré sa už tradične konajú na laskomerskom Pumtracku, otvorený nový trail, ktorý do Banskej Bystrice priláka ďalších nadšencov adrenalínovej jazdy. Jedná sa o vôbec prvý pumptrail postavený na Slovensku.

Nový trail je svojim charakterom veľmi podobný pumptracku. Je to dané jeho veľmi miernym klesaním, ktoré je doplnené o množstvo za sebou idúcich terénnych prvkov, ako sú vlny, dvoj-vlny, či lavice, ktoré umožňujú jazdcom jazdu bez pedálovania, kedy sa rýchlosť získava pomocou presúvania ťažiska a zatláčaním do terénnych vĺn, takzvaným pumpovaním. Tento pumptrail je určený pre široké spektrum jazdcov od začiatočníkov, či deti, až po skúsených jazdcov. Začiatočníkom umožní získať prvé skúsenosti s jazdou na trailoch, techniku a jazdecké návyky, ktoré sa im neskôr zídu pri jazde na náročnejších trailoch. Skúsení jazdci, tu zas nájdu kopec zábavy, pretože terénne vlny a lavice im umožňujú užiť si zábavnú dynamickú jazdu plnú skokov a pumpovania. Celková dĺžka pumptrailu je 700m, z toho je cca 550m s vyššie spomenutou charakteristikou. Záver trailu tvorí krátky technický zjazd z niekoľkými klopenými zákrutami, ak by pre niekoho bol tento zjazd príliš technický je tu možnosť ho obísť. Pumptrail začína i končí na asfaltovej ceste v Laskomerskej doline, čo umožňuje jednoduchý prístup i ľahký návrat na začiatok trailu, ak si ho niekto chce užiť viac krát po sebe.

„Pevne veríme, že tento na Slovensku nový typ trailu zaujme a nájde si svojich priaznivcov, prípadne dokáže pritiahnuť nových jazdcov, ktorí doteraz nenašli dostatok odvahy skúsiť trailové jazdenie, pretože sa im naše traily zdali prináročné,“ uviedol Pavol Krnáč, predseda občianskeho združenia KoLesom, ktoré projekt realizovalo. Občianske združenie KoLesom sa od roku 2015 aktívne venuje budovaniu Laskomerských trailov a zlepšovaniu podmienok pre jazdu na horskom bicykli v Banskej Bystrici a jej okolí. Jadrom združenia je zhruba 20 členov, ktorí sa podieľajú na jeho hlavnej činnosti. Hlavným projektom združenia sú Laskomerské singletraily a Pumptrack Laskomer. Aktuálna sieť pozostáva z pätice trailov a v pláne na nasledujúce roky majú vybudovanie štyroch ďalších. Veľkej obľube sa teší pumptrack na bývalom futbalovom ihrisku v Laskomeskej doline, ktorý je počas jarných a letných mesiacov navštevovaný v hojnom počte vyznávačmi všetkých vekových skupín, stretnete tu malé deti na odrážadlách, či väčšie deti a dorast až po skúsených a vekom ostrieľaných „harcovníkov“ na rôznych typoch bicyklov.

„Aj toto bol jeden z hlavných podnetov vybudovať nový pumptrail. Chceli sme, aby jazdci z pumptracku mali viac možností zajazdiť si a bikeri, ktorí ešte nespoznali čaro pumptracku, si mohli vyskúšať štýl tejto jazdy na novom pumptraile,“ doplnil Pavol Krnáč.

Jiří Pěč z Oblastnej organizácie cestovného ruchu /OOCR/ Stredné Slovensko vysvetlil, čím je Laskomerská dolina, v ktorej bol projekt realizovaný, taká významná: „Laskomerská dolina je prímestskou rekreačnou zónou mesta Banská Bystrica s vysokým potenciálom rozvoja cestovného ruchu. Prirodzene láka obyvateľov mesta na nenáročné prechádzky a opekanie. Historicky sa tu nachádzalo mnoho bunkrov z obdobia 2. sv. vojny a Slovenského národného povstania. Nachádzala sa tu tiež baňa Spasiteľ na ťažbu medi a zlata a ako pripomienka na túto banskú históriu dostal pumptrail názov „Hámrik“. Laskomerský potok je vraj dodnes slabo zlatonosný, čo by sa v budúcnosti dalo využiť ako škola ryžovania zlata.“ OOCR a rovnako mesto Banská Bystrica majú do budúcna v pláne tento potenciál patrične využiť.

Banskobystrický samosprávny kraj podporil tento projekt sumou 7354,80 € cez členský príspevok Rozvojovej agentúry BBSK v OOCR Stredné Slovensko. Ako uviedol člen Dozornej rady Rozvojovej agentúry a poslanec BBSK Martin Turčan: „Zámery a centrá typu „Laskomerské singletraily“ by nevznikli bez odhodlania a práce dobrovoľníkov, ktorí tu strávili tisícky hodín zo svojho voľného času. Preto chcem poďakovať OZ KoLesom za ich iniciatívu a prácu a som rád, že sme zámer prvého slovenského pumptrailu podporili a pomohli tak rozšíriť ponuku v okolí Banskej Bystrice pre návštevníkov a turistov. Sme toho svedkom aj dnes, kedy sa tu konal Slovenský pohár v pumptracku, s významnou účasťou z celého Slovenska od najmenších účastníkov na odrážadlách, až po dospelácku elitu.“

„Tento projekt vhodne dopĺňa aktivity, ktoré Banskobystrický kraj realizuje v posledných dvoch rokoch v oblasti rozvoja cykloturistiky. Nový flow trail rozširuje možnosti laskomerskej doliny, lokalita tak nájde priaznivcov, ktorí radi hľadajú na dvoch kolesách zábavu a adrenalín. Veríme, že dolina sa stane atraktívnou pre všetkých fanúšikov cykloturistiky a že sa bude naďalej jej ponuka rozvíjať“ uviedla Petra Šuhajdová z Krajskej organizácie cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus. Ako doplnila, „Bike parky a singletraily sa stávajú neodmysliteľnou a žiadanou súčasťou cykloregiónov, do ktorých sa oplatí prísť na aktívnu dovolenku“.