V obci Klokoč na Podpoľaní, pribudol nový verejný priestor. Je ním Park zbojníka Paľa Demikáta, ktorý dnes slávnostne otvorili. Park poskytuje možnosť stráviť príjemné chvíle v prírodnom prostredí a zároveň rozpráva príbeh miestnej legendárnej postavy.

Nový park nesie názov Park zbojníka Paľa Demikáta z Klokoča. Pomenovaný je po historickej osobnosti, ktorá v obci Klokoč kedysi žila a pôsobila. „Rozhodli sme sa pomenovať park po zbojníkovi Paľovi Demikátovi, ktorý je úzko spätý s touto lokalitou. Dôkazom sú rôzne historické zdroje, ako napríklad kniha od Jána Čaploviča s názvom Ethnographia Slavorum in Hungaria. A dokonca rôzne ľudové piesne, ako aj tá s názvom Veru už zabili Demikáta Paľa…Ktože ho nariekau? Ľen jeho frajerka, kerá je v Klokoči najhodnějšia ďieuka,“ priblížil motiváciu k spojeniu parku s postavou zbojníka starosta obce Klokoč Radoslav Hruška.

Projekt bol realizovaný vďaka finančnej podpore Rozvojovej agentúry Banskobystrického samosprávneho kraja, n. o. (RA BBSK) cez členský príspevok v Oblastnej organizácii cestovného ruchu Turistický Novohrad a Podpoľanie (OOCR TNP) vo výške 10 000 Eur. Ďalších takmer 4600 eur do realizácie projektu vložila obec Klokoč. Podľa slov podpredsedu Banskobystrického samosprávneho kraja Jána Beljaka „ide naozaj o krásne prírodné prostredie, ktoré práve cez postavu miestnej legendárnej postavy spája unikátnosť regiónu pod Javorím – krásnu prírodu a súčasne výnimočný vzťah regiónu k minulosti a k tradíciám.“ Úzku spätosť regiónu s ľudovými tradíciami potvrdil aj Roman Malatinec, podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja. Ako uviedol: „som rád, že mnohé projekty podporené Rozvojovou agentúrou BBSK smerujú do aktivít zameraných na zachovanie a popularizácie miestnej histórie a ľudových tradícií. Spomeňme si napríklad na projekty ako obnova vyrezávaného stĺpu v Podpolianskom múzeu, vytvorenie pamätnej izby Štefana Nosáľa, či obnova útulne Javorinka.

Nový park bude prepájať históriu, prírodné zaujímavosti aj čulý podpoliansky život miestnych a turistov

Park zbojníka Paľa Demikáta so sebou prináša pre obec Klokoč niekoľko benefitov. Návštevníci ocenia možnosť voľby trasy,  môžu sa vydať popri potoku alebo druhou cestou, ktorá ich bude viesť popri opustenom lome. Celým parkom sprevádzajú návštevníka informačné tabule. Pre ľudí, ktorí vyhľadávajú pokojnejší oddych, je pripravené turistické odpočinkové miesto pri prameni medokýšu Polom. Najmenších návštevníkov určite zaujme hojdačka, rebrík do neba, zbojnícka skrýša, či figurína samotného zbojníka Paľa Demikáta.  Je odetá do tradičného odevu a striehne v korunách storočných smrekov. Na začiatku parku návštevníkov privíta informačná tabuľa so základnými informáciami o trasách. „Tabuľa obsahuje aj informácie o zbojníkovi Paľovi Demikátovi a bezpečnostné pokyny,“ upresnil Radoslav Hruška, ktorý na obsah jednotlivých tabúľ špeciálne dohliadal. „Ľudia si na každej tabuli nájdu pieseň o zbojníkovi,  na poslednej z nich je stará ľudová pieseň s názvom „Zabili, zabili Demikáta Paľa, úryvok z knihy, informácie o zbojníckom živote a dokonca sa chystáme návštevníkom parku onedlho prezrad originálny zbojnícky recept „Pochúťka zbojníka Paľa Demikáta z Klokoča“, s ktorým sme sa na gurmánskej súťaži vo Vígľaši umiestnili na druhom mieste,“ dodal.

Budovať nové turistické atraktivity s nádychom histórie našich predkov má na Podpoľaní špeciálny význam nielen z hľadiska zatraktívnenia ponuky zážitkov, ale aj kvôli perspektívnemu predĺženiu pobytu návštevníkov v regióne. „Park bude slúžiť miestnym a turistom všetkých vekových kategórií a to aj vďaka tomu, že do územia sú začlenené prvky, ktoré ocenia rodiny s malými deťmi, ale svoje si nájdu aj seniori, či zvedavá mládež,“ hovorí Tomáš Krahulec, riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Turistický Novohrad a Podpoľanie.