Národný park Muránska planina navštevuje každoročne čoraz viac ľudí, ktorí sem cestujú za nedotknutou prírodou, históriou či obľúbenými sysľami. Z najobľúbenejšieho východiskového bodu – obce Muráň, sa vyberajú na túry do hlbokých lesov srdca planiny, na Veľkú lúku za voľne sa pasúcimi koňmi – norikmi muránskymi, za dychberúcimi výhľadmi na bralá Poludnice, po stopách histórie na Muránsky hrad či obľúbenými sysľami v lokalite Biele vody.

Rastúci počet návštevníkov však prináša nielen nové podnikateľské možnosti, ale aj výzvy na riešenie problémov, akými sú parkovanie či verejná infraštruktúra. Obec Muráň sa snaží každoročne reagovať na rastúci počet návštevníkov a aj vďaka jej snahám sa podarilo v spolupráci s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Gemer, Banskobystrickým samosprávnym krajom (BBSK) a Rozvojovou agentúrou BBSK priniesť novinky, ktoré budú slúžiť všetkým návštevníkom.

V stredu, dňa 13.7.2022 sa v obci Muráň za účasti pozvaných hostí stretli starosta obce Muráň Ing. Roman Goldschmidt, podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja Mgr. art. Roman Malatinec a riaditeľ OOCR Gemer Ing. Jaroslav Hric, aby spoločne predstavili novinky v rozvoji cestovného ruchu.

Ako prvé spoločne uviedli do používania cyklonabíjačku pre elektrobicykle umiestnenú pri námestí v obci Muráň. Banskobystrický samosprávny kraj v spolupráci s partnerskými oblastnými organizáciami cestovného ruchu zafinancoval celkovo kúpu ôsmich cyklonabíjačiek – do každého z turistických regiónov kraja jednu. Cyklonabíjačka na Gemeri je umiestnená vo dvore predajne Muránskych buchiet, čo umožňuje návštevníkom popri čakaní na nabitie svojho elektrobicykla ochutnať túto legendárnu regionálnu špecialitu.

Zároveň spoločne pokrstili nového turistického sprievodcu najkrajšími trasami v Regióne Gemer, ktorý prezentuje to najkrajšie z našej prírody. „Gemer rezonuje najmä témami akými sú gotické kostoly či pamiatky spojené s baníctvom, ale stále ešte málo známe sú unikátne prírodné lokality, ktoré tu nájdeme. Nielen v národných parkoch Gemera – na Muránskej planine a v Slovenskom krase, nájdeme úplne jedinečné miesta. Spolu s pracovníkmi národných parkov, ale aj miestnymi znalcami týchto lokalít sme vytipovali tie najzaujímavejšie, a aj touto publikáciou pozývame turistov, aby spoznávali prírodu nášho regiónu,“ priblížil výkonný riaditeľ OOCR GEMER Ing. Jaroslav Hric.

Následne sa hostia presunuli k novým parkovacím miestam nad obecným úradom, ktoré sú už plne využívané a slúžia turistom na odparkovanie svojho automobilu priamo pri úvode turistickej trasy na hrad i začiatku chodníka k syslej lúke v lokalite Biele vody. Vybudovanie 15 parkovacích miest sa podarilo vďaka rozvojovému zámeru ,,Bezpečné parkovanie pod hradom Muráň s prístupovým chodníkom k náučnej lokalite Biele vody“ v celkovej sume 18 282,00 €, ktorý bol podporený z členského príspevku Rozvojovej agentúry BBSK cez OOCR Gemer v sume 9898,00 €.

„Zvyšné prostriedky zabezpečila obec z vlastného rozpočtu. Minulý rok sa nám podarilo vybudovať ďalšiu odstavnú plochu v blízkosti vstupu na náučný chodník k Muránskemu hradu, kde je možné odparkovať desať automobilov. Viem, že to nie je veľa, ale postupne sa snažíme skvalitňovať služby pre návštevníkov našej obce a okolitej prírody“, dodal starosta obce Muráň Ing. Roman Goldschmidt.

„V prvom rade sa chcem poďakovať, že som tu na Gemeri mohol byť, Gemer poznám aj po stránke kultúrnej a historickej, uvedomujem si to, aké má hodnoty aj prírodného dedičstva a čo sprístupňujeme širokej verejnosti. Čo sa týka hospodárstva, rozvoja a cestovného ruchu, cestovným ruchom môžeme prispieť, aby sme pomohli ľuďom v regióne, aby sme im vytvorili príležitosti aj na rozvoj podnikania, rozšírenie služieb a hlavne chceme spríjemniť čas návštevníkom tohto regiónu, aby sme ukázali zašlú slávu Gemera v tom historickom kontexte a ukázali i prírodné dedičstvo“, uviedol Roman Malatinec, podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja.

Obec Muráň ako aj jej okolie disponuje širokou turistickou ponukou, ktorá očarí nejedného návštevníka. Krásna príroda, história, konská turistika, pešia turistika či cykloturistika, to všetko Vás čaká pri návšteve neobjaveného regiónu Gemer.