V Národnom biatlonovom centre v Osrblí začali v noci z pondelku na utorok zasnežovať a Slovenský zväz biatlonu (SZB) tak zahájil jednu z najdôležitejších fáz prípravy na prestížne kolá IBU cup, ktoré sa uskutočnia už začiatkom januára. Skorému zasnežovaniu sa okrem registrovaných a profesionálnych športovcov môže tešiť aj široká verejnosť. Vďaka spolupráci SZB a Banskobystrického samosprávneho kraja sú od minulého roka areál a trate Národného biatlonového centra (NBC) otvorené pre všetkých.

Národné biatlonové centrum v Osrblí je súčasťou pomerne malého a polo uzatvoreného sveta stredísk, ktoré v súčasnosti vítajú medzinárodnú konkurenciu na podujatiach IBU (medzinárodnej biatlonovej únie). Slovenskí priaznivci biatlonu sa tak môžu v termíne od 5.1. do 15.1.2022 tešiť na 2 kolá európskeho pohára (IBU cup). Biatlonisti z celého sveta si zmerajú v Osrblí sily celkovo v piatich ženských a piatich mužských pretekoch.

„Vzhľadom k vývoju epidemiologickej situácie nemôžeme zatiaľ s určitosťou potvrdiť, aké budú divácke obmedzenia, ale potešil by nás aspoň režim OTP“, povedala predsedníčka organizačného výboru Jaroslava Lauková. „Športovcom fanúšikovia veľmi chýbajú a veríme, že rovnako sa fanúšikovia nevedia dočkať kedy budú môcť opäť zažiť atmosféru pretekov naživo. My urobíme všetko preto, aby sme v rámci platných nariedení priblížili divákom atmosféru na štadióne čo najlepšie,“ dodala Lauková.

„Zasnežovaciu techniku máme plne rozmiestnenú a pripravenú už od 15.11., ale až predminulú noc sa dostali minimálne teploty v Osrblí na požadovaných – 4 až – 5 stupňov a delá mohli začať produkovať technický sneh. Plánujeme naplno využiť najbližšie 3 noci s nižšími teplotami a veríme, že do 20.12. vytvoríme dostatok zásob, aby sme mohli sneh začať rozvážať na trate. V ideálnom prípade by sme chceli mať koncom decembra pripravený minimálne 3,3 kilometrový okruh na prvé kolá slovenského Wiessmann pohára. Prevádzku pre verejnosť spustíme podľa vývoja počasia a prípravy tratí, musíme samozrejme rešpektovať epidemiologické nariadenia,“ uviedol Marek Matiaško, správca NBC Osrblie.

Verejnosť je v NBC vítaná, avšak je potrebné dodržiavať prevádzkový poriadok a rešpektovať pravidlá a obmedzenia. „Počas konania športových súťaží nie je možné sprístupniť trate verejnosti. Snažíme sa však o to, aby našli návštevníci v Osrblí kvalitné športové vyžitie, služby aj zážitky mimo športových podujatí“ dopĺňa Marek Matiaško.

V spolupráci s Krajskou organizáciou cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus v NBC Osrblie pripravili v sezóne 2020/2021 aj zázemie pre návštevníkov: vyhrievané šatne, sociálne zariadenia a tzv. „biatlonovú obývačku“ s TV obrazovkami a výhľadom na celý areál. Požičanie športovej výstroje a kvalitnú gastronómiu poskytuje blízky Hotel Zerrenpach, ktorý je zároveň ideálnym riešením pre bežkárov hľadajúcich „ski in ski out“ ubytovanie.

„Lockdown a prísne opatrenia síce znemožnili plnohodnotné využívanie týchto benefitov, ale pevne veríme, že súčasnú vlnu Covid-19 sa podarí zvládnuť a aspoň v režime OTP bude môcť areál NBC privítať nadšencov zimných športov čo najskôr“, uviedla Petra Šuhajdová z KOCR Banskobystrický kraj Turizmus.

„Radi by sme ponúkli zážitkové produkty a kurzy spojené s bežkami, ktoré má naša krajská cestovná kancelária pripravené pre návštevníkov a turistov v celom Banskobystrickom kraji,“ prezradila Petra Šuhajdová a dodala, že konkrétna ponuka bude zverejnená na stránke zahoramizadolami.sk akonáhle to situácia dovolí.

Spolupráca Banskobystrického samosprávneho kraja a Slovenského zväzu biatlonu začala v roku 2018 pri Majstrovstvách sveta juniorov v biatlone. Rozvojová agentúra BBSK, n.o. aktívne zapojila do organizácie podujatia vytvorením atraktívnej diváckej fanzóny, ktorú navštívilo za päť dní takmer 20-tisíc ľudí. Banskobystrický samosprávny kraj zároveň zabezpečil pre stredisko mobilnú prečerpávaciu stanicu s dvomi novými snežnými delami. Táto investícia pomohla vytvoriť perfektné podmienky pre svetové podujatia a prispela tak k získaniu najvyššej A-licencie. V súčasnosti pomáha vysnežiť a pripraviť trate na IBU cup 2022.

Spoločným cieľom spolupráce je získať organizáciu Svetového pohára v biatlone aspoň raz za 3-4 roky. O tom, že vrcholní predstavitelia tohto športu Slovenský zväz biatlonu rešpektujú a považujú ich za spoľahlivých partnerov, svedčí aj to, že v posledných piatich sezónach (vrátane tejto) sa v našom biatlonovom Osrblí uskutočnilo až desať kôl podujatí IBU, čo je spolu s Hochfilzenom najviac. Našich organizátorov dôvera od IBU veľmi teší a je to aj vďaka tomu, že vo všetkých prípadoch problémov niektorého iného strediska Slováci vždy podali únii pomocnú ruku. Hoci Medzinárodná biatlonová únia nepridelila Osrbliu Svetový pohár do sezóny 2025/2026, Európsky šampionát vo februári 2024 a Majstrovstvá sveta v letnom biatlone 2023 sú slušné výzvy.

„Rozvojom infraštruktúry cestovného ruchu v regiónoch Banskobystrického kraja sa snažíme o zvyšovanie počtu prenocovaní, ktoré jednak prinášajú samosprávam vyššiu vybratú miestnu daň a zároveň ďalšie pracovné a ekonomické príležitosti. Podujatia ako IBU cup a Svetový pohár dokážu vygenerovať od 3 500 do 7 000 zahraničných prenocovaní za jeden týždeň. NBC Osrblie vie zároveň poskytnúť trate aj pre verejnosť čo je dôležité nielen z pohľadu turizmu a rozvoja regiónu, ale aj z pohľadu rozvoja športu a mládeže v našom kraji.“ uvádza dôvody spolupráce podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter.

„Biatlon je jedným z najsledovanejších zimných športov a zároveň najúspešnejší zimný olympijský šport na Slovensku. Areál Osrblie má síce licenciu A, ale ak chceme obstáť v silnej konkurencii európskych a svetových stredísk je potrebné vybudovať nielen novú kolieskovú dráhu a rozvody pre zasnežovanie, ale dôležitá je aj modernizácia strelnice, výstavba nových servisných buniek, dobudovanie zasnežovania vrátane snežnej jamy a podobné. Získať organizáciu Svetového pohára nie je možné bez podpory štátu a silných partnerov ako BBSK, mesto Brezno alebo Železiarne Podbrezová“, uzatvára prezident zväzu Peter Vozár.