OOCR Stredné Slovensko prichádza s unikátnym projektom putovného dobového ubytovania v historických stanoch. Pilotné vyskúšanie zážitkového ubytovania v roku 2021 počas podujatia Kráľovská svadba na Pustom hrade ukázalo, že je o takýto jedinečný zážitok zo strany návštevníkov rozhodne záujem.

„V rámci podujatia Kráľovská svadba sme premiérovo vyskúšali návštevníkom ponúknuť jedinečný zážitok – stráviť deň ako v stredoveku s atraktívnym programom a s prenocovaním v historickom stane priamo v hradnom areáli. Keďže táto aktivita, ktorá na Slovensku nemá obdobu, sa stretla s veľmi pozitívnym ohlasom, chceli sme ju kvalitatívne posunúť ešte ďalej a zároveň zvýšiť ponúkanú kapacitu,“ povedal Jiří Pěč, výkonný riaditeľ OOCR.

V rámci projektu boli zakúpené štyri veľké dobové stany s bohatým vybavením. Nájdete tu pohodlné postele, dobové oblečenie, vikingský roh na pitie či kovový príbor na jedenie. Komu by sa zachcelo ponoriť sa ešte hlbšie do pravého stredovekého života, je v ponuke krúžková košeľa s prilbou a mečom. Súčasťou pobytu sú totiž sprievodné aktivity, pri ktorých sa záujemci dozvedia ako sa tradične zakladal oheň alebo si vyskúšajú hod oštepom či sekerou.

Stany sa aktuálne nachádzajú v areáli Vodného hradu v Hronseku. Ten sa za ostatných 26 rokov zmenil na nepoznanie. Vďaka obrovskej snahe, nákladným investíciám a vzťahu k histórii majiteľ z chátrajúcej ruiny takmer nanovo vybudoval romantickú ikonu nielen obce Hronsek, ale celého regiónu. Život by jej mali prinavrátiť rôzne kultúrne a spoločenské podujatia, ako aj dobové historické stany, ktoré svoju púť začínajú práve tu. Ambíciou OOCR je však stanové mestečko presúvať vždy v súvislosti s aktuálnymi podujatiami, akými sú napríklad Zabudnuté remeslá na Zvolenskom zámku, Hronsekanie v parku hronseckého kaštieľa či práve spomínaná Kráľovská svadba. Mimo podujatí budú umiestnené na vybranom mieste v regióne Stredné Slovensko, kde budú dotvárať atmosféru a prinášať pre dané miesto pridanú hodnotu. Zážitkové ubytovanie si tak návštevníci budú môcť v konkrétnej lokalite užiť len na obmedzený čas, čo zvyšuje originalitu a atraktivitu tohto projektu.

Banskobystrický samosprávny kraj zámer podporil sumou 10 000 eur cez členský príspevok Rozvojovej agentúry BBSK v oblastnej organizácii cestovného ruchu /OOCR/ Stredné Slovensko. Ako sa vyjadril Ján Beljak, poslanec Banskobystrického samosprávneho kraja a člen správnej rady Rozvojovej agentúra BBSK: „Je dôležité, aby pamiatky neboli len zakonzervovanými ruinami ale živými miestami, ktoré budú návštevníkom robiť radosť. Chcem sa poďakovať krajskej ako aj oblastnej organizácii cestovného ruchu, že sme spoločným úsilím dokázali pretaviť našu robotu do produktov cestovného ruchu a zvýšiť tým ich návštevnosť týchto miest.“

Predaj zážitkového ubytovania bude realizovaný cez rezervačný portál. Sprístupnený by mal byť na začiatku augusta. Aktuálne informácie budú komunikované na webovej stránke OOCR www.centralslovakia.eu.