Malebná obec v okrese Veľký Krtíš ponúka hneď niekoľko dôvodov na návštevu. Nedávno pribudol ďalší. Ide o takzvaný „ŘOPÍK“ vzor 37 typ B. Pod týmto názvom sa skrýva vojenský bunker z roku 1938. Slúžil počas II. svetovej vojny ako druh ľahkého opevnenia. V Ipeľskom regióne je to najzachovalejší bunker, ktorý od roku 1938 nebol zrekonštruovaný. Obec Veľká Čalomija v spolupráci s oblastnou organizáciou cestovného ruchu Turistický Novohrad a Podpoľanie a kanceláriou vyslanca pre najmenej rozvinuté okresy sa rozhodli vdýchnuť život jednému z týchto objektov, nachádzajúcich sa priamo v obci.
Ako uviedol starosta obce Roman Pásztor: „Tieto typy opevnení boli umiestnené v pohraničných oblastiach celého vtedajšieho Československa a to v určených vzdialenostiach kvôli dobrej viditeľnosti. Boli vybavené guľometom ľahkého typu vzor 26, alebo ťažkého typu vzor 37. Vojnová posádka, ktorá zabezpečovala takéto opevnenia bola vybavená muníciou, stravou a vodou na tri týždne.“
Filtračné zariadenie malo ručný pohon a slúžilo na odstránenie škodlivých vojnových plynov z použitých zbraní. Po roku 1938 počas nemeckej okupácie boli skoro všetky bunkre zničené. V pohraničných oblastiach s Maďarskom sa zachovali v malom počte a to vďaka tomu, že boli v blízkosti obytných domov.
Bunker určite nebude jedinou zastávkou v obci. Najbližšie k tomuto miestu je Obecné múzeum, ktoré bolo otvorené v roku 2009. Je to malebný dedinský domček, ktorý pozostáva z troch miestností, vybavený starožitným nábytkom, krojmi z vtedajšej doby, fotkami, obrazmi a rôznym náradím z čias našich predkov. Jeho šesťstĺpová južná veranda má výhľad na nádvorie, kde je malá letná kuchyňa a murovaná klenutá vykopaná pivnica a kolesová studňa. Jazierko plné rastlín a rýb, pec postavená na dvore a priestranný prístrešok sú miestom na opekanie, zábavu, alebo na strávenie pokojných chvíľ a oživenie odkazu našich predkov.
Pokračovaním na sever, vedie cesta k unikátnej zrekonštruovanej historickej sakrálnej pamiatke s názvom „Pustý kostol“. Pochádza z 11. až 12. storočia a je na mieste dávneho pohanského pohrebiska. Bol zničený počas pustošivých tatárskych nájazdov, ale v stredoveku ho obnovili a fungoval do roku 1868. Lokalita Pustého kostola predstavuje významné archeologické nálezisko, našlo sa tu vzácne bronzové akvamanile, je to nádoba, ktorú kedysi používali kňazi pri rituálnom umývaní rúk, v podobe koňa s jazdcom.
Tento klenot je uložený v Stredoslovenskom múzeu v Banskej Bystrici a je jediné originálne kovové akvamanile, doteraz nájdené na Slovensku.
Pustý kostol sa stal obľúbeným výletným cieľom nielen miestnych obyvateľov, ale aj návštevníkov z celého Slovenska a zo zahraničia. V posledných rokoch sa na tomto oslnivom mieste uzatvárajú aj cirkevné a civilné manželstvá.
Spolu s pripravovaným zážitkom splavu Ipľa a rekonštrukciou vojenského bunkra aj stále sa rozrastajúcou vinohradníckou oblasťou, plánuje obec vytvorenie novej turistickej cyklotrasy. Táto by slúžila aj na lepšiu dostupnosť k vinohradom, kde by sa mohli oživiť tradície vinárstva a samotný výhľad z tohto miesta na Poiplie je taktiež významným bodom a aj lákadlom pre turistov celoročne.
V obci sa tiež nachádza park s amfiteátrom na usporadúvanie kultúrnych podujatí. Sú tu vybudované poľné cesty, vhodné na športovanie, je možné vypožičať si bicykle, kajaky, kanoe, člny s príslušenstvami ako na aktívny oddych, tak aj na športové vyžitie na rieke Ipeľ.
„Našim cieľom je ponúkať komplexný viacdenný zážitok pre turistov v našej obci, nakoľko už máme aj zrekonštruované Obecné múzeum, Pustý kostol, ktoré sa stali obľúbeným výletným cieľom nielen miestnych obyvateľov, ale aj návštevníkov z celého Slovenska a zahraničia. Sme radi, že naša obec prekvitá. Ďakujem pekne za to, že sme dnes mohli slávnostne otvoriť Objekt ľahkého opevnenia – bunker – vo Veľkej Čalomiji. Chcem sa poďakovať Rozvojovej agentúre BBSK n.o., OOCR Turistický Novohrad a Podpoľanie, ako aj kancelárii vyslanca pre NRO za finančný príspevok vo výške 5000 eur, aby sa spomínané projekty mohli uskutočniť.“ uviedol starosta obce Veľká Čalomija Roman Pásztor.
Ako uviedol riaditeľ OOCR Turistický Novohrad a Podpoľanie Tomáš Krahulec „V dnešnej dobe je veľmi dôležité pripomínať chyby aj z minulosti a najmä sa z nich poučiť, preto tento rozvojový zámer má pridanú hodnotu vo forme zhmotnenia krutej histórie, ktorou 2.svetová vojna bola. Samozrejme nás teší nová turistická atrakcia v regióne dôležitá je pre nás aj edukatívna stránka rozvojového zámeru pre budúce generácie.“
„Som rád, že som mohol podporiť tento projekt, lebo som presvedčený o tom, že prispeje k rozvoju turizmu pri rieke Ipeľ. Obec Veľká Čalomija je z tohto hľadiska možno „prvá lastovička“, lebo vidí možnosti regiónu: kombinácia vodného turizmu s cykloturizmom, prírodné krásy, skvelé víno, kultúrne dedičstvo a k tomu odhodlanie neustále pracovať na vzniku nových pracovných miest podporou cestovného ruchu.“ dodal Péter Csúsz, vyslanec pre najmenej rozvinuté okresy.
Ján Lunter, predseda Banskobystrického samosprávneho kraja, uviedol: „Vždy sa veľmi poteším, keď vidím, že sa obce snažia dávať priestor rozvoju cestovného ruchu. Obzvlášť, pokiaľ je to v lokalitách ako je táto, ktorá žiaľ patrí medzi najmenej rozvinuté regióny v kraji. Cestovný ruch je nástroj, ako podporiť ekonomickú aktivitu obyvateľov. Verím, že návštevníci si do tejto obce aj vďaka novinkám nájdu toto leto cestu.“