Brezno, 3. augusta 2021. Jedna z najvyšších vyhliadkových veží na Slovensku je od dnes otvorená pre verejnosť. Po prekonaní viac ako 40 metrovej výšky si všetci milovníci krásnych výhľadov užijú panoramatický výhľad na kopce národných parkov, mesto Brezno a jeho okolie. Vežu stavali od decembra 2018.

Viac ako 40 metrov vysoká vyhliadková veža Horné Lazy nad mestom Brezno je od dnes prístupná verejnosti. Obľúbená turistická lokalita v blízkosti Ski & Bike centra Mýto, Dedečkovej chaty a Pohanského sa rozrástla o ďalšiu lákavú turistickú atrakciu, ktorá ponúka jedinečné výhľady na krásy čarovného Horehronia. Veža je viditeľná z viacerých smerov pri vstupe do Brezna a večer je osvetlená.

Vyhliadková veža nie je jedinou turistickou novinkou, ktorá v danej lokalite nad Breznom pribudla. K vyhliadkovej veži vedie nový náučný chodník, ktorý turistom približuje prírodu v lokalite Horné Lazy a jej zaujímavosti. Je vhodný pre terénne vyučovanie alebo vychádzku spojenú so spoznávaním krás okolitej prírody. V rámci trasy náučného chodníka je päť zastávok, ktoré ponúkajú oddychové miesta s lavičkami, drevené sochy zvierat typické pre naše lesy a náučné panely s cennými informáciami i pútavými fotografiami. Celková dĺžka náučného chodníka je cca 700 m. Zaručene poskytne návštevníkom príjemný pobyt v hodnotnom prírodnom prostredí, načerpanie nových duševných a fyzických síl. Trasa k vyhliadkovej veži začína v lokalite Banisko a za približne hodinku sa turisti dostanú na vrchol kde si môžu užiť krásne výhľady.

„Otvorením vyhliadkovej veže sme opäť v našom meste i regióne podporili cestovný ruch a zároveň umožnili našim obyvateľom krásne pohľady na okolité národné parky, vrchy, kopce a prírodu. Naďalej budujeme ďalšie zaujímavosti, ako je obora s danielmi či budúca vodná nádrž a zveľaďujeme obľúbenú lokalitu Banisko. Aj keď výstava vyhliadkovej veže trvala dlhšie ako sa predpokladalo, ďakujem všetkým, ktorí sa na jej výstavbe podieľali a podporovali nás do dňa jej otvorenia“, uviedol primátor mesta Brezna, Tomáš Abel.

Slávnostné otvorenie novej dominanty, ktorá nad Breznom vyrástla, sa nieslo v duchu výhľadov z vtáčej perspektívy rovnako ako aj slávnostné poklepkanie základného kameňa, ktoré celú stavbu vyhliadkovej veže v decembri 2018 spustilo. K nebu vzlietli vznešené dravce, ktoré predstavili riaditeľ Pavol Michal spolu so žiakmi zo Základnej školy s materskou školou Maximiliána Hella z Banskej Štiavnice.

Celkovú atmosféru spríjemnil Jaroslav Babic hrou na fujare. Vyhliadková veža spolu s náučným chodníkom jednoznačne poskytne svojim návštevníkom nezabudnuteľný zážitok.

Výstavba tejto dominanty nad mestom Brezno stála viac ako 500 tisíc Eur. Hlavným investorom je mesto Brezno. Prispel aj Banskobystrický samosprávny kraj sumou 52 500 eur cez členský príspevok Rozvojovej agentúry BBSK, n.o. v oblastnej organizácii cestovného ruchu Región Horehronie.

Ako uviedol Ondrej Lunter, podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja, „Región Horehronie bol v minulosti jedným z najchudobnejších regiónov na Slovensku. Po úpadku hámorníctva tu bol nedostatok pracovných príležitostí, ľudia boli nútení odchádzať za prácou do Maďarska, alebo Ameriky. Dnes tento región žije z rozvoja cestovného ruchu, ktorý miestni budujú na jedinečnom prírodnom potenciáli. Preto radi podporíme projekty, ktoré prispievajú k zatraktívneniu turistického produktu, tak ako je to v prípade rozhľadne Horné Lazy“.

Petra Šuhajdová z krajskej organizácie cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus doplnila, že Horehronie v ktorom sa „stretávajú“ tri zo štyroch národných parkov v Banskobystrickom kraji, má skvelý potenciál pre rozvoj cestovného ruchu. Podľa jej slov „Rozhľadňa Horné Lazy upriami pozornosť návštevníkov regiónu na mesto Brezno. Ponúkne im tak možnosť doplniť svoj pobyt o návštevu tohto mesta a verím, že objavia aj ďalšie skryté jedinečnosti ako napríklad unikátny mangeľ, synagógu a alebo si tu len jednoducho dajú dobrú kávu alebo obed.“