Múzeá a galéria v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja vás pozývajú na obľúbené medzinárodné podujatie Svetový deň cestovného ruchu. V spolupráci s oblastnými organizáciami cestovného ruchu pripravili počas stredy 27. septembra a soboty 30. septembra pre návštevníkov pestrý program.

Svetový deň cestovného ruchu, ktorý každoročne pripadá na 27. septembra, si kultúrne inštitúcie v zriaďovateľskej pôsbosti Banskobystrického samosprávneho kraja pripomenú množstvom podujatí. Tie začnú už v stredu, niektoré inštitúcie však svoj program pri tejto príležitosti nachystali na sobotu.

Novohradské múzeum a galéria _ Milan Alberti

Zaujímavý program pripravilo Pohronské múzeu v Novej Bani v spolupráci s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Región Gron. Stredajšie (27. septembra) dopoludnie bude zamerané najmä na školy a detského návštevníka. Deti sa budú môcť zoznámiť s expozíciami múzea a s aktuálnou výstavou s názvom „Stroj, ktorý zmenil svet“. Okrem toho bude počas doobedia pre deti pripravené aj určovanie zaujímavosti z Regiónu Gron na slepej mape či spoznávanie zaujímavosti prostredníctvom pripravených fotografií a nebude chýbať ani obľúbený regionálny kvíz.

O 16.00 hod. čaká deti bábkové divadlo „Kocúr v čižmách“ a posledným bodom programu bude o 18.00 hod. hudobné vystúpenie Kejtt Vavrovej, ktorú bude na gitare sprevádzať Štefan Gajdoš. Počas celého dňa bude možné využiť zľavnené vstupné do múzea.

Dobová hudba zaznie v Rimavskej Sobote

 Gemersko-malohontské múzeu v Rimavskej Sobote v spolupráci s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Gemer pripravilo počas stredy 27. septembra pre slovenské a maďarské školy prechádzku historickou časťou mesta Rimavská Sobota so sprievodným slovom, ktorú budú viesť lektori múzea v dobových kostýmoch. Prechádzky sa uskutočnia o 9.00 hod., 10.00 hod., 13.00 hod., 14.00 hod. a posledná o 18.00 hod.

 Od 15.45 hod. bude v priestoroch múzea prebiehať ochutnávka historických a regionálnych vín. O 16.00 hod. sa na nádvorí múzea bude konať koncert dobovej hudby v podaní kapely Strigôň, ktorá sa venuje stredovekej, folkovej a fantasy hudbe. Počas celého dňa bude možné využiť zľavnene vstupné do múzea.

Sklárska tradíca Novohradu

Novohradské múzeum a galéria (NMG) v Lučenci v spolupráci s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Turistický Novohrad a Podpoľanie pripravili počas stredy 27. septembra podujatie, ktoré prepojí historické spoznávanie územia a zbierkového fondu múzea s obcami a mestami v Novohrade. Aktuálny ročník sa bude venovať sklárskej tradícii a histórii na území Novohradu, ktoré na prelome 19. a 20. storočia bolo oblasťou s najväčšou koncentráciou sklární v rámci dnešného územia Slovenska.

Vo vybraných obciach so sklárskou históriou budú v priebehu septembra umiestnené informačno-propagačné tabule (Poltár, Zlatno, Málinec, Katarínska Huta a Utekáč), ktoré stručne približujú históriu danej sklárne a fotografie jej populárnych výrobkov. Na každom z týchto bodov bude uvedené jedno heslo – kto si tieto heslá zapamätá a povie ich počas trvania Svetového dňa cestovného ruchu pri vstupe do múzea, získa darček.

V priebehu celého dňa budú v priestoroch NMG prebiehať rozličné aktivity venované sklárskej tematike. Návštevníci si budú môcť pozrieť pop-up výstavu „Zlatá Zuzana a Novohradské sklárstvo“. Pre rodiny s deťmi sú pripravené mega-omaľovánky a iné aktivity.

Pre širokú verejnosť je pripravené sprístupnenie brožúrky Novohradský sklári a tvorivé dielne  – maľovanie a gravírovanie skla. Počas celého dňa bude možné využiť zľavnene vstupné do múzea.

Novohradské múzeum a galéria _ Milan Alberti

Šváby aj cesta za históriu mesta

Banskobystrický smosprávny kraj, Stredoslovenské múzeum, Stredoslovenská galéria, Mesto Banská Bystrica a Oblastná organizácia cestovného ruchu Stredné Slovensko spojili sily a pre návštevníkov pripravili na sobotu 30. septembra atraktívne zážitkové podujatia naprieč celým mestom. Do vybraných inštitúcii a častí mesta bude premávať turistický vláčik, ktorý bude v tento deň zdarma a prepojí Radvaň s centrom Banskej Bystrice.

V Tihányiovskom kaštieli sa môžu návštevníci tešiť na jedinečnú výstavu živých švábov, spojenú s tvorivou dielňou. Vstupné na doobedné aj poobedné podujatie bude za polovicu.

V Thurzovom dome bude vo večerných hodinách premiéra nového plateného podujatia s názvom „Putovanie za modrou farbou a baníckym kladivkom – Osem zastavení v čase“. Pôjde o  kostýmové prehliadky, ktorými chce múzeum popularizovať dejiny mesta Banská Bystrica.

 Počas celého dňa bude bezplatný vstup na hodinovú vežu a každých 30 minút bude možné za zvýhodnené vstupné navštíviť v Barbakáne aj Thurzo – Fugger zážitkovú expozíciu, kde návštevníci uvidia medený hámor a banícku minulosť prostredníctvom virtuálnej reality. V novom programe v týchto priestoroch „Šaty a hudba doby minulej“ si návštevníci nielen pozrú ukážky odievania, ale aj vypočujú hudbu z čias rozkvetu mesta v dvoch vstupoch o 11.00 a 14.00 hod.

 V hradnom areáli sa o 15.30 hod. návštevníci prejdú po miestach, ktorých vznik je možné datovať už do prvej polovice 14. storočia a objavia objekty v jeho bezprostrednom okolí. Jedným z takých je aj Matejov dom či Pretórium, v ktorom sídli Stredoslovenská galéria. Na milovníkov umenia práve v Pretoriu čaká o 17.00 hod. komentovaná prehliadka aktuálnej výstavy s kurátorkou Mirou Keratovou, ktorá predstaví pôsobivú inštaláciu súčasného neoexpresionistického maliara Romana Biceka.

Bábkové divadlo pripomenie Janka Hraška

 Horehronské múzeum v Brezne v spolupráci s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Horehronie predstaví hlavný program k podujatiu v sobotu 30. septembra. Za zvýhodnené vstupné bude v Meštianskom dome č. 13 o 10.30 hod. pre rodiny s deťmi i starých rodičov pripravené interaktívne bábkové divadlo na motív slovenskej ľudovej rozprávky  nie len o hrášku a malom Jankovi s názvom „Dobrodružstvá Janka Hraška“.

V poobedňajších hodinách o 15.00 hod. múzeum pripravilo „Pešovanie Breznom“, zážitkovú komentovanú prehliadku po mestských pamiatkach vláčikom BYSTRÁ EXPRES s dôrazom na nástenné maľby. O 16.30 hod. sa návštevníci môžu tešiť na koncert gitarového virtuóza Dávida Bíleka v priestoroch Mestskej veže.