8 regiónov, 8 cyklovýletov, 9 skvelých cien a jeseň plná pestrofarebných zážitkov v sedle bicykla. To je to, čo ponúka výzva Banskobystrického kraja pod názvom HYBAJ NA BAJK. Jej cieľom je motivovať k objavovaniu kraja a jeho regiónov na bicykli. S prepojením na sociálnu sieť, kam môžu cykloturisti dávať fotky z cyklovýletov, výzva dáva šancu vyhrať 8 atraktívnych cien každý pondelok a v závere výzvy, 2. novembra, bude zo všetkých zapojených vyžrebovaný jeden, ktorý získa rodinný víkendový pobyt v hodnote 600 eur.

Banskobystrický kraj má čo ponúknuť aj v oblasti cykloturistiky. Viete napríklad, že v kraji je najdlhší tunel v Európe, ktorým vedie oficiálna cyklotrasa? Že na bicykli môžete zájsť až k moru, hoci kamennému? Že trasa bývalej lesnej železnice dnes tvorí základ pre cyklotrasu, ktorá Vás krásnou prírodou zavedie k unikátnemu vodopádu? Alebo že sa na bicykli môžete túlať po stopách baníctva a hámorníctva a objaviť napríklad najvyššiu vysokú pec v okolí Banskej Bystrice? V Banskobystrickom kraji objavíte na bicykli aj miesta, z ktorých ozaj vidno za hory, za doly, od hraníc s Maďarskom až po Vysoké Tatry. Alebo aj objavovať, čo sopky pred miliónmi rokmi vytvorili. Okrem unikátnych prírodných útvarov to môžu byť napríklad aj sopečné vína.

Banskobystrický kraj je kraj s najvyšším podielom vidieckych oblastí v rámci celého Slovenska. Ako hovorí Petra Šuhajdová z Krajskej organizácie cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus: „Pre bajkerov a cykloturistov to znamená menšiu hustotu osídlenia, menej frekventované vedľajšie cesty, množstvo poľných, lesných a cykloturistických ciest. Vďaka pasportizácii, čo je akýsi audit cyklotrás, ktorý prebiehal v Banskobystrickom kraji v rokoch 2019 a 2020, sme zmapovali všetky cyklotrasy, zistili sme ich nedostatky a tie postupne odstraňujeme.“ Ako doplnila: „Dnes je vďaka tomu na jednom mieste, v platforme Outdoor Active na webe zahoramizadolami.sk, sústredených viac ako 140 trás s podrobným popisom a technickými informáciami.“

Každá z cyklotrás, ktorú nájdete v platforme Outdoor Active, nielen poteší telo fyzickou aktivitou, ale obohatí aj myseľ. Cyklotrasy v kraji Za horami, za dolami zavedú návštevníka alebo cykloturistu za mnohým nepoznaným.

„Preto sme prišli s výzvou Hybaj na bajk. Jej cieľom je primárne motivovať ľudí, aby trávili jeseň na bicykli v Banskobystrickom kraji, sekundárne chceme poukázať na unikátne miesta, ktoré tu máme a ktoré sú dostupné na bicykli“ uviedla Daniela Chrančoková z KOCR Banskobystrický kraj Turizmus.

Michal Vráb, krajský cyklokoordinátor, dopĺňa: „Z tých 140 trás sústredených v Outdoor Active sme vytipovali 8, každú v jednom z regiónov kraja v pôsobnosti našich partnerských oblastných organizácií cestovného ruchu. Sú to také, ktoré podľa nášho názoru krásne prepájajú cykloturistiku s poznávaním histórie, alebo prírodných či kultúrnych atraktivít.“

Do výzvy Hybaj na bajk sa môže zapojiť každý. Stačí sa vybrať na niektorý z ôsmych výletov, spraviť na ňom fotku, uverejniť ju na svojom instagramovom profile a označiť ju hashtagmi #hybajnabajk a #zahoramizadolami.

„Samozrejme, našim cieľom je, aby tých výletov návštevníci absolvovali čo najviac, aktivite sa medze nekladú“, podotkol Michal Vráb. „Dôležité je uverejniť fotku na instagram a použiť správne hashtagy, ktoré sú „vstupenkou“ do žrebovania – vždy v pondelok a potom do záverečného žrebovania o rodinný víkendový pobyt v hoteli na Podpoľaní. A je jedno, koľko fotiek a cyklovýletov cykloturisti uverejnia, základ sú hashtagy #hybajnabajk a #zahoramizadolami doplnil Michal Vráb.

Výzva HYBAJ NA BAJK v Banskobystrickom kraji trvá od 6. septembra do 2. novembra, kedy sa vyžrebuje výherca deviatej ceny, ktorou je víkendový rodinný pobyt v hoteli na Podpoľaní.

Pravidlá súťaže ako aj všetky informácie sa nachádzajú na stránke www.zahoramizadolami.sk a na instagramovom profile ZAHORAMIZADOLAMI.SK

Kampaň HYBAJ NA BAJK je realizovaná s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.