Banskobystrický kraj prišiel na jeseň s výzvou HYBAJ NA BAJK. Jej cieľom bolo upriamiť pozornosť cykloturistov na cykloturistické trasy v kraji. 8 regiónov, 8 cyklovýletov, 9 skvelých výhier. Na to lákala cyklokampaň kraja. Do výzvy prišlo 72 fotografií z cyklovýletov naprieč Banskobystrickým krajom. V priebehu mesiacov september a október bolo vyžrebovaných 8 autorov fotografií, ktoré boli označené hashtagmi #HYBAJNABAJK a #ZAHORAMIZADOLAMI. Ceny tvorili praktické darčeky od krajskej a oblastných organizácií cestovného ruchu v kraji. Záverečná cena určite potešila ešte viac – je ňou víkendový rodinný pobyt v atraktívnom hoteli na Podpoľaní.

„Už na jar sme uvažovali, že by sme chceli intenzívnejšie komunikovať cyklo ponuku Banskobystrického kraja. Od roku 2019 sme pracovali na passporte cyklotrás v kraji, na základe ktorého opravujeme značenie a odstraňujeme nedostatky na trasách. Myslíme, že Banskobystrický kraj má z hľadiska cykloturistiky čo ponúknuť“ uviedla Daniela Chrančoková z Krajskej organizácie cestovného ruchu /KOCR/ Banskobystrický kraj Turizmus. „Nakoniec sme sa rozhodli s kampaňou prísť v jesennom období, s cieľom ponúknuť návštevníkom aj domácim pár dôvodov užiť si voľný čas u nás aj po lete“ doplnila Daniela Chrančoková.

Mechanizmus výzvy bol veľmi jednoduchý. Stačilo na sociálnu sieť uverejniť fotku z niektorého z ôsmich cyklovýletov v kraji, označiť ju správnymi hashtagmi a potom už len čakať. Každý pondelok sa žreboval jeden výherca, ktorý získal praktické a funkčné darčeky. Tie venovala KOCR Banskobystrický kraj Turizmus a oblastné organizácie cestovného ruchu v kraji.

Na záver výzvy boli všetci, ktorí sa zapojili, zaradení do žrebovania o víkendový pobyt spojený so zapožičaním elektrobicyklov a s oddychom vo wellness zariadení v atraktívnom hoteli na Podpoľaní.

V cyklovýzve HYBAJ NA BAJK sme komunikovali len 8 cyklovýletov – jeden z každého regiónu Banskobystrického kraja. Samozrejme, značených cykloturistických trás tu máme oveľa viac“, uviedol Peter Halaj, krajský cyklokoordinátor. Ako doplnil: „v súčasnosti máme viac ako 140 cyklotrás uverejnených v platforme Outdoor Active, ktorá je súčasťou destinačného webu Banskobystrického kraja www.zahoramizadolami.sk“

„8 konkrétnych cyklovýletov, ktoré boli upútavkou celej výzvy HYBAJ NA BAJK, sme vyberali veľmi svedomito. Cieľom bolo, aby to boli cyklotúry vhodné aj pre amatérskych cykloturistov. Ďalším významným kritériom výberu bolo, aby to neboli prvoplánovo populárne a frekventované trasy. Posledným rozhodujúcim kritériom bola nadhodnota, ktorú cyklotrasa ponúka. Tou mal byť nejaký nepoznaný unikát, zaujímavé miesto spojené s históriou, alebo prírodný úkaz, prípadne technická pamiatka“ uviedla Zuzana Jóbová z KOCR Banskobystrický kraj Turizmus.

Podľa slov Petry Šuhajdovej z KOCR Banskobystrický kraj Turizmus, „kampaň svoj účel splnila – motivovala ľudí k cyklovýletom. Usudzujeme tak podľa štatistík návštevnosti webu zahoramizadolami.sk, kde sekcia Hybaj na bajk bola v priebehu mesiacov september- október zobrazená viac ako 64 000 krát a navštívilo ju takmer 40 000 užívateľov. Viac ako 3200 užívateľov spravilo aj nejakú interakciu, to znamená rozklikli si popis trasy, výškový profil, fotogalériu atď.  225 krát si niektorú trasu stiahli užívatelia do svojich mobilov. Najobľúbenejším výletom bola trasa s názvom Tajomstvo starej železnice – cyklotrasa Pokútskou dolinou.“  

Banskobystrický kraj má v pláne pokračovať s úspešným formátom „HYBAJ NA….“ Po jesennej cyklovýzve bude počas zimy prebiehať kampaň HYBAJ NA BEŽKY.

Mechanizmus tejto výzvy bude ešte jednoduchší ako pri výzve HYBAJ NA BAJK, pri ktorej bolo vytipovaných 8 konkrétnych cyklovýletov. V prípade výzvy HYBAJ NA BEŽKY nebude podmienkou spraviť fotku na vopred stanovenej lokalite. „Na to, aby sa bežkári zapojili, stačí uverejniť na instagrame fotku z akejkoľvek bežkárskej lokality v Banskobystrickom kraji, Treba ju len správne označiť hashtagmi #HYBAJNABEZKY a #ZAHORAMIZADOLAMI“, uviedla Petra Šuhajdová z KOCR Banskobystrický kraj. „Žrebovanie bude prebiehať počas celej zimy každý pondelok, zapojení budú tí, ktorí uverejnili fotku v predchádzajúcom kalendárnom týždni. Cenou budú opäť funkčné a praktické veci, ako napríklad športová fľaša, funkčná čelenka či buffka, alebo vrecko na chrbát, takzvaný gymbag“ doplnila Petra Šuhajdová.

Podstatným lákadlom výzvy Banskobystrického kraja HYBAJ NA BEŽKY bude určite finálna cena. Do žrebovania o ňu budú  zaradení všetci, ktorí sa počas trvania kampane zapoja. Hlavnou cenou je nákup športového vybavenia podľa vlastného výberu v hodnote 300 Eur.

„O podrobnostiach výzvy HYBAJ NA BEŽKY budeme informovať v blízkom čase. Bežkári však už teraz môžu plánovať svoje výlety – hoci len virtuálne vďaka viac ako 60 trasám v platforme Outdoor Active na webe zahoramizadolami.sk uviedla Petra Šuhajdová.