Prostredníctvom výzvy HYBAJ NA BEŽKY prezentoval Banskobystrický kraj svoje jedinečné možnosti pre aktívne trávenie voľného času v horách. Bežecké lyžovanie je šport, ktorý vytiahne na sneh veľkú časť domácich, ale pritiahne do kraja aj mnohých fanúšikov bežkovania z ostatných regiónov. Do výzvy HYBAJ NA BEŽKY prišlo 226 fotiek.

Výzva HYBAJ NA BEŽKY bola spustená v decembri minulého roka a plynule prechádzala zimnými mesiacmi až do svojho záveru v prvom aprílovom týždni. „Jej pointou bolo, aby sa bežkári vzájomne inšpirovali. Možnosťou vyhrať atraktívnu cenu sme ich motivovali k zdieľaniu fotiek zo svojich výletov na bežkách, čím dávali tipy aj ostatným“ uviedla Daniela Chrančoková z Krajskej organizácie cestovného ruchu /KOCR/ Banskobystrický kraj Turizmus.

Kampaň na podporu bežeckého lyžovania je len jednou z aktivít, ktorou Banskobystrický kraj podporuje tento obľúbený šport. Už tretím rokom kraj finančne prispieva jednotlivým samosprávam alebo občianskym združeniam, ktoré trasy upravujú. Tento rok kraj alokoval finančné príspevky aj na predsezónnu prípravu tratí.

Výzva HYBAJ NA BEŽKY nadväzuje na úspešnú výzvu HYBAJ NA BAJK. Tá prebiehala v mesiacoch september a október minulého roku a jej cieľom bolo motivovať k objavovaniu krásnych zákutí Banskobystrického kraja na dvoch kolesách.

Zimná akcia HYBAJ NA BEŽKY dosiahla ešte väčší úspech ako jesenná výzva. Bežkári uverejnili na sociálnej sieti 226 fotiek zo svojich „bežkovýletov“, všetky fotky spolu získali takmer 8 000 pozitívnych interakcií.

„Podmienkou zapojenia sa do výzvy HYBAJ NA BEŽKY bolo uverejniť fotku na sociálnej sieti Instagram a označiť ju hashtagmi #hybajnabezky a #zahoramizadolami. Všetky fotky s takýmto označením boli zaradené do žrebovania. Žrebovali sme z fotiek, ktoré prišli v danom týždni, čiže 15 krát v priebehu zimnej sezóny. 15 autorov vyžrebovaných fotografií získalo praktické darčeky od krajskej a oblastných organizácií cestovného ruchu v Banskobystrickom kraji“ uviedla Zuzana Jóbová z KOCR Banskobystrický kraj Turizmus.

Do záverečného žrebovania boli zaradené fotografie uverejnené počas celého trvania kampane, to je od 20. decembra 2021 do 4. apríla 2022. Cena bola naozaj motivujúca. Výherca získal poukaz na nákup v hodnote 300 eur v jednom z troch partnerských outdoorových obchodov: Cyklo Sante Kremnica, Geo Sport v Nemeckej a Dami Sport Donovaly.

Výhercom záverečnej ceny výzvy HYBAJ NA BEŽKY je Lucia z Brezna. O výzve sa dozvedela na sociálnej sieti, uverejnila niekoľko fotografií dúfajúc, že niektorá bude vyžrebovaná. Podľa jej slov, neverila, že získa práve tú najhodnotnejšiu výhru. Lucia začala bežkovať len túto sezónu a zatiaľ navštívila lokality na Horehroní.

Podľa Petry Ridzoňovej Hlásnikovej z oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Horehronie „táto výzva jednak motivovala bežkárov zdieľať si tipy kam na bežky, zároveň nám umožnila vďaka označovaniu lokalít v postoch identifikovať, v ktorých lokalitách sa bežkári pohybovali. Najčastejšie boli označované lokality: Skalka alebo Čertovica. V mnohých príspevkoch bola označená aj novinka tejto sezóny, ktorou sú upravované bežkárske trate v lokalite Lom nad Rimavicou na Horehroní.“

Ako doplnila Daniela Chrančoková z KOCR Banskobystrický kraj Turizmus, „informácie o preferenciách bežkárov vieme vyhodnotiť aj zo štatistík získaných z platformy Outdoor Active, ktorá je súčasťou destinačného webu Banskobystrického kraja www.zahoramizadolami.sk. Návštevníci webu si niektorú z bežkárskych trás pozreli počas tejto sezóny až 41 495 krát, GPX niektorej z trás boli stiahnuté 801 krát.“

Medzi 5 top zobrazovaných trás patria trasy: Donovaly – okruh Polianka, Donovaly – Šachtičky a späť, Veľký okruh – Močiare /Donovaly/, Malý líščí okruh okolo Beňušky /Čertovica/, Šachtička – Izbica.

Top 5 sťahovaných trás zahajuje tiež trasa Donovaly – okruh Polianka, nasledujú trasy Donovaly – Šachtička a späť, Veľký čučoriedkový okruh okolo Beňušky, Veľký okruh – Močiare /Donovaly/ a top päťku uzatvára Malý líščí okruh okolo Beňušky /Čertovica/

Bežkárske trasy nie sú jediným obsahom platformy Outdoor Active, hoci teraz v zime boli najvyhľadávanejšou témou. S prichádzajúcou turistickou sezónou môžu návštevníci webu zahoramizadolami.sk objavovať turistické trasy, náučné chodníky, cyklotrasy alebo kultúrno-tematické trasy v Banskobystrickom kraji. V Outdoor Active návštevník nájde praktické informácie ako technické parametre, informácie o obslužnej infraštruktúre v okolí, samozrejmosťou sú GPX trás, ktoré si môže zdarma stiahnuť do svojho mobilu.

Napriek tomu, že v mestách už panuje jarná atmosféra a všetci pomaly „prepíname“ na jar, v Banskobystrickom kraji sú ešte lokality, v ktorých sa stále bežkuje. Vynikajúce podmienky sú na Skalke, na Kordíckej zvážnici, na Čertovici a tiež v Národnom biatlonovom centre v Osrblí. Fanúšikovia bežkovania sa určite budú mať kam tento víkend vybrať.