Iniciatíva rozvíjať cestovný ruch na splavovaní rieky Ipeľ sa začala realizovať minulý rok. Samosprávy a združenia, ktoré za touto iniciatívnou stoja, sa snažia prichádzať s novinkami, ktoré tento turistický produkt vylepšia. Najnovšie v prístavisku v obci Bušince pribudlo zázemie pre vodákov. Bunka poskytuje priestor pre šatne a pre odkladanie vecí.
Spoznať prírodné krásy na rieke Ipeľ z netradičnej perspektívy ponúka nový produkt cestovného ruchu v regióne Veslujeme v jednej rieke. S ponukou tohto zážitkového produktu začala obec Bušince spolu s ďalšími deviatimi samosprávami a v spolupráci s Krajskou organizáciou cestovného ruchu už vlani. Záujem o nevšedný zážitok rástol aj počas tejto sezóny. Aj tento fakt motivoval predstaviteľov obce Bušince k rozšíreniu ponuky služieb o šatňový kontajner. „Vytvorili sme priestor, kde sa turisti alebo vodáci môžu prezliecť a nechať si svoje osobné veci v uzamknutej miestnosti,“ uviedol starosta obce Bušince Zoltán Végh.
Zaobstaraním šatňového kontajnera sa nepochybne podarilo doplniť potrebnú infraštruktúru, ktorá je predpokladom skvalitňovania produktu splavovania tejto pohraničnej rieky. „Príroda je tu krásna, splavovať rieku Ipeľ je nevšedným vodáckym zážitkom, ktorému rozhodne patrí miesto medzi ostatnými atraktívnymi turistickými produktami Banskobystrického kraja,“ priblížil riaditeľ OOCR Turistický Novohrad a Podpoľanie Tomáš Krahulec.
Nákup šatňového kontajnera a zabezpečenie vývesnej informačnej tabule s prevádzkovým poriadkom a smerovníkom vznikol vďaka finančnej podpore Rozvojovej agentúry Banskobystrického samosprávneho kraja, n. o. (RA BBSK) cez členský príspevok v Oblastnej organizácii cestovného ruchu Turistický Novohrad a Podpoľanie (OOCR TNP) vo výške 9000 Eur, ďalších 1000 eur do realizácie projektu vložila obec Bušince. Ján Lunter, predseda Banskobystrického samosprávneho kraja, uviedol, že je veľmi dôležité podporovať organizácie, ktorých cieľom je rozvíjanie netradičných zážitkov v cestovnom ruchu. Ako doplnil, „nevyhnutným predpokladom pre nárast turistického záujmu o produkty v regióne je neustále skvalitňovanie ponúkaných služieb a tým zvyšovanie komfortu pre návštevníkov, čo si vyžaduje realizáciu práve takých projektov, ako je tento.“
Obec Bušince sa do tohto projektu zapojila obstaraním šatňového kontajnera do požičovne člnov a bicyklov, ktorá aktuálne disponuje 17 dvojmiestnymi kanoe a 14 bicyklami. Kontajner bude slúžiť turistom na komfortné prezlečenie pred a po absolvovaní niektorej z ponúkaných turistických atrakcií.
„Tohtoročná letná turistická sezóna sa rozbiehala sľubne, do konca júla, sme mali približne 130 platiacich návštevníkov a približne raz toľko rezervácií na začiatok augusta, ktoré sme žiaľ museli, kvôli suchu a nízkej hladine rieky Ipeľ odrieknuť,“ zhodnotil letnú sezónu Végh, ktorý za benefit považuje, že o splav Ipľa prejavili záujem aj medzinárodní návštevníci: „požičovňu využívajú stredné školy z nášho okresu, denné letné tábory a dokonca aj medzinárodný tábor mládeže Erasmus. Aj to je dôkazom toho, že náš ponúkaný splav rieky Ipeľ je krásny zážitok, vhodný nie len pre skúsených vodákov, ale aj pre širšiu verejnosť,“ dodal.
Obec Bušince ponúka splav rieky Ipeľ od hraničného prechodu Rároš – Bušince alebo Rároš – Peťov. „Počas trasy sú edukačnými a smerovými tabuľami vyznačené miesta vhodné na prestávku s možnosťou pozrieť si pozoruhodnosti daného miesta,“ priblížil Végh. Pred nástupom do kanoe tak môžu turisti navštíviť a zakúpiť si chutné produkty z Farmy Lavella a deti môžu spoznať svet domácich zvierat zblízka. „Počas splavu si zase môžu pozrieť v obci Muľa kostol svätej Alžbety a oproti obci Muľa za Ipľom sa zase nachádza tzv. Palócky Grand Canyon, tiesňava potoka Paris,“ dodal. Bližšie informácie o aktuálnej situácií na rieke Ipeľ, ako aj o možnosti zarezervovať si splav nájde záujemca na webovej stránke Za horami, za dolami ako zážitok Splav Ipľa – Bušince.