Pri príležitosti dňa Zeme sa žiaci, študenti a dobrovoľníci v Banskobystrickom kraji vybrali upratovať  turistické lokality v kraji.  Tradíciu „gruntovania“ dvakrát do roka pri príležitosti dňa Zeme v apríli a Svetového čistiaceho dňa v septembri v Banskobystrickom kraji udržiavajú od roku 2018. Do jubilejnej  desiatej Gruntovačky sa zapojili študenti z desiatich škôl v kraji, jeden sociálny podnik a niekoľko dobrovoľníkov. Takmer 350 ľudí spoločne vyzbieralo viac ako 360 vriec odpadu.
Krajskú Gruntovačku organizuje každoročne Krajská organizácia cestovného ruchu /KOCR/ Banskobystrický kraj Turizmus spoločne s oblastnými organizáciami cestovného ruchu /OOCR/ na území Banskobystrického kraja. Cieľom je upratať turistické lokality na jar pred začiatkom turistickej sezóny a na jeseň po sezóne.

„Veľmi sa tešíme, že toto podujatie je vnímané ako tradičné  a že sa do neho pravidelne zapájajú základné, či stredné školy“ uviedla Daniela Volenská, predsedníčka KOCR Banskobystrický kraj Turizmus. Tomáš Krahulec z OOCR Turistický Novohrad a Podpoľanie doplnil, že krajská Gruntovačka je skvelou praktickou možnosťou, ako robiť medzi mladými ľuďmi osvetu o potrebe ochrany životného prostredia.

OOCR Turistický Novohrad a Podpoľanie zorganizovala jarnú Gruntovačku tentokrát v okrese Veľký Krtíš. Spoločne so žiakmi Strednej odbornej školy Veľký Krtíš, združením Bežci VK, ktorí pravidelne využívajú túto trasu na behanie, s viceprimátorom mesta Veľký Krtíš, Petrom Plavcom  a ďalšími dobrovoľníkmi vyčistili od smetí pripravovaný náučný chodník BABKA, ktorý je už teraz pravidelne navštevovaný najmä miestnymi obyvateľmi. Gruntovalo 35 ľudí, ktorí spoločne vyzbierali 40 vriec odpadu plných vecí ako topánky, pneumatiky, televízor, či debnička od piva a množstvo ďalších predmetov, ktoré do prírody určite nepatria.

Do gruntovania sa vrhla aj oblastná organizácia cestovného ruchu Stredné Slovensko, ktorá sa tento rok rozhodla upratovať vo veľkom a vybrali sa až do troch lokalít.

Gruntovačka je v Banskobystrickom kraji už pomerne známa aktivita. Zrejme preto nám prišla tento rok požiadavka na upratanie konkrétnej lokality – okolia bežkárskych trás v lokalite Šachtička nad Banskou Bystricou. Vo Zvolene sa zase dobrovoľníci zorganizovali s cieľom upratať okolie Červeného medokýša a náučný chodník na Pustý hrad. No a tento rok sme sa prvýkrát vybrali aj na Krupinsko. Vyriadili sme dve lokality v obci Sebechleby“ uviedol Jiří Pěč z OOCR Stredné Slovensko. V Banskej Bystrici gruntovalo 50 žiakov Gymnázia J. G. Tajovského a vyzbierali približne 20 vriec odpadu a pár kusov nadrozmerného odpadu. Vo Zvolene sa pod taktovkou OZ Priaznivci Pustého hradu zapojilo 12 žiakov zo SOŠ hotelových služieb a obchodu vo Zvolene a 15 žiakov z Gymnázia Ľudovíta Štúra vo Zvolene, ktorí spolu vyzbierali plnú vlečku odpadu. V Sebechleboch gruntovalo 80 detí zo Základnej školy s materskou školou Antona Matulu a vyzbierali takmer 250 vriec odpadu.

V Banskej Štiavnici gruntovali žiaci Gymnázia Andreja Kmeťa (2.-4.ročník II. stupňa), Katolíckej spojenej školy sv. Františka Assiského (9. ročník) a žiaci Strednej priemyselnej školy Samuela Mikovíniho.  30 žiakov sa zameralo tradične na lokalitu Glanzenberg a spoločne vyzbieralo 25 vriec odpadu, 5 pneumatík, železnú bráničku, či stoličku a ďalšie väčšie predmety, ktoré do prírody nepatria. Ako uviedla Terézia Sopková z OOCR Región Banská Štiavnica „zaznamenali sme znížené množstvo plastových fliaš oproti predchádzajúcim ročníkom. Fľaše, ktoré sme našli, nemali na sebe vratné „Z“, preto veríme, že zálohovanie fliaš pomohlo k menšiemu zaťaženiu prírody plastami. Rovnako sme si všimli, že na skládke, ktorú sme sa snažili odpratať počas posledných 3 Gruntovačiek, nepribúda žiadny ďalší odpad a preto vieme, že tieto akcie majú skutočne zmysel. Všimli si to aj žiaci, ktorí chodia s nami pravidelne a bolo vidieť, že ich to potešilo.“

Na Gemeri sa vybrali gruntovať Náučný chodník SNP – Bojisko Rimavská Baňa. Zapojili sa žiaci 1. a 2. stupňa miestnej Základnej školy Juraja Palkoviča, pedagógovia a riaditeľ školy, pridali sa miestni obyvatelia, zamestnanci komunitného centra, spolu tak v Rimavskej Bani gruntovalo 50 ľudí. Vyzbieralo sa 12 vriec odpadu, okrem toho sa robili najmä terénne úpravy, hrabalo sa lístie, odstraňovali sa popadané konáre, obkopával sa náučný chodník, čistili sa odvodňovacie kanáliky. Upravovalo sa okolie náučného chodníka – terénne úpravy a výsev trávy v okolí zemľanky na kóte hrb. Zamestnanci komunitného centra pre „gruntovačov“ pripravili guľáš ako zaslúženú odmenu za ich prácu.

Do krajskej Gruntovačky sa už tradične zapojila aj OOCR Región Gron, ktorá sa vybrala spolu so sociálnym podnikom obce Ostrý Grúň do okolia Rekreačného zariadenia Dopravárik. Viac ako na zbieranie odpadkov sa zamerali na čistenie lokality od popadaných drevín. Vyzbierali  šesť menších vlečiek konárov. Upratovalo 15 ľudí, pridali sa aj Ukrajinci, ktorí sú ubytovaní v zariadení Dopravárik.  Tí, podľa slov Gabriely Matlovičovej z OOCR Región Gron, pripravili pre pracantov na záver skvelú hostinu. Ako doplnila:  „ochutnali sme vareniki, pelmene, čebureky aj boršč.“

Na Horehroní sa vybralo 48 žiakov a pedagógovia zo siedmych ročníkov Základnej školy s materskou školou Karola Rapoša v Brezne gruntovať turistický a náučný chodník vedúci na vyhliadkovú vežu Horné Lazy a spoločne vyzbierali 5 vriec odpadu.

Jubilejná desiata Gruntovačka dokázala,  že táto aktivita je potrebná ako pre prírodu, tak na permanentné poukazovanie na potrebu zodpovedného správania sa k životnému prostrediu. Jedenásta Gruntovačka sa bude konať v septembri pri príležitosti Svetového čistiaceho dňa. Ako uviedla Daniela Volenská z KOCR Banskobystrický kraj Turizmus, „veríme, že sa opäť zapojí čo najviac škôl, pretože aj podľa slov pedagógov,  ktorí s deťmi prišli gruntovať, je to príležitosť, ako s deťmi rozprávať o envirotéme priamo v prírode a názorne poukázať na naliehavosť ochrany životného prostredia.“