Ferratový areál na Zvoničke, ktorý vznikol len koncom minulého roka, dnes prvýkrát otvára svoje brány pre verejnosť. V troch sektoroch si návštevníci budú môcť vyskúšať rôzne lanové trasy, siete či mosty. Na svoje si prídu nielen dospelí, ale najmä deti. Práve orientácia na detského návštevníka robí z novobanských ferrát jedinečnú atrakciu v širokom okolí.

Areál Zvonička je vyhľadávanou rekreačno-oddychovou lokalitou mesta Nová Baňa. Vznikol okolo historického objektu Zvonice, ktorý bol postavený v roku 1874 ako súčasť pútnického miesta Kohútovo. Dnes sa nachádza na križovatke viacerých obľúbených turistických trás, ktoré turistov privedú k rozhľadni, vyhliadkovým skalám, alebo k banským dielam na novootvorenom banskom náučnom chodníku. V nedávnej minulosti tu vyrástol i Záhradný les z vysadených domácich i cudzokrajných stromov a krov. Ferratový areál vznikol v nadväznosti na tieto aktivity a vhodne dopĺňa ponuku samotného areálu a prostredia, v ktorom sa nachádza.

„Myšlienka vybudovania ferraty vychádza z úspešného ferratového komplexu na Skalke v Kremnických vrchoch. Pôvodné vybudovanie ferratových trás bolo naplánované na lokalitách Červenej a Havranej skaly. Avšak po zamietavom stanovisku Štátnej ochrany prírody z dôvodu výskytu chráneného živočícha sme pristúpili k tomuto alternatívnemu riešeniu projektu. Výhodou je, že ferratové trasy sa nachádzajú v tesnej blízkosti samotného areálu Zvonička a zaujímavosťou je i fakt, že sú vybudované v priestore starej baníckej dobývky s násypom vydolovanej horniny. Toto prepojenie s dôležitou súčasťou histórie mesta robí trasy výnimočnými,“ hovorí primátor mesta Branislav Jaďuď. Mesto Nová Baňa na samotný projekt vyčlenilo z rezervného fondu 20 000 Eur. Projekt bol úspešne ukončený v decembri minulého roka. Avšak už predtým mesto vynaložilo nemalé finančné prostriedky na sprevádzkovanie obslužnej budovy v areáli Zvoničky. V súčasnosti je tu otvorený bufet, kde si môžu turisti posedieť a občerstviť sa. „Našou snahou je, aby sa Zvonička okrem rekreačno-oddychového areálu stala i východiskovou, turisticko-informačnou zónou pre návštevníkov s plnohodnotnými službami,“ dopĺňa primátor mesta.

Projekt finančne podporila aj Oblastná organizácia cestovného ruchu Región GRON z členského príspevku Rozvojovej agentúry BBSK n.o. taktiež vo výške 20 000 Eur. „Napriek počiatočným prekážkam sme radi, že sa nám podarilo podporiť tento projekt, ktorý zaujímavo dopĺňa ponuku trávenia voľného času v Novej Bani. Taktiež pozitívne vnímame polohu samotnej lokality, nielen v rámci mesta, ale aj z hľadiska širšej a rýchlej dostupnosti či už po R1, alebo priamym železničným spojom. Prínos vidíme aj v rámci celkového turistického rozvoja nášho regiónu. Zvyšovaním ponuky rôznych aktivít presviedčame návštevníka, aby si v našom regióne naplánoval stráviť viac času a rozhodol sa ho lepšie spoznať, resp., aby sa sem pravidelne vracal. Takisto na Zvoničke má zdarma dostupné naše propagačné materiály, vďaka ktorým sa bližšie oboznámi so širokou a zaujímavou ponukou nášho regiónu,“ uviedla Mária Pátková, výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región GRON.

Samotného slávnostného otvorenia ferratového areálu sa zúčastnil aj predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Lunter. Podľa jeho slov je pozitívne, že turistická ponuka v kraji sa tvorí systematicky s ohľadom na lokálne možnosti a súčasne s prihliadaním na ponuku okolitých regiónov. „Ferraty v Novej Bani zamerané viac na detského návštevníka odľahčia ferratový svet nad Kremnicou, ale zároveň umožnia fanúšikom tejto adrenalínovej aktivity spoznať ďalší krásny kút Banskobystrického kraja. “ doplnil Ján Lunter.

Po úvodných príhovoroch, župan BBSK Ján Lunter spolu s primátorom mesta Nová Baňa Branislavom Jaďuďom spoločne symbolicky odstránili tabuľku s oznámením o zavretých ferratových trasách, čím ich oficiálne otvorili. Nasledovalo vystúpenie chlapčenskej parkourovej skupiny, ktorých akrobatické kúsky zaujali všetkých prítomných divákov.

Celý ferratový areál je rozdelený na tri sektory. V sektore Gitara je vybudovaný traverz celej čelnej steny o dĺžke 60 metrov. Taktiež je prepojená 4 metrovým mostom s lanovou sieťou. V sektore Sokolie hniezda sú vedené ferratové mosty k dreveným ochodziam, ktoré sú upevnené okolo neďalekých stromov. V poslednom sektore Zvonička musí návštevník prekonávať rôzne prekážky vo výške, či už je to balansovanie na lanovom alebo drevenom moste, prechod vertikálnou sieťou, alebo liezť po skale. Obtiažnosť ferratových trás je B a C a sú prioritne určené pre menej skúsených lezcov a deti od 8 rokov. Ferratové sety si bude možné zapožičať priamo na Zvoničke, cena jedného setu je 5 eur na celý deň. Cez letné prázdniny bude areál otvorený každý deň od ôsmej hodiny. V školskom roku to bude od piatku do nedele podľa aktuálnych otváracích hodín, avšak pre školy a skupiny od 10 ľudí bude možné telefonicky sa objednať i počas pracovného týždňa.