Žarnovická plochá dráha počas svojej 68-ročnej histórie hostila na svojom ovále už 310 podujatí rôzneho významu, z toho 30 pretekov majstrovstiev sveta či Európy. V sobotu 21.8.2021 sa tu uskutočnili preteky Grand Prix Challenge, ktoré sú najvýznamnejším podujatím v histórii plochej dráhy na Slovensku. Na jedinom plocho drážnom štadióne na našom území sa stretla špička tohto adrenalínového športu. Pretekov sa zúčastnili traja majstri Európy, jeden majster sveta a ďalší.

Preteky Grand Prix Challenge sú najvýznamnejším podujatím v histórii slovenskej plochej dráhy. Uskutočnili sa 21.8.2021 na žarnovickom plochodrážnom štadióne. „Snom každého plochodrážnika je bojovať o svetové vavríny v seriáli Grand Prix. Najlepšou možnosťou ako sa v plochodrážnom svete dostať medzi najlepších, je postúpiť cez kvalifikáciu na Grand Prix. Práve tej ešte predchádzajú národné kvalifikácie a tak každá federácia nasadzuje do Kvalifikácie Grand Prix iba tých najlepších. Na tých už čakajú štyri kolá na rôznych dráhach a z nich postupuje iba najlepšia štvorica do finále – Grand Prix Challenge. To je medzi odborníkmi označované ako najväčšie plochodrážne podujatie sezóny. Tu totiž o troch postupových miestach rozhoduje najmenší detail,“ objasňuje fungovanie pretekov v plochej dráhe Jakub Zliechovec, podpredseda združenia Speedway Club Žarnovica.

Predseda združenia Speedway Club Žarnovica, Martin Búri, dopĺňa ďalšie informácie: „Žarnovickému Grand Prix Challenge predchádzali štyri kvalifikačné kolá v Chorvátsku, Maďarsku, Taliansku a Škótsku. Z nich postúpilo 15 najlepších a organizátor nasadil mladého nádejného pretekára Jakuba Valkoviča ako náhradníka zranenej jednotky Martina Vaculíka. Štartovná listina žarnovických pretekov obsahovala zvučné mená jazdcov z Dánska, Austrálie, Poľska, Ruska, Lotyšska, Veľkej Británie, Českej republiky a Slovenska. Veľkým prekvapením dňa bolo víťazstvo Poliaka Pawla Przedpelskieho. Podarilo sa mu poraziť napríklad majstra sveta 2012 Austrálčana Chrisa Holdera, či jazdcov zo súčasnej GP. Sú nimi Robert Lambert z Veľkej Británie, ktorý je tiež minuloročným majstrom Európy, bývalý majster sveta juniorov Max Fricke z Austrálie. Przedpelski svojim výkonom v Žarnovici predčil aj svojho krajana, vicemajstra sveta z roku 2017, Poliaka Patryka Dudeka, či niekdajšieho majstra Európy Lotyša Andžejsa Lebedevsa. Víťaznou trojicou, ktorá sa kvalifikovala do budúcoročnej série MS, napokon sú Pawel Przedpelski, Max Fricke a Patryk Dudek.“

Cenné trofeje víťazom odovzdávali Ján Lunter, predseda Banskobystrického samosprávneho kraja, Peter Lazar, prezident Slovenskej motocyklovej federácie, Kamil Danko, primátor mesta Žarnovica a predstaviteľ generálneho partnera Speedway Clubu Žarnovica, spoločnosti FUCHS.

Banskobystrický samosprávny kraj /BBSK/ podporil podujatie sumou 10 000 eur. Ján Lunter, predseda BBSK uviedol: „Som veľmi rád, že mesto Žarnovica mohlo byť hostiteľom tohto medzinárodného podujatia vďaka tomu, že predstaviteľom Speedway Clubu Žarnovica sa podarilo presvedčiť Svetovú motocyklovú federáciu, aby túto sériu umiestnili práve do Žarnovice. Pokiaľ viem, podujatie navštívilo viac ako 5 000 fanúšikov a bolo medzi nimi počuť okrem domácich veľmi veľa poľsky a maďarsky hovoriacich návštevníkov. Vďaka tomu určite vnímam takéto medzinárodné podujatia ako skvelý spôsob zviditeľnenia sa za hranicami Slovenska“.

Preteky sa začali v sobotu 21. augusta o 13.30 hod. slávnostným nástupom. Jazdci absolvovali 20 súťažných jázd, pričom v každej obkrúžili plochodrážny ovál štyrikrát. Po dlhej dobe si mohli plochodrážnu súťaž pozrieť aj diváci pri televíznych obrazovkách. Priamy prenos z pretekov bol zabezpečený RTVS a vysielaný na Dvojke od 14:00 hod. Vysielaný bol aj do Poľska, kde sa radí tento šport na 2. miesto v rebríčku obľúbenosti športov.

Brány areálu plochej dráhy v Žarnovici boli v sobotu otvorené už od 10.00 hod. Návštevníci mali možnosť zavítať aj do zóny Za horami, za dolami. Tú vytvorili oblastná organizácia cestovného ruchu Región Gron, spolu s krajskou organizáciou cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus. Okrem športového zážitku mohli návštevníci práve v zóne Za horami, za dolami nájsť skvelé tipy na najlepšie zážitky a výlety v Banskobystrickom kraji. Mnoho z nich sa odhodlalo aj zapojiť do kvízu o turistických zaujímavostiach kraja. Mali tak jedinečnú možnosť niektorý zo zážitkov aj vyhrať.

Plochá dráha je motocyklový šport, ktorý sa jazdí na plochodrážnych špeciáloch – motorkách a na to vytvorených ováloch na plochodrážnych štadiónoch. Prvá plochá dráha na Slovensku vznikla v roku 1931 v Košiciach. V minulosti mala svoje miesto v rôznych mestách, jazdilo sa na 10 štadiónoch v mestách Košice, Bratislava, Piešťany, Zohor, Partizánske, Banská Bystrica, Spišská Nová Ves a Poprad. Dnes nájdeme plochú dráhu už len v Žarnovici, kde má tento šport aj najdlhšiu tradíciu.

História plochej dráhy v Žarnovici sa začala písať v roku 1953, kedy sa, na vtedy ešte čiernom škvárovom ovále uskutočnili prvé preteky. Tým boli položené základy pre pomerne dlhú a až na malé prestávky takmer nepretržitú 68-ročnú tradíciu usporadúvania rôznych plochodrážnych podujatí. Žarnovická plochá dráha hostila na svojom ovále už 310 podujatí rôzneho významu, z toho 30 pretekov majstrovstiev sveta či Európy. Týmto patrí k slovenským unikátom a nemá konkurenciu. Od roku 2010 sa o dianie na štadióne stará prevažne Speedway Club Žarnovica – skupina dobrovoľníkov a nadšencov, ktorí pod hlavičkou klubu plochú dráhu nielen prevádzkujú a organizujú na nej preteky národného i svetového významu, ale vychovávajú aj generácie nových jazdcov.

„Úspech pretekov Grand Prix Challenge vnímame ako odmenu za našu prácu. Pokračujeme v práci však ďalej. V nedeľu 26. septembra sa na našej dráhe uskutoční tímová súťaž československá 1.liga“ doplnil na záver predseda Speedway Clubu Žarnovica Martin Búri.

Výsledková listina:

1. Pawel Przedpelski (Poľsko)
2. Max Fricke (Austrália)
3. Patryk Dudek (Poľsko)
4. Janusz Kolodziej (Poľsko)
5. Martin Smolinski (Nemecko)
6. Andžejs Lebedevs (Lotyšsko)
7. Chris Holder (Austrália)
8. Dan Bewley (V. Británia)
9. Jevgenijs Kostigovs (Lotyšsko)
10. Jan Kvěch (ČR)
11. Nikolai Klidt (Dánsko)
12. Tobiasz Musielak (Poľsko)
13. Robert Lambert (V. Británia)
14. Adam Ellis (V. Británia)
15. RohanTungate (Austrália)
16. Jakub Valkovič (SR) a Václav Milík (ČR)