Minulý rok počas zimnej sezóny výrazne ovplyvnenej protipandemickými opatreniami sa ukázalo, že individuálne športovanie v prírode je presne to, čo ľudia počas zimných mesiacov vyhľadávajú. Bežkárske lokality v Banskobystrickom kraji sa tešili veľkej obľube profesionálnych, ale aj amatérskych bežkárov. Mnohých práve protipandemické opatrenia priviedli počas posledných dvoch sezón k bežeckému lyžovaniu. Banskobystrický kraj má jedinečný potenciál pre rozvoj tohto športu, preto opäť tento rok podporí združenia a samosprávy, ktoré sa starajú o bežkárske trasy a súvisiacu infraštruktúru.

„Už minulý rok sme okrem finančnej podpory poukazovali na to, že kvalitne upravené bežkárske trasy nemôžu byť vnímané ako samozrejmosť“ uviedla Petra Šuhajdová z Rozvojovej agentúry Banskobystrického samosprávneho kraja. „Najmä cez sociálne siete sme informovali o tom, kde, kedy a čo bolo upravené. Predstavili sme aj jednotlivé združenia, ktoré sa o úpravu tratí starajú a snažili sme sa vysvetliť bežkárom aj širokej verejnosti, že táto práca je veľmi nedocenená, najmä ak ju vykonávajú častokrát dobrovoľníci, väčšinou v nočných hodinách a často za nie celkom priaznivého počasia“ doplnila Petra Šuhajdová. Aj preto sa kraj tento rok rozhodol alokovať zdroje nie len na úpravu tratí počas zimnej sezóny, ale aj na nevyhnutnú jesennú údržbu.

V mesiacoch október a november naplno prebieha kosenie a prepiľovanie zvážnic, čistenie od konárov a popadaných stromov, odvodnenie prípadne spevnenie terénu, ale aj obnova a doplnenie značenia tak, aby boli podmienky pre bežkárov čo najlepšie.

Celoročná príprava a samotná úprava 1 km upravovanej bežeckej trasy stojí za pomoci dobrovoľníkov aj 500 – 600 Eur /ročne. V prípade Kremnice alebo Banskej Bystrice, ktoré zabezpečujú úpravu väčšiny trás v Banskobystrickom kraji, to ročne predstavuje až 45 tisíc eur, ktoré vykrývajú zväčša zo svojich rozpočtov, dobrovoľných príspevkov, parkovacieho poplatku, podpory Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) a prípadne ďalších darcov alebo sponzorov.

„Zabezpečovať bežkárske trate v tomto rozsahu je naozaj výzva a bez pomoci partnerov a dobrovoľníkov by to nebolo možné. Ak by sme mali platiť potrebnú pracovnú silu alebo stroje, dostali by sme sa na sumu, ktorú by sme nevedeli pokryť. Kľúčové sú aj dobrovoľné príspevky za využívanie tratí, ktoré naše náklady pokryjú na cca 35 % a ktoré všetky investujeme naspäť do úpravy“ uviedla viceprimátorka mesta Kremnice, Iveta Ceferová.

Minulú sezónu sa hitom stali aj bežkárske trate na Čertovici, o ktoré sa stará OZ Horské spoločenstvo. „Pre nás bolo veľkou výzvou zabezpečenie potrebnej techniky t.j. staršieho ratraku. Bez neho by sme naše trate upravovať nemohli, keďže sa nachádzame v poveternostne náročnom teréne. Vďaka StarLab kampani sa nám podarilo vyzbierať potrebné prostriedky na kúpu stroja, ale náklady na samotnú údržbu a náhradné diely nás stále dobiehajú. Bez podpory BBSK, mesta Brezna a ďalších partnerov by sme to nezvládli, keďže dobrovoľné príspevky za využívanie tratí pokryjú zatiaľ len tretinu celkových nákladov“ vymenúva Marek Šurina z OZ Horské spoločenstvo.

Práve prebiehajúcu údržbu trás zabezpečujú združenia alebo samosprávy, ktoré sa o bežkárske lokality starajú. Organizujú brigády, k zapojeniu vyzývajú aj dobrovoľníkov.

Banskobystrické Záhradnícke a rekreačné služby (Zaares) nedávno prepílili a pokosili okruh okolo Jelenskej skaly v dĺžke cca 10 km. Zahájili práce aj na trase z Králik smerom na Skalku a Hostinec. V spolupráci s Lesmi SR sa prečistila trasa medzi Šachtičkami a Izbicou smerom na Donovaly. Pracujú aj na ďalších úsekoch, ktoré by chceli v zime začať upravovať ako novinku pre rok 2021.

Mesto Kremnica so svojimi partnermi a dobrovoľníkmi vyčistili, upravili a odvodnili 25 km tratí v okolí Skalky pri Kremnici. Na ukončenie ťažby čaká OZ Kordícky Hrebenák. Až potom môžu začať s nevyhnutnou predsezónnou prípravou. Vďaka minuloročnej úspešnej StarLab zbierke objednali novú štvorkolku a z ďalšej výzvy zakúpili frézu a radlicu na úpravu zľadovateného terénu, s ktorým si v minulosti nevedeli poradiť. Upravili aj odstavnú parkovaciu plochu na začiatku Kordíckej zvážnice.

Dobrovoľníci z OZ Horské spoločenstvo a Stodola Pohanské vyčistili spojovaciu zvážnicu medzi Čertovicou a Pohanským na Horehroní. Bežkári sa tak môžu tešiť na širšiu a kvalitnejšie upravenú Mýtňanskú trasu. Pripravili aj zvážnicu smerom na Braväcovo a podľa snehových podmienok plánujú upravovať v zime aj túto južnú trasu. Obec Látky v lete pracovala na úprave a vyčistení trasy smerom až k prameňu Ipľa, aby ju mohli v prípade vhodných snehových podmienok upraviť.

Toto je len pár noviniek z aktuálne prebiehajúcej prípravy. Na sezónu sa aktívne tešia aj pod Kráľovou hoľou a v Banskej Štiavnici. Množstvo práce je vykonávanej formou dobrovoľných brigád, ktorých sa môže zúčastniť ktokoľvek, a pomôcť tak dobrej veci. O ich konaní vopred informujú jednotlivé združenia a samosprávy na sociálnych sieťach, informácie sprostredkúva aj KOCR Banskobystrický kraj Turizmus a jednotlivé oblastné organizácie cestovného ruchu, tiež na svojich sociálnych sieťach.

„Minulá sezóna nám ukázala obrovský záujem o bežecké lyžovanie najmä v dobe, kedy boli žiaľ zatvorené lyžiarske strediská. Pravidelne a kvalitne upravované trate sa stali motívom k návšteve regiónov Banskobystrického kraja a preto sa snažíme tento produkt podporovať a skvalitňovať“ uviedla Petra Šuhajdová z Rozvojovej agentúry BBSK.

Banskobystrický samosprávny kraj podporil práve prebiehajúcu jesennú prípravu pred nadchádzajúcou sezónou sumou 8 tisíc Eur.

V minulej sezóne KOCR Banskobystrický kraj Turizmus uskutočnila kampaň s cieľom predaja tematických bežkárskych čeleniek. Výťažok z ich predaja pôjde na podporu konkrétneho projektu. „V minulom roku sme predajom čelenky získali 700 eur, venujeme ich jednému z občianskych združení. Rovnaká kampaň bude prebiehať aj tento rok a tiež výťažok z nej pôjde na podporu jedného konkrétneho projektu“ uviedla Daniela Chrančoková z KOCR Banskobystrický kraj Turizmus. Ako doplnila, funkčná a kvalitná čelenka, ktorá navyše nesie odkaz o tom, že jej nositeľ podporuje bežkovanie v Banskobystrickom kraji, sa dá kúpiť už teraz na webe zahoramizadolami.sk

Jednotlivé združenia alebo samosprávy, ktoré sú členmi oblastných organizácií cestovného ruchu /OOCR/, majú podporu aj zo strany týchto organizácií. Spoluprácu si pochvaľujú napríklad s OOCR Stredné Slovensko alebo Región Horehronie, či Turistický Novohrad a Podpoľanie. Všetci zainteresovaní sa však zhodujú na tom, že bežkovanie je finančne nákladná aktivita, preto je potrebné, aby si bežkári uvedomovali, že úprava tratí niečo stojí a je žiadúce, aby aj oni bežkárske lokality podporovali či už formou dobrovoľného príspevku alebo cez 2% dane, prípadne si vybrali konkrétny projekt, ktorý podporia cez verejnú zbierku.

Všetky tipy a informácie o bežkárskych trasách v Banskobystrickom kraji sú tak ako minulý rok zverejnené na stránke zahoramizadolami.sk v prehľadnej mapovej aplikácii Outdoor active. Na jednom mieste tak klienti môžu nájsť všetky informácie o trasách, dĺžke, náročnosti, prevýšení, poslednej úprave, ale aj o možnostiach občerstvenia a ubytovania v blízkosti jednotlivých trás.

Akčná zima v Banskobystrickom kraji samozrejme nie je len o bežkovaní. Lyžiarske strediská sa nevedia dočkať, kedy budú môcť po dlhej dobe privítať svojich verných lyžiarov. O novinkách, zážitkoch, skibusoch a kompletnej zimnej ponuke v kraji „Za horami za dolami“ postupne pribúdajú informácie na destinačnom portáli Banskobystrického kraja www.zahoramizadolami.sk